Rudenį keliaujančių lietuvių atostogos: nuo apsinuodijimo maistu iki saulės smūgių

lapkričio 09 05:03 2017 Spausdinti straipsnį Kelionės Lankytojai

Lietuviai vis dažniau į keliones užsienyje išsiruošia ne tik vasarą, bet ir rudenį, kuomet orai gimtojoje šalyje tampa vis niūresni. Prasiskaidrinti nuotaiką lankant svečius kraštus ar pasilepinti saule ir šiluma, kai Lietuvoje jos trūksta, gali būti tikrai malonu ir naudinga. Be to, dalis lietuvių pailsėti užsienyje renkasi prisiderindami prie savo vaikų rudens atostogų ugdymo įstaigose. Vis tik, draudikų teigimu, vietoje to, kad suteiktų gerų emocijų, kelionės svetur gyventojams neretai sukelia nemažai streso ir nemalonumų.

 

 

 

 

Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Asmens draudimo skyriaus vadovas Darius Bivainis sako, kad rudens sezonu lietuviai keliaudami dažniausiai stengiasi pabėgti nuo darganos ir vėsių bei lietingų orų, todėl dažniausios kelionių kryptys šiuo metų laiku yra į šilto klimato šalis.

„Kaip matome iš kelionių draudimo sutarčių statistikos, rudenį lietuviai daugiausiai keliauja į pamėgtus kurortus Turkijoje, Egipte, Izraelyje, Graikijoje. Gyventojai dažnai sąmoningai renkasi vykti atostogauti rudenį norėdami kompensuoti saulės ir šilumos trūkumą šiuo metų laiku mūsų šalyje. Be to, atostogaujant rudenį neretai siekiama ir sutaupyti, kadangi ne sezono metu tiek pačios kelionės, tiek viešbučiai bei įvairios paslaugos daugeliu atvejų kainuoja pigau“, – sako D. Bivainis.

Vis tik, anot D. Bivainio, keliaudami įvairių nemalonumų lietuviai neišvengia ir rudenį, o dažniausiai jų patiriama būtent minėtose turistų iš Lietuvos pamėgtose valstybėse. Čia lietuviai dažnai apsinuodija maistu, patiria odos nudegimus ar saulės smūgį degindamiesi, taip pat suserga peršalimo ligomis ir nukenčia nuo ilgapirščių.

„Be abejo, kelionėse apstu įvairiausių rizikų ir ne visų jų galima išvengti. Vis dėlto gyventojai ne visuomet padaro viską, kad nuo nemalonumų apsisaugotų. Įsijautę į atostogų ritmą ir pernelyg atsipalaidavę žmonės neretai pamiršta net esminius atsargumo principus“, – pažymi D. Bivainis.

Draudimo eksperto teigimu, dažnai keliautojai be priežiūros palieka vertingus daiktus, pinigines ar rankines, neužrakina savo viešbučio kambario ar apartamentų durų ir dėl to nukenčia nuo vagių.

„Nors jaukus kurortinis miestelis gali atrodyti ramus ir idiliškas, tačiau tokiam įspūdžiui reikėtų nepasiduoti ir visuomet išlikti budriems. Ilgapirščius itin traukia vietos, kuriose lankosi ar apsistoja turistai, todėl savo daiktų be priežiūros nereikėtų palikti net trumpam. Pavyzdžiui, maudydamiesi jūroje gyventojai mėgsta ant kranto palikti foto aparatus, telefonus ar kitus vertingus daiktus vildamiesi, kad per keletą minučių jiems nieko nenutiks. Vis tik patyrę vagys to tik ir laukia, o pasidarbuoti jie sugeba per kelias akimirkas“, – pabrėžia draudimo ekspertas.

D. Bivainio teigimu, ne visuomet svečiose šalyse viešintys tautiečiai tinkamai saugo ir savo sveikatą. Per ilgas mėgavimasis saulės voniomis net ir šiuo metų laiku šiltuose kraštuose gali sugadinti atostogas. Vietoje įspūdingų objektų lankymo ar mėgavimosi šiltais orais tokiu atveju gali tekti gydytis nudegimus.

„Tokiose šalyse kaip Egiptas ar Izraelis saulė gali išlikti kaitri ir tuomet, kai Lietuvoje jau nuo medžių krenta lapai, o dangų dažniausiai gaubia pilki debesys. Dėl to deginantis visuomet reikėtų naudoti apsauginį kremą nuo saulės, o išsiruošus į lauką – vengti ilgą laiką būti kaitroje ir pasistengti visuomet dėvėti galvos apdangalą“, – pažymi D. Bivainis.

Lietuvių atostogas svečiose šalyse dažnai apkartina ir apsinuodijimai maistu. Pasak draudikų atstovo, nors būnant užsienyje dažniausiai norisi paragauti vietinio maisto, tačiau tai daryti reikėtų atsargiai, įvertinti savo organizmo galimybes, nepersivalgyti, o maistą rinktis iš patikimų, sanitarines ir higienos normas atitinkančių maitinimo įstaigų.

„Be abejo, bet kuriuo metų laiku užsienyje galima patirti įvairiausių traumų – ypač užsiimant aktyvia veikla. Važinėjant dviračiais, vaikštinėjant kalnų takeliais, net ir paprasčiausiai maudantis baseine, galima patirti sužalojimų, todėl tai daryti reikėtų atsargiai. Nesant tikriems dėl savo galimybių saugiai išbandyti vieną ar kitą pramogą, galbūt geriau jos visai atsisakyti. Aktyvių pramogų siūlytojus ir organizatorius taip pat reikėtų rinktis tik tuos, kurie turi reikiamus leidimus ir sertifikatus tokiai veiklai vykdyti“, – sako D. Bivainis.

Anot Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje atstovo, keliaujant ar ilsintis užsienyje patiriamų žalų dydžiai kartais būna išties dideli. Štai, pavyzdžiui, vasarą Izraelyje širdies smūgį patyrusiam lietuviui išmokėta 35 tūkst. eurų išmoka. Iš viso per šiuos metus ERGO išmokėtos kelionių draudimo išmokos siekė 861 tūkst. eurų.

ERGO informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka