Policija perspėja apie kibernetines grėsmes

balandžio 28 04:00 2017 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Siekdamas stiprinti policijos pajėgumus vykdant kibernetinių atakų aptikimą ir užkardymą bei informacijos apie nusikaltimus elektroninėje erdvėje paiešką, 2016 metų pradžioje Lietuvos kriminalinės policijos biuras pradėjo įgyvendinti Europos Sąjungos finansinį projektą „Kibernetinių atakų ir kitų nusikaltimų elektroninėje erdvėje aptikimo stiprinimas, I etapas“, finansuojamą nacionalinės Vidaus saugumo fondo 2014-2020 metų programos lėšomis. Konkretus šio projekto tikslas – stiprinti policijos pajėgumus efektyviai valdyti šalies saugumui kylančią riziką ir krizes, susijusias su kibernetinio saugumo pažeidimais ir kitais nusikaltimais elektroninėje erdvėje.

Lietuvos kriminalinės policijos biuras minėtos programos lėšomis įsigijo specializuotą licencijuotą programinę įrangą, skirtą socialiniuose tinkluose skelbiamai rizikos turinčiai informacijai analizuoti, t. y. ši programinė įranga leis atlikti socialiniuose tinkluose skleidžiamos informacijos stebėseną, paiešką ir vykdyti peržiūrą, taip pat leis išsaugoti informaciją iš kai kurių elektroninio pašto dėžučių, žiniatinklio ir socialinių tinklų. Be to, gautus duomenis bus galima kaupti, analizuoti, išsaugoti ir operatyviai apdoroti. Atkreiptinas dėmesys, jog toks elektroninėje erdvėje vykdomas stebėjimas yra tikslingai orientuotas į galimus grėsmę keliančius veiksnius.

Interneto plėtra ir neįtikėtino populiarumo sulaukę socialiniai tinklai bei išmanieji įrenginiai paskatino naujų bendravimo formų atsiradimą, itin padidino skelbiamos informacijos kiekius ir viešinamų asmens duomenų apimtis. Tad ne paslaptis, kad naująsias technologijas itin efektyviai naudoja ir nusikaltėliai, kurie dažnai piktnaudžiauja anonimiškumą užtikrinančiomis technologijomis siekdami anonimiškai bendrauti nusikalstamais tikslais ir kartu išvengti teisėsaugos kontrolės. Dėl šios priežasties policijos pareigūnai ir siekia efektyviau stebėti internete skelbiamą informaciją, kad būtų galima nustatyti galimų rizikų pasekmes.

Dar vienas įrankis, kurį įsigijo Lietuvos kriminalinės policijos biuras, yra skirtas tinkluose vykstančioms vadinamosioms paskirstyto atkirtimo nuo paslaugos ar paslaugos trikdymo atakoms (angl. Distributed Denial of Service attack, DDoS) stebėti, fiksuoti ir analizuoti. Taigi šis įrankis leis realiuoju laiku šalies mastu kompiuterių tinkluose stebėti, fiksuoti ir analizuoti kibernetines DDoS atakas, taip pat šis įrankis pateiks vykusių atakų informaciją, atakuojamos infrastruktūros duomenis, atakos stiprumą, jo trukmę ir panašius naudingus bei svarbius duomenis.

Pasak Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo 5-osios valdybos viršininko Donato Mažeikos: „DDoS atakos yra ganėtinai dažnas reiškinys Lietuvoje. Dėl atakų specifikos ir su jomis susijusios informacijos ribotumo tyrimai dėl atakų būdavo ganėtinai sudėtingi, nes informacija apie jau įvykusias atakas buvo labai ribota – tokią informaciją policija gaudavo iš nukentėjusiųjų asmenų, įmonių, įstaigų ar organizacijų pareiškimų forma bei analizuojant žiniasklaidos pranešimus ir atviruose šaltiniuose skelbiamą informaciją.“

Dėl didelio tokio pobūdžio veikų latentiškumo policiją pasiekdavo tik nedidelė dalis duomenų apie vykdomas atakas. Be to, tokie duomenys buvo gaunami pavėluotai, kai jau nebūdavo galimybės rinkti įrodymų. Todėl šis įrankis bus ypač svarbus ir aktualus tiriant DDoS atakas, kurias, siekdami sutrikdyti įmonių, įstaigų, organizacijų ir netgi žiniasklaidos priemonių paslaugų teikimą, nusikaltėliai naudoja vis dažniau.

Stiprinant policijos pajėgumus vykdant nusikalstamumo prevenciją bei kovą su tarpvalstybiniu, sunkiu ir organizuotu nusikalstamumu elektroninėje erdvėje, minėtų įrankių (naujos kartos informacinių technologijų) įsigijimas padės efektyviau užtikrinti pareigūnų gebėjimus aptikti kibernetines atakas ir kitas elektroninėje erdvėje vykdomas nusikalstamas veikas.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka