Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo susirinkime – apie darbuotojų problemas

rugsėjo 18 04:23 2017 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Rugsėjo 15-ąją Tauragėje rinkosi Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo nariai.

 

 

 

 

Susirinkime dalyvavo Forumo pirmininkas Ramūnas Narbutas, Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža, Lietuvos kelių ir autotransporto darbuotojų profesinių sąjungų Federacijos pirmininkas Bronius Bučelis, UAB „Vilniaus viešasis transportas“ Naujosios profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Vitalij Michailov, Vairuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja Jovita Jančiauskienė, VĮ „Susisiekimo paslaugos“ profsąjungos pirmininkas Jonas Petraška, UAB ,,Tauragės autobusų parkas“ profsąjungos pirmininkas Aleksandras Mangirdas, UAB „Vilniaus viešasis transportas“ „Solidarumas“ profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Arvydas Žagelis, Krovininio autransporto profsąjungos „Solidarumas“ atstovas Gintaras Kondraška, Lietuvos profesinių sąjungų atstovas „Solidarumas“ Ričardas Garuolis. Forumo svečiai – asociacijos „Linava“ viceprezidentas Rimantas Martinavičius,  prezidiumo narys Artūras Telmentas.

Forume svarstyti sektoriniai kolektyviniai susitarimai, naujojo Darbo kodekso ypatumai,  informaciją pateikė pirminės organizacijos, taip pat numatyta kita Forumo susirinkimo vieta ir data.

Forumo pirmininkas Ramūnas Narbutas informavo, kad Lietuvos vežėjų asociacija „Linava“ skyrė atstovus į komisiją, rengiančią krovininio ir keleivinio transporto šakinius susitarimus.

Viceprezidentas informavo, kad „Linavos“ kongresą planuojama surengti gruodžio mėnesį. Norint susipažinti su teikiamais šakinių susitarimų projektais, būtų gerai juos apsvarstyti iki kongreso vyksiančiuose krovininio ir keleivinio transporto tarybos posėdžiuose. „Vyriausybei liberalizuojant darbo rinką, norima panaikinti vidinius sandorius. Vykstant konkursams, dažniausia Savivaldybės įmonės juos pralaimi, kadangi konkurencijos sąlygos nėra lygios“, – pabrėžė R. Martinavičius.

„Linavos“ prezidiumo narys Artūras Telmentas informavo, kad krovininio transporto bendrovėse trūksta vairuotojų, tačiau Vyriausybė vilkina procedūras įdarbinant darbuotojus iš trečiųjų šalių. „Estijoje pasirašyti susitarimai dėl darbuotojų įdarbinimo iš trečiųjų šalių suteikia galimybę tai padaryti kur kas greičiau“, – sakė A. Telmentas.

Krovininio autransporto profsąjungos „Solidarumas“ atstovas Gintaras Kondraška informavo, kad dirbo vairuotoju vienoje iš bendrovių ir,  įkūrus profsąjungą,  2017 m. liepos 18 d. Krovininio autotransporto profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Gintaras Kondrackis ir UAB „Ogun“ direktorius Andrejus Perje pasirašė kolektyvinę sutartį. Šioje sutartyje numatyta daug vairuotojų ir komandiruojamų darbuotojų teisių ir orias darbo sąlygas užtikrinančių sąlygų: vairuotojams daugiau nebereikės miegoti automobilių kabinose, nes darbdavys įsipareigoja apmokėti nakvynę viešbutyje. Vairuotojams, dirbusiems įmonėje daugiau nei 5 metus, bus suteikiamos papildomos atostogos.

Profesinės sąjungos pirmininkui Gintarui Kondrackiui pavyko susitarti, kad darbdavys negalėtų atleisti darbuotojo, kuris yra profesinės sąjungos narys ar skirti jam drausminės nuobaudos be profesinės sąjungos sutikimo. Be to, kolektyvinėje sutartyje darbdavys įsipareigoja vairuotojams mokėti ne mažesnį kaip 1600 eurų mėnesinį atlyginimą į rankas. Jo teigimu, dabar didžioji dalis Lietuvos darbdavių prižada vairuotojams mokėti po 60-70 eurų per dieną, tačiau tokio atlyginimo nesumoka. Darbdaviai apkaltina vairuotojus važiavus ne tais keliais, viršijus įmonėje nustatytas kuro sąnaudų normas, kurių neviršyti neįmanoma, ar prisigalvoja kitų priežasčių ir išskaičiuoja įvairias sumas iš vairuotojų atlyginimų.

Forumo pirmininkas informavo, kad daugelyje krovininio transporto bendrovių buvo įkurtos Darbo tarybos ir pasirašytos kolektyvinės sutartys. Nuo liepos 1 d., įsigaliojus Darbo kodeksui, kolektyvines sutartys gali sudaryti ir pasirašyti tik profesinės sąjungos. Dėl to anksčiau pasirašytos kolektyvinės sutartys galios tik iki 2019 m. sausio 1 dienos.

UAB „Vilniaus viešasis transportas“ Solidarumas profesinės sąjungos pirmininkas Jonas Petraška informavo, kad įmonėje įkurta šešta profesinė sąjunga ir jis išrinktas jos pirmininku. Buvusiame troleibusų parke veikia 4 profesinės sąjungos, autobusų parke – 2 profesinės sąjungos. Profesinė sąjunga įkurta rugpjūčio 24 d. ir įregistruota Vilniaus registrų centre rugsėjo 4 d.

UAB „Vilniaus viešasis transportas“ darbuotojų profesinė sąjunga turi bendrovės darbuotojų įgaliojimus sudaryti ir pasirašyti kolektyvinę sutartį. „Deja, jos pirmininkas nusprendė sudaryti kolektyvinę sutartį tik profsąjungos nariams. Todėl pagrindinis mūsų tikslas – sudaryti jungtinę atstovybę su troleibusų profesinėmis sąjungomis ir pradėti kolektyvines derybas dėl savo profsąjungos narių. Apie tai informavome bendrovės l.e.p direktorių Rimantą Markauską.

Pagal pateiktą profesinės sąjungos,,Solidarumas“ pirmininko prašymą Forumas priėmė profesinę sąjungą į Forumą.

Forumo pirminių organizacijų dalyviai pateikė informaciją bendrovėse.

Lietuvos kelių ir autotransporto darbuotojų profesinių sąjungų Federacijos teisininkė Jovita Jančiauskienė supažindino su įsigaliojusio Darbo kodekso nuostatomis ir jų taikymu. Be to, teisininkė pasiūlė Forumo susirinkimo dalyviams dalyvauti konsultacijose dėl Darbo kodekso. Lietuvos profesinių sąjungų centrai vykdo projektą, kuriame gali dalyvauti įmonių darbuotojai.

Išklausius Forumo susirinkimo dalyvius, nuspręsta iki spalio mėnesio paruošti šakinius tarifinius susitarimus teikiant projektus „Linavai“ svarstyti.

Kitas Forumo susirinkimas numatytas 2018 m. sausio 19 d. Kaune.

Bronius Bučelis

 

 

  • apie-profes1
  • apie-profes