Patikslinta, kam gali būti naudojamos Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšos

lapkričio 27 05:03 2019 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Susisiekimo ministerijos siūlymu Vyriausybė patikslino, kokiems tikslams gali būti naudojamos Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo lėšos. Daugiausia dėmesio skiriama vietinės reikšmės kelių rekonstrukcijos ir remonto darbų finansavimui.

 

„Patvirtinti kelių finansavimo patikslinimai itin svarbūs sodininkų bendrijoms, su darbo vietų kūrimu susijusioms teritorijoms, taip pat Sostinės regiono bei žiedinių savivaldybių vietinės reikšmės kelių plėtrai“,  – sako susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius.

Siekiant paskatinti savivaldybių administracijas aktyviau registruoti vietinės reikšmės kelius ir taip stiprinti savivaldą, KPPP rezervo lėšos bus skiriamos sodų teritorijose esančių kelių ir jų užimamos žemės teisinei registracijai būtinoms procedūroms atlikti, daiktinėms teisėms į žemę registruoti, šiems keliams ar jų ruožams taisyti ar rekonstruoti.

Gerinant infrastruktūrą teritorijose, kuriose kuriamos darbo vietos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijai suteikta teisė atrinkti finansuoti iš KPPP lėšų rezervo ne tik vietinės reikšmės, bet ir valstybinės reikšmės kelius, vedančius į tokias teritorijas. Tai palengvins infrastruktūros plėtrą tais atvejais, kai į minėtas teritorijas veda ir vietiniai, ir valstybinės reikšmės keliai.

Įvertinus tai, kad dauguma savivaldybių Nekilnojamojo turto registre dar neįregistravo savo valdomų vietinės reikšmės kelių, naujas kriterijus „Nekilnojamojo turto registre įregistruotų kelių ilgis“ skirstant KPPP lėšas savivaldybių institucijoms bus pradėtas taikyti 2021 metais.

Vietinės reikšmės kelių rekonstrukcijai ir remontui, kaip ir iki šiol, bus skiriama 30 proc. KPPP lėšų, tačiau Vyriausybės nutarimu aiškiau nustatoma šių lėšų skyrimo tvarka.

Siekiant įgyvendinti Vyriausybės 2016 m. nutarimą „Dėl Sostinės regiono ir Vidurio ir vakarų Lietuvos regiono sudarymo“ ir užtikrinti ilgalaikį Sostinės regione pradėtų vykdyti nacionalinės regioninės politikos įgyvendinimo priemonių poveikį tolygiai ir tvariai plėtrai bei atsižvelgiant į kintančią ekonominę, socialinę, demografinę šio regiono ir šio regiono atskirų ūkio šakų būklę, 2 proc. iš 30 proc. KPPP lėšų, skirtų vietinės reikšmės keliams, bus skirti Sostinės regione esančių savivaldybių, išskyrus Vilniaus miesto, vietinės reikšmės keliams. Šiuo finansavimu galės pasinaudoti Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės ir Vilniaus rajonų savivaldybės.

Taip pat 2 proc. iš 30 proc. KPPP lėšų numatyti vietinės reikšmės keliams aplink didžiuosius miestus esančiose žiedinėse savivaldybėse, t. y. Vilniaus, Trakų, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ir Alytaus rajonų savivaldybėse. Taip siekiama sumažinti socialinius ir ekonominius skirtumus bei pagerinti gyvenimo kokybę žiedinėse savivaldybėse, kurių didelė dalis gyventojų kasdien vyksta į didžiuosius miestus darbo reikalais.

Be to, patikslinta, kad KPPP rezervo lėšos gali būti skiriamos tik nuo ekstremaliųjų situacijų nukentėjusių valstybės ir savivaldybių institucijų valdomų vietinės reikšmės kelių skubaus taisymo, remonto ar rekonstravimo dėl avarijos grėsmės išlaidoms kompensuoti. Finansavimas nebus skiriamas, jei kelių ar jų statinių avarinė būklė bus susidariusi ne dėl ekstremalios situacijos, o, pavyzdžiui, dėl netinkamos kelių priežiūros.

Susisiekimo ministerijos informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka