Lietuvos vairuotojai taurelės dažniausiai vengia užsienyje

rugpjūčio 02 03:47 2016 Spausdinti straipsnį Lankytojai Saugus eismas

aut-vairas (1)Šalies vairuotojus nuo vairavimo išgėrus efektyviai atgraso buvimo užsienyje faktas. Draudimo bendrovės BTA duomenimis, apie 90 proc. su alkoholiu susijusių eismo įvykių įvyksta Lietuvoje.

 

 

 

Draudikai perspėja, kad girtam vairuotojui sukėlus avariją, iš jo bus pareikalauta atlyginti nuostolius, o pagal kasko draudimą išmokos jis apskritai negali tikėtis. Vertinant kai kurias draudimo rūšis, girtumas prilyginamas kaltei.

„Mūsų statistika rodo, kad vairuotojai, kirtę kitos šalies sieną, vengia sėsti prie vairo išgėrę. Greičiausiai taip yra, nes suvokia, kad važiuotų mažiau žinomais keliais, nežinodami tos šalies įstatymų ir teisės aktų, o ir su policija tektų bendrauti ne gimtąja ar bent jau neblogai mokama kalba. 90 proc. eismo įvykių, patirtų dėl vairavimo išgėrus, įvyksta Lietuvoje. Užsienio valstybėse neblaivių mūsų šalies vairuotojų pasitaiko palyginti nedaug“, – sako BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.

Apie 3 proc. neblaivių Lietuvos vairuotojų eismo įvykius sukelia Vokietijoje, 1 proc. – Lenkijoje. Didžiojoje Britanijoje, Latvijoje, Švedijoje, Norvegijoje ir kitose Europos šalyse girti mūsų šalies vairuotojai įkliūva retai.

Didžiąją dalį, arba 92 proc. avarijų sukelia neblaivūs lengvųjų automobilių vairuotojai, vidutinė jų padaryta žala svyruoja apie 1,6 tūkst. eurų, krovininių automobilių – apie 4,9 tūkst. eurų.

Vidutiniškai 70 proc. neblaivių vairuotojų sudaro vyrai, 30 proc. – moterys.

Draudikų duomenys neigia stereotipą, kad Lietuvoje nevengia girtauti žemės ūkio technikos vairuotojai, nes retai pasitaiko administruoti žalą, sukeltą išgėrusių traktorių ir kitos žemės ūkio technikos vairuotojų.

„Europinių fondų investicijos pakeitė regionus. Ūkiai dabar aprūpinti nauja technika, jie sustambėjo, dažnu atveju tapo gerai sustyguotu verslu, todėl neatsakingumo apraiškų vairuojant žemės ūkio techniką pasitaiko tikrai labai retai“, – sako A. Žiukelis.

Kalbant apie kai kurias draudimo rūšis, girtumas teisine prasme reiškia kaltę ir neteisėtus veiksmus. Kai žala padaroma draudėjui esant girtam pagal bendrosios civilinės atsakomybės draudimą, žala nėra atlyginama. Panašios taisyklės galioja ir kelionių rizikų ar nelaimingų atsitikimų draudimo atvejais.  Pavyzdžiui, apdraustojo mirties atveju, išmoka artimiesiems mokama tik tuomet, jei mirusiojo kraujyje alkoholio koncentracija yra 0,4 ir mažiau promilių.

 

BTA informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka