Dabartinės Vilniaus miesto autobusų stoties statybos: projektavimo darbai

sausio 22 05:47 2021 Spausdinti straipsnį Istorija Lankytojai

btr

Sostinės savivaldybė žada iš esmės keisti stoties rajoną, prikelti jį naujam gyvenimui. Nūdienos reikalavimų neatitinka ir dabartinė autobusų stotis.

Ta proga mūsų portalo draugas ir viešojo transporto istorijos tyrinėtojas Kęstutis Pletkus dalinasi informacija apie senosios autobusų stoties projektavimo darbus.

1966 m. sausio 25 d. „Vakarinės naujienos“ išspausdino nuotrauką su būsimosios stoties maketu, bet jos aprašymo nebuvo. Praėjus keletui savaičių žurnalas „Statyba ir architektūra“ vasario mėn. pirmajame viršelyje įkėlė nuotrauką su Vilniaus autobusų stoties maketu. Skirtingai nei laikraštis, žurnale šis maketas buvo aprašytas:

„Vilniaus autobusų stoties maketas. Autobusų stoties pastatas projektuojamas stoties aikštės vakarinėje dalyje. Pastatas-du tarpusavyje sujungti korpusai: dviejų aukštų, kuriame talpinama užmieščio ir priemiestinių autobusų susisiekimo stotis ir keturiolikos aukštų gamybinis korpusas, kurio 9 aukštuose įsikurs autotransporto centrinė dispečerinė tarnyba, Vilniaus gamybinis automobilių trestas, respublikinė linijinė auto kelių valdyba, respublikinis kelių projektavimo institutas.

Autobusų stoties pirmame aukšte projektuojamas pasažas – praėjimas į išvykstančių jų keleivių dengtą personą. Dešinėje padažo pusėje užmiestį nuo su siekimo keleivių salė, kairėje priemiestinių susisiekimo salė.

Pastato pietinėje pusėje, tunelyje projektuojamas pėsčiųjų iš atvykstančių jų keleivių perono į stoties aikštę.

Projekto autorius archit. V. Brėdikis.“

Kovo mėnesio 9-ajame „Švyturio“ žurnalo numeryje išspausdinta šio maketo nuotrauka su trumpu aprašymu.

Praėjus metams: 1967 žurnalas „Statyba ir architektūra“ išspausdino kito architekto A. Lukšo Vilniaus autobusų stoties stoties maketą.

K. Pletkui pavyko išsiaiškinti, kodėl nebuvo pastatytas pirminiame projekte numatytas daugiaaukštis pastatas: pasirodo, tuometinis Automobilių ir plentų ministerijos ministras nenorėjo ministerijos ir kitų organizacijų kelti į tą 14 aukštų pastatą, todėl jo buvo atsisakyta.

Daugiau apie autobusų stoties statybas galima pasiskaityti 2020.sausio mėn.  31d. žurnale „Žmonės“.

eBus.lt

Kęstučio Pletkaus parinktos nuotraukos

  • 1966-2
  • 1966
  • 1966-7
  • btr
  • btr
  • btr
  • 1966-1
  • 1966