Seime įregistruota pataisa dėl Vidaus sandorių

by Lina | 5 balandžio, 2019 3:53 am

Seimo narė Agnė Bilotaitė įregistravo Viešųjų pirkimų įstatymo ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo pataisas, kuriomis šalies savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms būtų uždrausta naudotis vidaus sandoriais.

 

 

Nuo 2017 metų liepos 1 dienos įsigaliojo naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymas, kuriame teisė naudoti vidaus sandorius palikta tik savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms.

Viešųjų pirkimų įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad vidaus sandoris gali būti sudaromas tik išimtiniu atveju, kai perkant viešojo pirkimo būdu būtų neįmanoma užtikrinti paslaugos teikimo nepertraukiamumo, geros kokybės ir prieinamumo.

Tačiau, pasak pataisų iniciatorės A. Bilotaitės, savivaldybės linkusios piktnaudžiauti šia teise, taip sudarydamos prielaidas korupcijai ir valstybės lėšų švaistymui.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, 2018 metais vidaus sandorių skaičius, lyginant su 2017 metais, sumažėjo apie 5,5 proc. Tačiau 2018 metais sudarytų vidaus sandorių vertė padidėjo daugiau kaip 2 kartus arba apie 113 proc.

2017 metais 12 savivaldybių sudarė 12 vidaus sandorių, kurių vertė siekė daugiau kaip 16 mln. eurų, tuo metu 2018 metais 12 savivaldybių sudarė 32 vidaus sandorius, kurių vertė siekė 437 mln. eurų.

„Palikti teisę savivaldybėms naudotis vidaus sandoriais buvo klaida ir pastarųjų dvejų metų statistika tai tik patvirtino. Dabar galiojantis vidaus sandorių teisinis reguliavimas palieka galimybių biudžeto lėšas naudoti neracionaliai ir neefektyviai, riboti konkurenciją. Vienintelis būdas užkirsti tam kelią yra visiškai uždrausti vidaus sandorius vykdant viešuosius pirkimus“, – sako A. Bilotaitė.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto atliktoje analizėje „Vidaus sandoriai – grėsmė konkurencijai“ nurodoma, kad daugiausiai vidaus sandorių 2018 m. buvo sudaryta didžiųjų miestų ir jų kaimyninėse savivaldybėse, kuriose registruota beveik 70 proc. visų Lietuvoje veikiančių ūkio subjektų. Analizėje taip pat pabrėžiama, kad sudarant vidaus sandorius nėra įvardijamos konkrečios perkamos paslaugos arba priešingai, sutariama dėl kelių paslaugų teikimo, o tai sudaro sąlygas vidaus sandorius vykdyti galimai neskaidriai. Pažymėta, kad vidaus sandoriai neretai sudaromi itin ilgam laikotarpiui, o tai mažina konkurenciją.

Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, siūlančias uždrausti vidaus sandorius A. Bilotaitė su kolega Arvydu Anušausku įregistravo dar 2016 metų lapkritį. 2017 metų kovo 30 dieną Seimas priėmė naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymą, kuriame vidaus sandoriai uždrausti valstybės valdomoms įmonėms, bet palikta teisė jais naudotis savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms. Įstatymo projektą vetavo Prezidentė, tačiau Seimas šį veto atmetė.

Už vidaus sandorių visišką draudimą, kuris užkardytų dirbtinį konkurencijos ribojimą ir prielaidas reikštis korupcijai, pasisakė Viešųjų pirkimų tarnyba, Konkurencijos taryba, Specialiųjų tyrimų tarnyba.

LR Seimo informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka

 

 

Source URL: http://ebus.lt/seime-iregistruota-pataisa-del-vidaus-sandoriu/