Kaip sustoti kelyje?

01 rugpjūčio 03:56 2023 Spausdinti straipsnį Lankytojai Saugus eismas

Keliaujant transporto priemonėmis kelyje nutinka visko, dažnai prireikia sustoti – išlipti iš transporto priemonės, pasikalbėti telefonu, pasivaikščioti, pasiimti daiktus, esančius bagažinėje, ar verkiant mažamečiam vaikui. 2021 m. Lietuvos transporto saugos administracijos eismo įvykių tyrėjų komanda nustatė 1 atvejį, o 2022 m. – 2 atvejus, kada vairuotojai netinkamai paženklino sustojusią kelyje transporto priemonę. Be to, 2022 metais buvo nustatyti 2 atvejai, kada transporto priemonių vairuotojai netinkamai sustojo kelyje.  

Tyrėjai pastebi, kad susidūrimai su stovinčiomis kelyje transporto priemonėmis įvyksta dėl netinkamai kelyje sustojusių ar nepaženklintų transporto priemonių. Taip pat susiduriama su stovinčiomis transporto priemonėmis tada, kai vairuotojai nepastebi transporto priemonės dėl neatidumo, meteorologinių sąlygų, reljefo ypatumų, saulės akinimo. Išskiriami du transporto priemonių kelyje sustojimų tipai – priverstinis transporto priemonės sustojimas ir nebūtinas transporto priemonės sustojimas.

Priverstinis transporto priemonės sustojimas – kai transporto priemonė nebegali tęsti kelionės, t. y. įvyko transporto priemonės gedimas: sprogo padanga, sugedo automobilio stabdžiai,  valytuvai, tamsiu paros metu nešviečia priekiniai žibintai; lyjant lietui. Tokiais atvejais kelyje būtina sustoti kuo arčiau dešinio kelkraščio krašto. Jeigu yra galimybė, reikėtų sustoti taip, kad važiuojamojoje kelio dalyje transporto priemonės, nepersirikiuodamos į priešpriešinio eismo juostą, apvažiuotų jūsų stovinčią transporto priemonę.

Be abejo, ne visais atvejais pavyks taip sustoti, ir jeigu tokios galimybės nėra, reikėtų pasitraukti kuo dešiniau į kelkraštį, o sustojus automobiliui:

  • įjungti avarinį signalą;
  • apsivilkti šviesą atspindinčią liemenę;
  • nedelsiant prieš transporto priemonių važiavimo kryptį važiuojamosios dalies pusėje, kurioje sustojo transporto priemonė, pastatyti avarinio sustojimo ženklą: gyvenvietėse – ne arčiau kaip 25 m atstumu, o ne gyvenvietėse – ne arčiau kaip 50 m atstumu nuo sustojusios transporto priemonės.

Svarbu, kad pastatytas avarinio sustojimo ženklas dėl meteorologinių sąlygų nenuvirstų, tad nepamirškite tinkamai jo pastatyti, jeigu reikia, atremkite sunkesniu daiktu.

Ką daryti, kai priverstinai sustojama pavojingoje vietoje? 

Pavojingos vietos kelyje yra įkalnės, nuokalnės, kelio vingiai ar tos vietos, kuriose dėl prasto matomumo jūsų transporto priemonę gali per vėlai pastebėti kiti eismo dalyviai. Tokiais atvejais imkitės anksčiau išvardytų veiksmų. Jeigu įtariate, kad keliate pavojų kitiems eismo dalyviams, susisiekite su kelio savininku ir informuokite, kur esate, papasakokite apie susiklosčiusią pavojingą situaciją. Taip pat privalote kuo skubiau išsikviesti pagalbą kelyje, kuri patrauks jūsų transporto priemonę nuo kelio.

Nebūtinas sustojimas kelyje pasitaiko gana dažnai. Sustojama kelyje dėl įvairiausių priežasčių. Jei planuojama sustoti kelyje, dar prieš kelionę rekomenduojama nusimatyti sustoti skirtas vietas – stovėjimo aikštes, degalines, kavines, poilsio vietas, restoranus, t. y. ten, kur jūsų sustojusi transporto priemonė nekliudys ir nekels pavojaus kitiems eismo dalyviams. Jeigu važiuojate magistraliniais keliais, kuriuose transporto priemonių srautai yra dideli, ir sustojimas yra būtinas, rekomenduotume pasukti į keliuką ir sustoti taip, kad nekliudytumėte kitiems eismo dalyviams pravažiuoti.

Sustoję kelyje imkitės visų būtiniausių saugumo priemonių. Taip užtikrinsite savo ir kitų eismo dalyvių saugumą.

LTSA informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka