Ką būtina žinoti vykstant automobiliu į užsienį?

by Lina | 17 gegužės, 2022 4:18 am

Vasara jau visai ne už kalnų, o su ja – ir atostogų sezonas. Kol vieni lietuviai dairosi lėktuvo bilietų į užsienį, tuo metu kiti planuoja po svečias šalis keliauti automobiliu. Nors pastarasis keliavimo būdas išties turi savo žavesio, visgi jis reikalauja ir specialaus pasiruošimo. Kaip pažymi draudimo bendrovės ERGO Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius, net ir smulkios klaidos pasirengimo procese vėliau gali apkartinti atostogų įspūdžius. Ta proga ekspertas pataria, į ką svarbu atkreipti dėmesį prieš išvykstant automobiliu į užsienį.

Visi dokumentai – vienoje vietoje

Nuo 2018-ųjų liepos Lietuvoje įsigaliojo nauja tvarka, leidusi vairuotojams su savimi vežiotis tik asmens tapatybę įrodantį dokumentą. Nors minėti pakeitimai vairuotojams palengvino dalią dėl dokumentų vežiojimosi, pasak R. Pociaus, kartu tai įnešė ir šiek tiek sumaišties.

„Vos tik įsigaliojus naujai tvarkai, dalis vairuotojų iškart ėmėsi naudotis šiuo palengvinimu. Tačiau net ir šiandien kai kurie tautiečiai nežino, o gal pamiršo labai svarbų aspektą – su savimi turėti vairuotojams privalomų visų dokumentų nereikia tik Lietuvoje“, – akcentuoja draudimo ekspertas.

Todėl, anot R. Pociaus, vos tik kirtus sieną su Latvija ar Lenkija, lietuvių jau gali laukti nemalonumai. Atsižvelgdamas į tai draudiko atstovas prieš kiekvieną kelionę į užsienį ragina visus vairuotojus pirmiausiai pasirūpinti būtiniausiais dokumentais kartu įsitikinant, ar jie vis dar galioja.

„Vairuotojo pažymėjimas, transporto priemonės registracijos ir techninės apžiūros dokumentai, privalomojo draudimo polisas – visi šie dokumentai turi būti automobilyje kelionės užsienyje metu. Taip pat pravartu patikrinti, kada baigiasi jų galiojimas ir ar tai nenutiks būtent išvykus atostogauti. Beje, mūsų klientų patirtis rodo, kad naudinga su savimi turėti ir bent keletą eismo įvykio deklaracijų kopijų, jei įvyktų avarija“, – pataria R. Pocius.

Automobilis – tinkamai paruoštas

Pasirūpinus visais privalomais dokumentais, R. Pociaus teigimu, nuošalyje negalima palikti ir paties automobilio. Anot eksperto, ramiai į ilgą kelionę galima leistis tik tvarkinga transporto priemone, o tą geriausiai gali užtikrinti savo srities specialistai.

„Net jei neseniai atlikote techninę apžiūrą, nuo to laiko jau gali būti atsiradę tam tikrų smulkių trūkumų, kurie ilgainiui vis tiek „išlys“. Negalima atmesti, kad tai įvyks būtent svečioje šalyje. Todėl patartina savo transporto priemonę prieš pat išvyką patikėti autoservisui, kuris įvertins jos būklę, pašalins esamus ir netgi galimus trūkumus“, – kalba R. Pocius.

Jis priduria, kad ruošiantis kelionei svarbu atkreipti dėmesį ir į automobilio padangų bei valytuvų būklę, pasirūpinti atsarginiu ratu, tempimo virve, netgi papildomai su savimi pasiimti aušinimo skysčio ir tepalų.

„Ne visais atvejais užsienyje autoservisas, parduotuvė ar degalinė bus čia pat, o juk nelaimės, kaip tyčia, neretai įvyksta būtent pačiu netikėčiausiu momentu. Žinoma, šiuo atveju visuomet gali pagelbėti pagalbos kelyje paslauga, kuri galioja ir užsienyje“, – sako ERGO atstovas.

Pasidomėti maršrutais ir KET

R. Pocius prieš išvykstant automobiliu į užsienį taip pat pataria susidėlioti tikslesnį maršrutą, pasidomėti šalių, kurias ketinama aplankyti, Kelių eismo taisyklėmis. Tai gali užtikrinti sklandesnę kelionę ir netgi padėti išvengti baudų.

„Kiekviena šalis turi savo specifiką, kurią būtina žinoti ir suprasti. Įvairiose šalyse skiriasi ne tik greičio ribojimai, bet ir galioja kiti įvairūs niuansai. Pavyzdžiui, jei Vokietijos greitkelyje sugedo automobilis ar prakiuro padanga, nedelsiant būtina kviesti pagalbos tarnybą, kuri automobilį išgabentų. Antraip galite būti nubausti policijos už neatsargų elgesį“, – pasakoja draudimo ekspertas.

Draudiko atstovo teigimu, ramesnes atostogas garantuos ir žemėlapių atsisiuntimas į savo telefoną, kuriais bus galima naudotis tuomet, jei dings interneto ryšys.

„Išmaniosios technologijos išties gali būti puikus pagalbininkas kelionių metu, jei tik jomis naudojamasi saugiai, laiku ir vietoje. Visgi net ir jos kartais gali paklaidinti, tad, pavyzdžiui, savo telefone esančia navigacija negalima aklai pasitikėti. Būtina stebėti ir kelio ženklus, kitas nuorodas, kurias virtualūs žemėlapiai ne visuomet apima. Tik taip būsime tikri, kad išvengsime papildomo streso bei sklandžiai pasieksime kelionės tikslą“, – pataria R. Pocius.

ERGO informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka 

Source URL: http://ebus.lt/ka-butina-zinoti-vykstant-automobiliu-i-uzsieni/