by Lina | 20 liepos, 2018 4:16 am
Ar gali neįgalūs asmenys savarankiškai keliauti miesto viešuoju transportu ir su kokiomis kliūtimis jie susiduria keliaudami? Norėdami suprasti intelekto arba kompleksinę negalią turinčius keleivius, UAB „Kauno autobusai“ atstovai pasinaudojo Kauno „Arkos“ bendruomenės kvietimu ir apsilankė šios bendruomenės namuose.
Bendruomenės „Arka“ dienos užimtumo ir darbo centras yra įsikūręs Pienių g. 3, Kaune. Tai vieta, kur renkasi žmonės su negalia, norintys ugdyti savo socialinius, darbinius, savarankiško gyvenimo įgūdžius ir būti reikalingais visuomenėje.
„Mums tai nėra žmonės su negalia. Tai mūsų bičiuliai, o mes stengiamės būti jiems draugais,“ – kalbėjo „Arkos“ bendruomenės vadovas Gedas Malinauskas. Pasak jo, vienas svarbiausių tikslų – parodyti šiems ne vienerius metus siauroje aplinkoje gyvenusiems žmonėms, kad jie yra tokie patys, kaip ir mes – norintys draugauti, mokantys pykti, galintys pasibarti, trokštantys meilės ir įvertinimo.
Dienos centre kasdien susirenkantys bičiuliai mokosi bendrauti, reikšti savo jausmus ir emocijas, dirbti, pasirinkti ir tobulinti savo įgūdžius vienoje ar kitoje srityje: vieni darbuojasi medžio dirbtuvėse, kiti mokosi gaminti žvakes bei muilą su čia pat sode auginamomis žolelėmis, darbuojasi sode ar prižiūri daržą. Visi kartu gaminasi maistą ir mokosi priimti svečius: verda arbatą, serviruoja stalą, nepamiršta atsidėkoti mielomis dovanėlėmis. Visose veiklose bičiulius lydi asistentai – tai dienos centro specialistai ir savanoriai.
Bičiuliai į centrą atvyksta iš Kauno miesto ir rajono. Dalis – viešuoju transportu. Keliauti viešuoju transportu asmenys su intelekto negalia yra mokomi nuo gegužės mėnesio. Pasak bendruomenės vadovo G. Malinausko, jie keliauja lydimi asistento, o suformuoti savarankiško keliavimo įgūdžius vieniems užtruks pusmetį, kitiems – gal net metus. Jie – nuolatiniai 23 ir 35-ojo maršrutų autobusų keleiviai. Susitikimo metu bičiuliai ir jų draugai vairuotojų prašė vieno paprasto dalyko – atidos, pagarbos ir tolerancijos viešuoju transportu keliaujantiems negalią turintiems žmonėms.
Susitikime dalyvavę minėtais maršrutais dažniausiai važiuojantys vairuotojai teigia atkreipę dėmesį į grupelę žmonių, nuolat keliaujančių tuo pačiu maršrutu. „Jie niekuo neišsiskiria iš kitų keleivių, gal kiek lėtesni, sunkiau skaičiuoja pinigus už bilietą, – sako vairuotojas Gintaras Pranculis. – Dabar bus smagu žinoti, kur ir koks jų kelionės tikslas, stengsimės jiems padėti kelionės metu ir paaiškinti, jei ko nors nežinos.“ Norėdama palengvinti kelionę bičiuliams, bendrovė planuoja jiems padovanoti Kauno korteles, kurios gerokai palengvins atsiskaitymą už kelionę.
Pasak dienos centro darbuotojų, šie žmonės su intelekto negalia išties lėčiau mąsto ir juda, jiems sunku susigaudyti stresinėse situacijose, išklydę iš veiksmų rutinos, gali pasimesti, užsisklęsti savyje. Tačiau keliaudami viešuoju transportu, jie įsilieja į bendruomenę, mokosi savarankiškumo. O iš mūsų visų – tiek vairuotojų, tiek kartu keliaujančių keleivių – labiausiai tikisi žmogiškumo.
Bendrovės „Kauno autobusai“ informacija
Source URL: https://ebus.lt/bendroves-kauno-autobusai-atstovai-bendradarbiauja-su-neigaliaisiais/
Copyright ©2025 Ebus.lt unless otherwise noted.