Dėl traukinių maršrutų naikinimo parlamentaras kreipėsi į Vyriausybę

by Lina | 19 spalio, 2022 11:42 am

Valstybės valdomos bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ keleivių vežimo įmonei „LTG Link“ planuojant naikinti pelno nenešančius traukinių maršrutus šiaurės Lietuvoje, Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Eugenijus Sabutis kreipėsi į Vyriausybę ir Susisiekimo ministeriją, ragindamas keisti ydingą geležinkelių maršrutų nustatymo tvarką, leidžiančią valstybės įmonei be jokios didesnės atsakomybės nutraukti nuostolingus, tačiau gyventojams itin būtinus maršrutus.

Kreipimąsi inicijavęs Seimo narys E. Sabutis pabrėžia, kad „LTG Link“ noras nutraukti traukinių maršrutus gali būti sustabdytas Vyriausybės, tereikia peržiūrėti jos pačios priimtą aprašą, kuriame įtvirtinti subsidijuojamų maršrutų ribiniai koeficientai ir normos. „Dabar akivaizdu, kad dėl šios metodikos taikymo į sudėtingas pinkles praėjusią savaitę ir pateko kai kurios savivaldybės, per kurių teritorijas eina bendrovei nepelningi maršrutai“, – pastebi parlamentaras.

Jo teigimu, viešojoje erdvėje mažai žinoma apie lygiai prieš metus priimtą naujos redakcijos Vyriausybės nutarimą dėl viešųjų paslaugų nuostolių kompensavimo, kuriame, iš pirmo žvilgsnio, nustatyta nekalta formulė, o jos taikymas, kaip aiškėja dabar, ir privedė prie šios situacijos, kurią turime. „Paaiškėjo, kad formulė viską ir lemia. Jeigu neatitinki formulės kriterijų, tau aiškiai pasakoma, kad tavo rajonas nepelningas ir net nevertas kompensavimo, todėl reikia nutraukti maršrutą. Akivaizdu, kad apraše nurodytos formulės aklas laikymasis yra visiškai buhalterinis ir labai kenksmingas žmonės, visų pirma gyvenantiems regionuose“, – sako socialdemokratas.

Pasak jo, Vyriausybė artimiausiu metu privalo koreguoti formulėje nurodytus ribinius dydžius, juos sumažinant, – taip būtų išsaugoti maršrutai, kuriais kiekvieną dieną keliauja dirbantieji rajonų centruose, besimokantieji aukštosiose mokyklose ir centrinėse poliklinikose privalomai besilankantys senjorai.

„Visiškai aišku, kad sprendimų kamuolys tikrai yra tiek Vyriausybės, tiek pačios „LTG Link“ aikštelės pusėje, todėl itin stebina jų užsiimta pozicija ir pasirinkta komunikacinė strategija kaltinti savivaldybes ir vykdyti jų atvirą šantažą – norite, kad liktų maršrutai, susimokėkite. Jokios socialinės atsakomybės ir tik grynas išskaičiavimas. Reikėtų priminti, kad savivaldybių biudžetai dėl centrinės valdžios sprendimų ir taip menki, o jų dar prašoma pervesti lėšas į „LTG Link“ sąskaitą“, – stebisi parlamentaras.

Jo teigimu, matematika šioje vietoje labai paprasta: savivaldybės, susimokėdamos geležinkelių bendrovei, bus priverstos mažinti kitas savo biudžetų eilutes, o tai reikš kai kurių kritinių socialinių ar švietimo paslaugų mažinimą.

„Toks įspūdis, kad bendrovė užmiršo, kad ji yra ne privati, o valstybinė įmonė. Ji turi vadovautis visai kitais standartais, t. y. užtikrinanti viešųjų ir būtinųjų paslaugų prieinamumą Lietuvos gyventojams. Toks turėtų būti pirminis valstybės valdomų įmonių tikslas, o ne aklas pelno vaikymasis. Įmonė net nebando slėpti, kad yra valstybė valstybėje ir visi privalo žaisti pagal jų taisykles“, – parbrėžė E. Sabutis.

Vyriausybė ar Susisiekimo ministerija, parlamentaro teigimu, privalo įsikišti į šį procesą ir užkardyti planus naikinti susisiekimą geležinkeliu. „Užtenka, kad valdančiųjų sprendimais jau uždarinėjamos gydymo įstaigos regionuose, o šių regionų gyventojai dabar priversti vykti į didesnes sveikatos priežiūros įstaigas. Dažnas tai daro važiuodami traukiniais. Šiandien matome, kad ligoninių nebepakanka, reikia uždaryti ir geležinkelių linijas, taip dar labiau apsunkinant gyvenimą šiems gyventojams. Logikos čia jokios nėra, tai pasityčiojimas iš savivaldybių ir ten gyvenančių žmonių“, – stebisi socialdemokratas.

Kreipimesi taip pat prašoma ateinančių metų biudžete užtikrinti deramą finansavimą nuostolingų maršrutų kompensavimui, kad būtų išsaugotos būtinos visuomenei keleivių vežimo traukiniais paslaugos.

LR Seimo informacija

Source URL: http://ebus.lt/del-traukiniu-marsrutu-naikinimo-parlamentaras-kreipesi-i-vyriausybe/