Nerimą kelia žvyrkeliams asfaltuoti skirtų lėšų mažėjimas

kovo 22 05:05 2018 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Vyriausybė tvirtina Kelių priežiūros ir plėtros programos sąmatą ir džiaugiasi pasirinktais prioritetais, tarp kurių minimi transeuropinis kelių tinklas ir valstybinės reikšmės žvyrkelių asfaltavimas visoje Lietuvoje. Prioritetai pasirinkti taikliai, tik, ar iš tiesų jiems skiriama tiek, dėmesio, kiek deklaruojama?

 

 

„Šiemet visai programai siūloma skirti per 492 mln. eurų, tačiau ši bendra suma yra mažesnė už praėjusiais metais skirtas lėšas, kurios sudarė 499 mln. eurų. Nors bendras mažėjimas ir neatrodo toks įspūdingas, tačiau tendencija, kad augant ekonomikai – keliams skiriamų lėšų dalis ne tik nedidėja, bet ir sumažėjo – akivaizdi“, – sako Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos narys, buvęs XVI-osios Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius.

Pasak parlamentaro, didesnį nerimą kelia valstybinės reikšmės žvyrkelių asfaltavimui skiriamų lėšų mažėjimas.

„Nors žvyrkelių asfaltavimas Susisiekimo ministerijos iškeltas kaip prioritetinis tikslas – jiems skiriamų lėšų suma iš Kelių priežiūros ir plėtros programos lyginant su 2017 m. mažėja 36 procentais. 2016 m. valstybinės reikšmės žvyrkeliams skirta 70 mln. eurų, 2017 metams skiriama suma buvo padidinta iki 83 mln. eurų – o šiemet planuojama skirti tik apie 53 mln. eurų. Tai ryškus mažėjimas, nuo kurio priklausys, kiek žvyrkelių bus galima išasfaltuoti, o tai tiesiogiai lemia avaringumą“, – sako Seimo narys A. Butkevičius.

Politikas sako suprantantis, kad dėl bendro programos lėšų mažėjimo tenka padalinti turimas lėšas tam tikroms sritims. Didinamas finansavimas vietinės reikšmės kelių tinklui plėsti, tačiau didinimas toks, kad iki galo nepasiekia 2016 m. lygio – kai tam buvo skirta 113,114 mln. eurų.

„Jei norime, kad daugiau lėšų patektų į programos biudžetą, būtina keisti įstatymą, kurio projektą su kolega parlamentaru Andriumi Palioniu jau esame įregistravę. Mes siūlome nuo 2019 m. sausio 1 d. kelių priežiūros programos finansavimui skirti 65 proc. akcizo pajamų, o nuo 2020 m. sausio 1 d. – 70 proc. Šiuo metu tam skiriami 48 proc. akcizo pajamų, tačiau akivaizdu, kad lėšų trūksta. Žinoma, būtina stiprinti ir atsakomybę už panaudotas lėšas bei atliktus darbus“, – sako Seimo narys A. Butkevičius.

LR Seimo informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka