by Lina | 20 lapkričio, 2024 4:12 am
Jau kuris laikas Lietuvos nuomonės formuotojai dalinasi vaizdo įrašais apie į jų valdas netikėtai užsukusias laukines lapes. Deja, iš pirmo žvilgsnio draugiški gyvūnų vizitai slepia kur kas gilesnes problemas ir pavojus.
Žmonių gyvenvietės plečiasi, miškai ir pievos tampa mažesni, o gyvūnai praranda savo natūralias gyvenimo erdves. Todėl, ieškodami maisto ir saugumo, jie atkeliauja į miestus.
„Laukiniai gyvūnai pripranta prie lengvai randamo gyventojų namų valdose paliekamo maisto ar maisto atliekų ir vis dažniau užsuka į gyventojų sodybas. Laukiniai gyvūnai gali prarasti savisaugos jausmą ir vis dažniau svečiuotis apgyvendintose teritorijose, kuriose jų tyko įvairūs pavojai, pavyzdžiui, naminiai gyvūnai, intensyvus automobilių eismas ir panašiai”, – pažymi Aplinkos apsaugos departamento specialistai.
Aplinkos apsaugos departamento pranešimų priėmimo tarnyboje 2022 metais buvo registruota 8380 atvejų apie keliuose partrenktus gyvūnus. 2023 metais šis skaičius išaugo iki 9200 atvejų.
Kada rizikuojame labiausiai?
Naktį arba anksti ryte galima susidurti su laukiniais gyvūnais žymiai dažniau, kadangi dėl mažesnio eismo intensyvumo jie drąsiau kerta kelius.
Skiriasi ir tikimybė kokį gyvūną galima sutikti kelyje. Aplinkosaugininkai pastebi, kad rečiausiai į eismo įvykius papuola elniai, nes jie labai atsargūs. Šernai ieškodami maisto ar migracijos metu gali nosį kišti iš miško dažniau ir drąsiau. Tačiau dažniausiai vairuotojai rizikuoja susidurti su stirnomis. Skaudžiausiai baigiasi susidūrimai su briedžiais. Tokio eismo įvykio metu gali užgęsti ne tik gyvūno bet ir vairuotojo, ar keleivio gyvybė.
„Dažniausiai susidūrimas su lape ar kitu smulkiu žinduoliu gali apgadinti priekinį buferį ar apdailos groteles. Tuo tarpu, susidūrimas su šernu ar kitu stambesniu gyvūnu gali baigtis automobilio nurašymu ir stipriu vairuotojo arba keleivio sveikatos sutrikdymu“, – pažymi BTA Transporto draudimo žalų skyriaus vadovas Andrius Gasparavičius
Kaip gali padėti draudimas?
Draudimo bendrovės dažnai siūlo apsaugą, specialiai skirtą susidūrimams su laukiniais gyvūnais. Tokiu atveju, jei jūsų automobilis patiria žalą, draudimas gali padėti atlyginti remonto išlaidas.
„Draudimas siūlo kelis pasirinkimus. Pirmas variantas, kai apsauga nuo susidūrimų su laukiniais gyvūnais teikiama kartu su privalomuoju vairuotojų civilinės atsakomybės (automobilio) draudimu, užtikrinančiu, kad bus atlygintos automobilio remonto išlaidos ar trečiosioms šalims sukelti nuostoliai. Kitas pasirinkimas yra KASKO draudimas, suteikiantis papildomų naudų: atlyginama ne tik už apgadintos transporto priemonės remontą, transportavimą, bet ir suteikiamas pakaitinis automobilis“, – sako Andrius Gasparavičius.
Kaip išvengti susidūrimo?
Norint sumažinti riziką susidurti su laukiniais gyvūnais miesto ir užmiesčio keliuose, svarbu laikytis tam tikrų saugumo taisyklių. Visų pirma – vairuojant atkreipkite dėmesį į kelio ženklus, kurie įspėja apie galimą gyvūnų pavojų. Tokiose vietose reikia sumažinti greitį ir būti budriems.
Laikykitės greičio apribojimų, kadangi jie yra nustatomi siekiant apsaugoti ne tik kitus eismo dalyvius, bet ir laukinius gyvūnus. Laikydamiesi saugaus greičio taisyklių padidinate savo galimybes laiku pastebėti gyvūną, sustabdyti automobilį ir išvengti susidūrimo.
Naktį vairuokite dvigubai atsargiau. Tamsiuoju paros metu gyvūnai yra aktyviausi. Jeigu kelyje esate vieni, naudokite tolimąsias šviesas. Tai padės geriau matyti kelio ruožą ir jo pakraščius.
Jei visgi gyvūnas išbėgo į važiuojamąją dalį, naudokite garsinį signalą. Taip jūs gyvūną išgąsdinsite ir nuvysite nuo kelio apsaugodami savo ir jo gyvybes.
„Taip pat yra specialios priemonės, vadinami „švilpukai“, kurie parduodami automobilių prekių parduotuvėse. Jie tvirtinami ant veidrodėlių arba ant priekinių bamperių, ir važiuojant automobiliui, į švilpuką patekęs oras skleidžia specifinį garsą, kurį laukiniai gyvūnai iš tolo puikiai girdi ir neina prie atvažiuojančio automobilio”, – pataria Aplinkos apsaugos departamento specialistai.
Neleiskite gyvūnams prieiti prie maisto šaltinių. Mieste gyvenantys žmonės dažnai palieka šiukšles ar maisto likučius lauke, o tai pritraukia keturkojus svečius. Įsitikinkite, kad šiukšliadėžės yra sandariai uždarytos, o maisto likučiai nėra lengvai prieinami laukiniams gyvūnams.
Saugokime save ir gamtą
Laukiniai gyvūnai miestuose ir jų apylinkėse nėra retas reiškinys, todėl svarbu būti budriems, ypač vairuojant tamsiuoju paros metu ar važiuojant keliais, kurie eina per miškus. Laikantis paprastų taisyklių, galima sumažinti nelaimingo atsitikimo riziką, tačiau svarbu turėti ir tinkamą draudimo apsaugą, kuri padėtų atlyginti nuostolius nelaimės atveju.
Pranešimas spaudai
VVT nuotrauka
Source URL: http://ebus.lt/laukiniai-gyvunai-mieste-kaip-isvengti-susidurimu-ir-apsisaugoti/
Copyright ©2024 Ebus.lt unless otherwise noted.