„Audi“ kabrioletas – sąjungininkų dovana sovietams

gegužės 16 06:19 2020 Spausdinti straipsnį Lankytojai Muziejus

„Audi“ prekės ženklo gimimo istorija gana kurioziška. Kai Augustas Horchas buvo pašalintas iš jo įkurtos bendrovės „Horch“, jis sukūrė naują įmonę ir pavadino ją „Audi“. Vokiškas „horch“ žodis reiškia „klausytis“, o lotynų kalba jis skamba kaip „audi“.

 

 

„Audi“ įmonės logotipas buvo paprastas ovalo formos žodis „Audi“. 1920-ųjų pradžioje „Audi“ automobilio variklio kapotas buvo papuoštas nauju simboliu – vienetu ant žemės rutulio. Šis ženklas, pasak Augusto Horcho, reiškė „puikią kokybę, be to, simbolizavo sėkmę ir laimę teikiantį talismaną, kurį vaizdavo skaičiai ant kapoto“.

Dabartinis „Audi“ simbolis – keturi susipynę žiedai – pasirodė 1932 m. Jis reiškė keturių Vokietijos firmų susivienijimą į „Auto Union“ koncerną. Jame dalyvavo „Audi“, „Horch“, „Wanderer“, gaminantys automobilius vidutinei klasei, ir DKW, gaminusi mažus automobilius. Koncernui priklausančios gamyklos gamino skirtingo dydžio automobilius. Kad „Horch“ ir „Audi“ nekonkuruotų tarpusavyje, pastarieji pradėjo gaminti „Audi Front“ modelį su priekinių ratų pavara. Automobilis buvo gaminamas nuo 1933 iki 1938 metų. Vis dėlto modeliai su priekinių ratų pavaromis kelią skynėsi sunkiai, taigi koncerno vadovybė nusprendė apriboti jų gamybą ir pereiti prie galinių ratų pavaros sistemos. Tokiu būdu pasirodė „Audi 920“ modelis, kurio kaina buvo per vidurį tarp „Wanderer“ ir  brangaus „Horch“.

Naujas modelis buvo kuriamas paslapčiomis. Pirmiausia sukurtas „Audi 920“ prototipas, jame buvo sumontuota radiatoriaus apdaila su grotelėmis ir variklio gaubtas nuo paprasto „Wanderer“, o ratų dangteliai buvo pasiskolinti iš „Horch“, kad jo neatpažintų automobilių prototipus medžiojantys paparaciai.

920-ojo premjera įvyko Tarptautinėje Berlyno automobilių parodoje 1939 m. vasario mėn. – tai buvo paskutinė automobilių paroda vis dar taikioje Europoje. Žurnalistai gyrė naująjį „Auto Union“ produktą, jis patiko ir klientams. „Audi 920“ buvo puikus automobilis, tik pasirodė netinkamu metu, prieš pat Antrąjį pasaulinį – rugsėjį prasidėjo karas, ir visa automobilių pramonė buvo orientuota dirbti karinėms reikmėms. Iki 1940 m. rugpjūčio mėn. „Audi“ gamykloje pagamintas tik 1281 920-ojo modelio automobilis. Didžioji dalis pagamintų automobilių buvo išsiųsta į Vehrmachtą pagal mobilizacijos reglamentus, tačiau 1264-asis „Audi 920“ kabrioletas, pagamintas 1940 m. balandžio 30 d., neišvažiavo iš  įmonės – jis įkurdintas muziejuje, kur stovėjo per visą karą.

Jūsų maršalas Montgomeris

1945 m. balandžio mėn. Zwickau miestas, kuriame buvo „Audi“ gamykla, atiteko sąjungininkams, tačiau vėliau pagal susitarimą perduotas sovietams. Nugalėtojai nesirūpino muziejaus eksponatų saugumu, naujutėlis kabrioletas kabrioletas perduotas britų pajėgų vado maršalui Bernardui Montgomeriui.

Automobilį jis padovanojo sovietų pulkininkui Rybakovui ne tiesiogiai, o per maršalą Konstantiną Rokosovskį, ant automobilio duomenų lapo užrašęs: „Gerbiamam maršalui K. Rokosovsky, dėkingas už pulkininką Ribakovą (ir už jo nepamirštamą pagalbą), jūsų maršalas B. Montgomery. 15 / VI 45. “ Tik po to, kai „Audi 920“ buvo legalizuotas, įregistruotas, jis buvo perduotas sovietų karininkui. Kas buvo šis pulkininkas Rybakovas, kokią pagalbą jis suteikė sąjungininkų vadui, nėra žinoma, tačiau jo kabrioletas buvo išsaugotas, o kartu ir techninis pasas, ant kurio viršelio matyti Montgomery autografas. Automobilį 1984-aisiais įsigijo senovinės įrangos kolekcininkas Aleksandras Roždestvenskis iš buvusio KGB vadovo Vladimiro Semichastny. Automobilis stovėjo prie jo namo Mamontovo kaime.

Dabar šis unikalus „Audi 920“ priklauso kolekcininkui ir restauratoriui Jevgenijui Shamansky, jis automobilį įsigijo 2007 m. Kabrioleto būklė prieš restauravimą įvertinta kaip gera – išsaugotas variklis, salonas, prietaisai, tentų mechanizmas, beveik visas išorinis dekoras, tik abu tiltai sumontuoti iš „Volgos“ automobilio. Specialiai šiam automobiliui restauruoti savininkai įsigijo kito kabrioleto likučius su originaliomis važiuoklės dalimis.

… Koncerno muziejuose Ingolštate ir Zwickau surinkti visų prekės ženklų, susijusių su keturių žiedų emblema, atstovai. Taip pat yra juodos ir raudonos spalvos kabrioletas „Audi 920“ – visiškai toks pat, kaip Eugene’o Shamansky’o, tačiau neturintis unikalios istorijos iš keturiasdešimt penktųjų pavasario.

Amerikos vokietis

Naujajame „Audi 920“ dominavo amerikietiški bruožai. Tai – savita radiatoriaus apdaila: stačiakampius „langus“ su horizontaliais tarpais keitė plati centrinė grotelė. Prietaisai taip pat buvo amerikietiško stiliaus – stačiakampio formos ir išdėstyti centre. Apdaila nebuvo gausi, atlikta iš brangios medienos, o ratas prie vairo buvo su spyruokliniais stipinais, kad „sugertų“ kelio iškilimus. Visa tai priminė kažkurio ano meto „Cadillac“ ar „Chrysler“ interjerą.

Amerikietiškumas taip pat atsispindėjo ir kėbulo dizaine. Uždari kėbulai buvo suvienodinti su „Wanderer W23“ ir „Horch 930V“ modeliais – tokią praktiką plačiai taikė JAV automobilių gamintojai, kur panašūs kėbulai buvo montuojami ant skirtingų tipų važiuoklių. Tačiau dviejų durų keturių langų kabrioletas buvo Drezdeno „Glaser“ kėbulų ateljė kūrinys. Bendrovė ne tik sukūrė šį „Audi“ kabrioletą, bet ir pateikė dizaino pavyzdžius į „Zwickau“ gamyklą. „Audi 920“ buvo su dviejų tipų kėbulais: limuzinas – taip Vokietijoje vadinamas įprastas sedanas, ir „Glaser“ kabrioletas. Uždara versija kainavo 7600 reichsmarkų, atvira – 8 750. Limuzinų apmušalai buvo gaminami iš vilnonio audinio, o kabrioletų apdaila – iš natūralios odos: odines sėdynes buvo daug lengviau valyti nei medžiagines.

920-ojo modelio variklis – linijinis 6 cilindrų viršutinių vožtuvų – buvo sukurtas „Horch“ gamykloje. Šis faktas turėjo įtakos automobilio dizainui. Dideliuose „Horch“ varikliuose dujų paskirstymo mechanizmas veikė be rokerių, skirstomojo veleno kumšteliai tiesiogiai valdė vožtuvus. Variklis, kurio darbinis tūris – 3 281 ccm, pasiekdavo 75 AG, esant 3000 aps./min

Pavarų dėžė turėjo keturias pavaras, aukščiausia pavara buvo tiesioginė, tačiau nebuvo pagreičio pavarų, skirtų važiuoti greitkeliais ir būdingų daugeliui 30-ojo dešimtmečio pabaigos vokiškų automobilių. Važiuoklės priekinė pakaba buvo nepriklausoma: skersinės lingė ir svirtys, užpakalinė pakaba taip pat ant skersinės lingės ir ant išilginių strypų. Ši konstrukcija buvo plačiai paplitusi „Wanderer“ ir „DKW“ automobiliuose – ji sumažino kėbulo pasvirimo kampą posūkiuose važiuojant dideliu greičiu ir leido atsisakyti galinės pakabos anti-roll strypo. 1938 m. hidrauliniai amortizatoriai ir centralizuota važiuoklės tepimo sistema buvo jau žinomi elementai.

Geru keliu „Audi 920“ galėjo įsibėgėti iki 130 km/h, 100 km sunaudodavo 16 litrų benzino. Tuo metu tai buvo labai geri rodikliai. Automobilis beveik neturėjo trūkumų, išskyrus tai, kad galinėje sėdynėje keleiviams buvo ankštoka. Nors „Audi 920“ buvo penkiavietis, trims keleiviams galinėje sėdynėje tilpti buvo sunku.

Kestutis Pletkus

Autoriaus parinktos nuotraukos

 

  • apie-audi
  • apie-audi1
  • apie-audi2
  • apie-audi6
  • apie-audi5
  • apie-audi8
  • apie-audi3
  • apie-audi4