Kuriose Europos šalyse viešasis transportas geriausias?

by Lina | 15 gegužės, 2023 4:37 am

Praėjusią savaitę „Greenpeace“ paskelbė ataskaitą, kurioje įvertinta Europos šalių viešojo transporto kokybė. Sąraše – 27 Europos Sąjungos šalys, taip pat Norvegija, Šveicarija bei Didžioji Britanija.

Liuksemburgas užėmė aukščiausią vietą, surinkęs 100 taškų iš 100 galimų, o Bulgarija liko paskutinėje vietoje, surinkusi nulį. Žvelgiant į sostines, 1 vieta pasidalijo Liuksemburgo miestas, Valeta (Malta) ir Talinas (Estija), o paskutinę vietą užėmė Dublinas.

Vokietijos vieningas bilietas skatina pokyčius ES lygmeniu

„Greenpeace“ pranešime teigiama, kad vieningo bilieto Vokietijoje įvedimas nuo šių metų gegužės 1 d. padarė didžiulę įtaką tiek platesniam viešojo transporto kontekstui, tiek jo galimybėms.

Keleiviams siūlomas vieningas mėnesinis bilietas su nuolaida. Juo naudojantis galima važiuoti autobusais, geležinkeliu, vidaus ir tarpmiestiniais maršrutais už itin mažą 49 eurų kainą per mėnesį.

Nuo gegužės 1 d. ir Vengrija pradėjo taikyti panašią politiką, o Austrija tai padaryti bandė dar 2021 m. Malta ir Liuksemburgas nusprendė nacionalinį viešąjį transportą padaryti visiškai nemokamu, o bilietų visai atsisakė.

Atlikusi tyrimą „Greenpeace“ siekia išplėsti vadinamojo Europos bilieto kūrimo koncepciją, sukurtą pagal vokišką versiją, bet galiojančią visam ES blokui.

Lėšų iniciatyvai įgyvendinti organizacija siūlo ES panaikinus mokesčių lengvatas tarptautiniams skrydžiams, kur naudojamas taršus žibalas.

Ataskaitoje pabrėžiama, jog daugelyje šalių transporto bilietai yra per brangūs, o šešios šalys (Bulgarija, Rumunija, Slovakija, Vengrija, Estija ir Kroatija) apmokestina bilietus tiek pat, kiek prabangos prekės, taikant standartinį PVM tarifą.

Reitingas

Kuriant šalių ir sostinių reitingus buvo atsižvelgiama į keletą kriterijų, tarp jų – vieningas bilietas visam viešajam transportui, nuolaidos socialiai remtiniems asmenims (ne mažiau kaip 25 proc.), PVM tarifas ir kainodara. Vertinta ir viešojo transporto bilieto kaina.

10 geriausių šalių:

 1. Liuksemburgas (100 taškų),
 2. Malta (88 taškai),
 3. Austrija (81 taškas),
 4. Vokietija (69 taškai),
 5. Kipras (63 taškai),
 6. Ispanija (62 taškai),
 7. Šveicarija (58 tšk.),
 8. Vengrija (54 taškai),
 9. Nyderlandai (46 taškai),
 10. Estija (45 tšk.).

10 geriausių miestų:

 1. Talinas (100 tšk.), Liuksemburgas (100 tšk.) ir Valeta (100 tšk.),
 2. Praha (98 tšk.),
 3. Bratislava (91 tšk.),
 4. Madridas (89,3 tšk.),
 5. Roma (88,6 taško),
 6. Viena (88,57 tšk.),
 7. Atėnai (88,54 tšk.),
 8. Sofija (84,3 tšk.).

eBus.lt

Linos Jakubauskienės nuotrauka

Endnotes:
 1. [Image]: http://ebus.lt/wp-content/uploads/2023/04/apie-talino.jpg

Source URL: http://ebus.lt/kuriose-europos-salyse-viesasis-transportas-geriausias/