Europos Parlamento Transporto ir turizmo komitete svarstomas Mobilumo paketas

balandžio 29 04:22 2020 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Europos Parlamento Transporto ir turizmo (TRAN) komitete svarstomas Mobilumo paketas, kurio tam tikri punktai yra itin nepalankūs Lietuvai bei kitoms ES pakraščiuose esančioms valstybėms. Esminis reikalavimas, kuriam priešinasi Lietuva ir kitos šalys – periodiškai grąžinti krovininę transporto priemonę į registracijos šalį.

 

 

Lietuva ir visa Europa jau kurį laiką gyvena neįprastu ritmu bei sąlygomis. Daugelio šalių sienos yra uždarytos, ribojamas asmenų judėjimas – dirba vienintelės tiekimo grandinės, užtikrinančios aprūpinimą medicinos įranga ir būtiniausiomis prekėmis.

Kaip tik dabar Europa turėjo galimybę įsitikinti, kokia strategiškai svarbi yra atvira, sklandžiai ir be apribojimų veikianti Europos kelių transporto paslaugų bendroji rinka.

„Tokiame kontekste sudėtinga pateisinti tolesnį Mobilumo paketo, kuris turės itin didelių neigiamų pasekmių bendrai rinkai ir Europos vežėjams, svarstymą. Europos Komisija yra pripažinusi, kad tokios paketo nuostatos kaip vilkiko grąžinimas galimai nustato perteklinius bendros rinkos apribojimus, ir jų poveikį būtina įvertinti dar iki paketo įsigaliojimo. Mūsų nuomone, pakete nustatomos komandiravimo taisyklės pažeidžia vairuotojų solidarumą ir įtvirtina galimybę už tą patį darbą vairuotojams mokėti skirtingai“, – sako susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič.

Svarstant Mobilumo paketą buvo ignoruotas Europos Komisijos nustatytas faktas, kad visoje Europoje neužtenka saugomų poilsio aikštelių ir dėl to vairuotojams nesukurtos sąlygos kokybiškai ilsėtis pertraukų metu. Karantino aplinkybėmis poilsio infrastruktūros trūkumas tapo itin aštrus, todėl ne viena ES šalis su Europos Komisijos pritarimu paskelbė atšaukianti draudimą vairuotojams ilsėtis vilkiko kabinose.

„Kelių šalių premjerai ir susisiekimo ministrai laiškais ne kartą kreipėsi į Europos lyderius ragindami prieš patvirtinant Mobilumo paketą ištaisyti šiuos trūkumus. Susirūpinimą konkrečiomis Mobilumo paketo nuostatomis reiškė kolegos ES sveikatos apsaugos ministrai savo pasitarimuose, šį susirūpinimą taip pat kelsime ir mes balandžio 29 d. vyksiančiame ES transporto ministrų pasitarime. Dėl karantino situacijos Europoje sulėtėjus ekonomikai, kelių transportas patiria itin didelių iššūkių, kuriems atliepti Lietuva neseniai suderino valstybės pagalbos paramą vidutinėms ir mažoms kelių transporto įmonėms. Vis dėlto, kad mūsų numatytos pagalbos priemonės būtų veiksmingos, reikia dėti pastangas išsaugoti bendrą kelių transporto rinką visos Europos mastu“, – sako susiekimo ministras J. Narkevič.

Visos galios šiuo metu pakoreguoti problemines Mobilumo paketo nuostatas yra Europos Parlamento rankose.

Susisiekimo ministerijos informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka