Lietuvių avarijos užsienyje – pasitaiko ir kurioziškų atvejų

spalio 06 03:50 2016 Spausdinti straipsnį Lankytojai Saugus eismas

kelias-vokPo užsienį automobiliais keliaujantiems ar darbo reikalais į kaimynines šalis vykstantiems lietuviams – geros naujienos. Kaip pastebi Europos bendrovė „ERGO Insurance“ Lietuvoje, užsienyje fiksuojama vis mažiau eismo įvykių, kuriuose dalyvauja Lietuvoje registruotos transporto priemonės. Tiesa, avarijų atvejų analizė rodo, kad lietuviams trūksta dėmesingumo keliuose, pasitaiko ir gana kurioziškų situacijų.

Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovo Raimondo Bieliausko teigimu, iš viso užsienio šalyse šiemet ERGO fiksavo beveik 1 420 eismo įvykių, kuriuose dalyvavo Lietuvoje registruotos transporto priemonės. Tai  yra 15 proc. mažiau nei praėjusiais metais. Daugiausiai iš jų – beveik 300 – fiksuoti Vokietijoje. Antra pagal šį rodiklį iš užsienio valstybių su 212 eismo įvykių yra Lenkija. Trečią ir ketvirtą vietas skiria vos du eismo įvykiai – Latvijoje užregistruota 119 lietuvių avarijų, o Prancūzijoje – 117.

„Geros žinios Lietuvos vairuotojams – eismo įvykių skaičius visoje Europoje nuosekliai krenta žemyn, mažėja ir avarijų, kuriuose dalyvauja lietuviai. Pavyzdžiui, nors Vokietija išsiskiria kelių kokybe, tačiau yra ir tamsioji pusė – ši šalis itin pirmauja Europoje pagal eismo įvykių skaičių. Tai lemia gana liberalus požiūris į vairavimą užmiestyje, taip pat nemažas kiekis galingų automobilių“, – sako draudimo ekspertas.

Lenkija yra tranzitinė valstybė, taip pat nemažai tautiečių vyksta į ją apsipirkti, tad ir eismo įvykių kiekis didelis. R. Bieliauskas atkreipia dėmesį, kad eismo įvykių skaičius nebūtinai susijęs su lietuvių išvykų dažnumu į valstybes, tačiau ir su toje šalyje vyraujančia eismo kultūra. „Kaimyninė Lenkija yra viena dažniausiai lietuvių vykimo krypčių, ypač vasarą, kuomet suintensyvėja poilsiautojų srautai. Tačiau eismo įvykių, kuriuose dalyvauja lietuviškos registracijos automobiliai, čia santykinai mažai. Lenkija negali pasigirti aukšta vairavimo kultūra, tačiau situacija kiek pagerėjo, kuomet prieš keliolika metų kaimyninėje šalyje buvo ypač sugriežtintos nuobaudos ir skirtas didelis dėmesys eismo dalyvių elgesiui“, – pasakoja „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas.

Nors minėtose valstybėse ir dažniausiai avarijose dalyvauja lietuviai, tačiau išmokų už draudžiamuosius įvykius lyderiai yra ne jie. Šiemet didžiausia išmoka, siekianti daugiau nei 35 tūkst. eurų, buvo išmokėta už Nyderlanduose įvykusį eismo įvykį.

„Lietuviai dažnai nustemba dėl užsienyje net ir palyginti nedidelės avarijos metu patirtų  nuostolių. Vakarų Europoje gerokai skiriasi požiūris į patirtas žalas, ten įprasta atlyginti ir sveikatos ar net moralinę žalas. Šiose šalyse taip pat išauga ir patirti materialiniai nuostoliai – daugiausiai dėl vakarietiškų remonto ir keičiamų automobilio dalių kainų“, – pasakoja R. Bieliauskas.

Draudimo bendrovės statistika rodo, kad lietuviai dažniausiai patenka į eismo įvykius, kuomet daro sukimo veiksmą; persirikiuoja į kitą eismo juostą; važiuodami ne pagrindiniu keliu, nepraleidžia kito eismo dalyvio; važiuodami atbuline eiga kliudo eismo dalyvį ar kokį objektą, pavyzdžiui, tvorą ar vartus. Sudėtinga priprasti ir prie eismo tvarkos važiuojant žiedine sankryža – čia įvyksta ne viena avarija.

„Lietuvoje eismo intensyvumas santykinai nedidelis, lyginant su daug tankiau apgyvendintomis Europos valstybėmis, todėl natūralu, kad vairuotojams iš Lietuvos reikia laiko persiorientuoti. Vairuotojams reikėtų nepamiršti, kad avarijų išvengti leidžia atsargumas, kiekvienos šalies eismo taisyklių laikymasis, kelio ženklų sekimas, pagarba kitiems eismo dalyviams. Be to, prieš vykstant į tolimesnę kelionę, reikėtų pasirūpinti ir tinkama automobilio technine būkle – geromis padangomis, veikiančiais žibintais. Vertėtų sekti ir oro sąlygas bei vengti kelionių per galingas liūtis ar stipriai sningant“, – vertingais patarimais dalijasi R. Bieliauskas.

Tiesa, pasitaiko įvykių, kuriuos sunku paaiškinti vien tik racionaliais argumentais. Tarkime, „ERGO Insurance“ Lietuvoje užfiksavo atvejį, dažnai matomą populiariuose vaizdo filmukuose, kuomet vairuotojas iš degalinės pajudėjo neištraukęs degalų pistoleto. Kitas kurioziškas atvejis, kuomet tautiečiui važiuojant atsikabino stogo bagažinės dangtis ir atsitrenkė į paskui važiuojantį automobilį.

Europos Komisijos duomenimis, per dešimtmetį eismo įvykių Europos Sąjungoje sumažėjo penktadaliu – nuo 1,35 mln. iki  1,08 mln. Daugiausiai eismo įvykių fiksuojama Vokietijoje (302 tūkst.), Italijoje (177 tūkst.) ir Jungtinėje Karalystė (152 tūkst.).

 

ERGO informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka