Dažniausiai techninės apžiūros dokumentai kelyje atimami dėl automobilio žibintų

by Lina | 16 gruodžio, 2015 4:48 am

kelias-vok[1]Šių metų spalio mėnesio Lietuvos techninės apžiūros įmonių „Transeksta“ asociacijos duomenimis, techninės apžiūros dokumentų galiojimas kelyje buvo panaikintas daugiau nei 3 tūkst. automobilių. Dažniausiai pareigūnai automobilius techniškai netvarkingais pripažįsta dėl neveikiančių ar netvarkingų automobilių žibintų.

2014 m. liepą įsigaliojo nauji transporto priemonių techninės apžiūros reikalavimai, kuriais remiantis pareigūnai kelyje gali anuliuoti techninės apžiūros dokumentus. Iki šių metų spalio 18 d., dėl šių nurodymų nepaisymo dokumentus prarado daugiau kaip 3 tūkst. vairuotojų. Kelių eismo taisyklėse nurodyta, kad techniškai tvarkingame automobilyje tamsiu paros metu turi veikti bent vienas – artimasis, tolimasis ar priešrūkinis – kairysis priekinis žibintas, o patys žibintai privalo atitikti automobilio gamintojo reikalavimus. Dėl neveikiančių ar netvarkingų žibintų techninės apžiūros dokumentų galiojimas sustabdomas dažniausiai – dėl šios priežasties iš naujo patikrą praeiti ir dokumentus tvarkytis teko ketvirtadaliui vairuotojų. Antra dažniausiai pasitaikanti priežastis (23 proc. visų atvejų) – reikalavimų neatitinkantis automobilio stiklų tamsinimas. 17 proc. kelyje sustabdytų vairuotojų techninės apžiūros dokumento neteko dėl per daug nudėvėtų ar konkrečiam sezonui netinkančių padangų.

Kalbant apie pagrindinę techninės apžiūros dokumentų netekimo priežastį, pastebima, jog tai nebūtinai reiškia, kad vairuotojai nesirūpina savo saugumu ir važinėja nešviečiančiais žibintais. Priešingai – pasitaiko atvejų, kuomet vairuotojai, siekdami ryškesnio kelio apšvietimo ir didesnio saugumo kelyje, į žibintus montuoja ryškesnes lemputes, tačiau jos ne visuomet atitinka žibintų gamintojų reikalavimus. Efektyvaus apšvietimo sprendimus siūlančios įmonės „Philips“ atstovas Tarekas Hamedas teigia, jog dažniausiai tokios situacijos pasitaiko, kuomet ksenoninės lemputės montuojamos į tik halogeninėms lemputėms pritaikytus žibintus. „Siekdami sutaupyti, vairuotojai į standartinius halogeninėms lemputėms pritaikytus žibintus montuoja vadinamuosius ksenonų konvertavimo rinkinius, leidžiančius naudoti ksenonines lemputes. Tačiau to negana, būtinos papildomos automobilio modifikacijos: automatinė žibintų reguliavimo ir apipurškimo sistemos bei specialus reflektorius. Vairuotojai montuoja šias lemputes tikėdamiesi  saugiau važiuoti kelyje, tačiau rezultatas gaunasi priešingas. Nepritaikyti žibintai netinkamai sklaido ksenoninių lempučių šviesą, todėl priešais važiuojančius vairuotojus galima visiškai apakinti net keletui sekundžių. Tai pakankama priežastis laikyti automobilį techniškai netvarkingu“, – pasakojo „Philips“ atstovas.

Pasak T. Hamedo, vairuotojams ne visuomet paprasta pastebėti, kad žibintų šviesos būna perdegusios. „Jei daugiau laiko važinėjama gerai apšviestomis gatvėmis, pastebėti, kad žibintas yra perdegęs, iškart nėra taip paprasta. Dėl šios priežasties, vairuotojams rekomenduojama prieš kiekvieną ilgesnę kelionę ir ne rečiau kaip kartą per pusmetį patikrinti, ar visi automobilio žibintai šviečia“, – teigia „Philips“ atstovas.

Perdegusias halogenines lemputes vairuotojai gali nesudėtingai pasikeisti patys. Tačiau reikėtų nepamiršti jas keičiant mūvėti gumines pirštines, kadangi tiesioginis lemputės stiklo kontaktas su oda ar kitais riebalais gali ženkliai sumažinti lemputės gyvavimo laiką. Po lemputės pakeitimo būtina patikrinti, ar šviesos vis dar tinkamai sureguliuotos. Taip pat reikėtų pasidomėti, kokias lemputes įsigyti tikslingiausia. „Automobilių dalių rinkoje yra gausu lempučių: vienos jų, lyginant su standartinėmis lemputėmis, pasižymi dvigubai ilgesniu gyvavimo laiku, kitos – keletą kartų intensyvesniu skleidžiamos šviesos ryškumu. Jeigu daugiausiai laiko važinėjama apšviestais keliais, rekomenduojama rinktis mažiau galingas, tačiau ilgiau tarnaujančias lemputes. Ir, atvirkščiai, jeigu tenka daug vairuoti prastai apšviestu maršrutu, geriau rinktis ryškiausias halogenines lemputes. Kai kurios jų savo ryškumu prilygsta net ksenoninėms lemputėms“, – patarimais dalinosi „Philips“ atstovas.

Apie „Philips“

„Philips“ – Olandijoje įkurta įmonė, šiuo metu veikianti daugiau nei 100 šalių, kuriose dirba per 115 tūkst. darbuotojų. Bendrovė užsiima buitinės technikos, apšvietimo sistemų bei įvairių sveikatos priežiūros bei medicinos sistemų gamyba bei prekyba. „Philips“ – pasaulyje pirmaujanti įmonė efektyvių apšvietimo sistemų diegimo srityje, kuri 2014 m. pardavė produktų už daugiau nei 21,3 mlrd. eurų, o šiuo metu įmonės prekės ženklas vertas 9,15 mlrd. eurų. Šiuo metu Lietuvoje veikia keturios „Philips“ atstovybės.

 IC Baltic informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka 

 

Endnotes:
  1. [Image]: http://ebus.lt/wp-content/uploads/2015/12/kelias-vok.jpg

Source URL: http://ebus.lt/dazniausiai-technines-apziuros-dokumentai-kelyje-atimami-del-automobilio-zibintu/