„Gėriau gėriau, pamečiau galvelę“…

by Lina | 23 gruodžio, 2015 8:46 am

alkoholis1[1]… traukdavo mūsų senoliai. Šiuolaikiniai  lietuvaičiai dainas traukia vis rečiau. Nebent – užstalėje. Padauginę alkoholio, jie traukia ieškoti nuotykių. Pėsti, svirduliuodami ar sėdę prie galingo automobilio vairo. Rezultatas – bent viena skandalinga naujiena per savaitę, kurios „herojai“ – nuo alkoholio apsvaigę ir savo elgesio nebesugebantys kontroliuoti žmonės. Informacijos apie suvartoto alkoholio padarinius ypač padaugėja po didžiųjų metų švenčių.

Nejaučia saiko

Šiųmetės žiemos šventės ypatingos tuo, jog truks kaip reta ilgai: keturių dienų šv. Kalėdų laikotarpį po poros darbo dienų keis tris dienas truksiantis Naujųjų metų šventimas.  Pasak Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorės Onos Davidonienės, tradiciškai ilgasis švenčių maratonas tampa darbymečiu medikams.

„Šis laikotarpis – tai susikaupimo, atgimimo, džiaugsmo šventė. Puiku, kad žmonės ta proga susėda prie vaišių stalo, gali susitikti su mielais žmonėmis. Tačiau gėris trunka tol, kol neišryškėja dvi tradicinės švenčių ydos – persivalgymas ir persigėrimas. Žmonės sako – tokia tradicija, reikia daug valgyti. Ir kemša viską iš eilės.Tačiau dar blogiau, kai vaišės užpilamos didelėmis dozėmis alkoholio“, – kalba O. Davidonienė.

Nemaža dalis žmonių be alkoholio vis dar neįsivaizduoja jokios šventės. „Žinoma, nieko blogo, jei per Kalėdas pakeliama vyno ar per Naujuosius – šampano taurė. Tačiau jei alkoholio upės liejasi laisvai keletą dienų, įvairiausių bėdų išvengti nepavyksta Dažni atvejai, kai po švenčių tenka valyti žmogaus organizmą. Gaila, bet švęsdami dažnai pamirštame ne tik jį – prarandame ir paskutinius mąstymo likučius. Išgėrę kai kurie žmonės tampa zombiniais robotais, kurie patys nebesuvokia savo elgesio“, – sako gydytoja.

Veikia žmogaus psichiką

Būdami tokios būsenos, bėdų žmonės gali prisidaryti visam gyvenimui. „Retai kada gerokai padauginusieji alkoholio eina miegoti. Kur kas dažniau patraukiama ieškoti nuotykių. Kai žmogaus elgesį valdo ne pilkosios smegenų ląstelės, o alkoholis, kur kas lengviau įsiveliama į įvairius konfliktus, muštynes, santykių aiškinimąsi. Va tada jau nutinka itin skaudžių dalykų. Prašviesėjus sąmonei, dažnas griebiasi už galvos – kaip aš galėjau… Tačiau paprastai jau nieko pakeisti nebeįmanoma“, – kalba gydytoja.

Apsvaigus nuo alkoholio, įvykdoma sunkių  nusikaltimų, kurių tas pats žmogus, būdamas blaivas, niekada nepadarytų. Alkoholio paveikti žmonės praranda savikontrolę, mygtukas „Stop“, paprastai esantis kiekvieno smegenyse, laiku nebeįsijungia.

Alkoholis itin neigiamai veikia žmogų psichiką. Neretai jis gali tapti netiesiogine psichikos ligų, tokių kaip  priklausomybė, abstinencija, alkoholinės psichozės, priežastimi. Net ir nekalti gėrimai slopina mąstymą bei emocijas, gali sukelti depresijos ir nerimo simptomus.

Pasak medikų,  alkoholio nedera maišyti su vaistais. Itin sunkių pasekmių gali sukelti neuroleptikų ar trankviliantų „kokteilis“. Po jo gali grėsti sunkios intoksikacijos ar net koma. „Jei jau geriame vienokius ar kitokius vaistus, tai reiškia, kad organizmas nesveikuoja, jam reikalinga ramybė. Tokiais atvejais linksmybes, juolab – alkoholio vartojimą, geriau apskritai atidėti“, – siūlo gydytoja.

Alkoholis ypač pavojingas žmonėms, turintiems psichikos negalią ir vartojantiems psichotropinius vaistus.  „Kaip rodo praktika, sumaišę alkoholį su psichotropiniais vaistais, žmonės tampa itin agresyvūs ir neprognozuojami, jie sukelia konfliktus šeimoje ar su kaimynais. Dažnai, sumaišę alkoholį su vaistais, žmonės su psichikos negalia atsiduria policijos nuovadoje, po to – psichiatrijos ligoninėje“, – aiškina VšĮ „Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos“ direktorė Algė Nariūnienė.

Pasak O. Davidonienės, nors alkoholio vartojimo tradicijos per šventes vis dar tebėra labai gajos, reikia išmokti pasakyti NE eilinei taurelei. Ir šventės šeimininkai neturėtų svečių raginti išgerti primygtinai, perdėtai. „Dažnai apie pasekmes susimąstoma tik tuomet, kai svečiai pasiekia tam tikrą ribą. Tada jau vėlu apeliuoti į jų sąžinę ar kitus žmogiškus jausmus“.

Ruošia palatas

Gydytojos teigimu, jau dabar galima prognozuoti, kad ir šiųmetės ilgosios metų šventės nesibaigs be pasekmių žmonių sveikatai. „Tradiciškai vos šventėms prasidėjus sulaukiame pacientų su sunkiomis intoksikacijomis. Dar po dviejų ar trijų dienų užplūsta apimti alkoholinės psichozės žmonės. Tokiems palatas psichiatrijos klinikose pradedame ruošti iš anksto“.

Alkoholinė psichozė – ypač pavojinga žmogaus sveikatai ar net gyvybei būsena. Ji ištinka tuomet, kai alkoholis vartojamas ilgą laiką – keletą savaičių ar net keletą dienų, o paskui jo vartojimas nutraukiamas. Apimtas alkoholinės psichozės, žmogus praranda orientaciją, jam gali prasidėti haliucinacijos. Tuo metu žmogui gali atrodyti, kad jį persekioja, jam grasina, jis girdi balsus – gąsdinančius, grasinančius. Paveiktas jų ir matomų vaizdų, apimtasis alkoholinės psichozės bando gintis, gelbėti kitą. Tokiu būdu įvykdomi sunkūs nusikaltimai arba susižalojama.

Pasak O. Davidonienės, alkoholinė psichozė vystosi tiems, kurie jau yra priklausomi nuo alkoholio. Tačiau nuo labai rimtų apsinuodijimų alkoholiu, taip vadinamos alkoholinės intoksikacijos, neapsaugoti ir tie, kurie iki tol gėrė saikingai. Ypač tais atvejais, kai kažkas labai įkyriai vaišino ar alkoholis buvo nekokybiškas.

Dažnas alkoholio vartojimas sukelia priklausomybę. „Alkoholizmo formavimuisi reikšmingas paveldimumas. Žinoma, žmonės paveldėja ne patį alkoholizmą, o polinkį jam. Susiklosčius vienokioms aplinkybėmis alkoholizmas išryškėja, kitokioms – ne. Tai priklauso ir nuo aplinkoje vyraujančių moralinių vertybių. Tenka susidurti ir su ypač žiauriais atvejais, kuomet alkoholio duodama net tik ką gimusiems kūdikiams. Mama atvirauja – „Daviau keletą lašiukų, kad geriau miegotų“… Tokie šiurpūs dalykai, žinoma, dažniausiai vyksta asocialiose šeimose“, – pasakoja O. Davidonienė.

Labai svarbu ir tai, nuo kokio amžiaus pradedama vartoti alkoholį. Jis ypač pavojingas vaikams, paaugliams. Pradedama tarsi nekaltai – nuo alaus, sidro, tačiau neretai baigiama baisiomis priklausomybėmis, nuo kurių kenčiama ne vienerius metus ar net visą gyvenimą.

Saugoti paauglius ir vaikus

Tačiau, pasak O. Davidonienės, pastaruoju metu jaunimas, ypač – studijuojantis, randa vis daugiau įdomesnių, turiningesnių užsiėmimų nei taurelės kilnojimas. „Atsiranda jaunuolių, kurie švenčia visai be alkoholio. Imama suprasti, jog būdų bendrauti yra įvairių, ne tik kilnojant stikliuką“, – aiškina O. Davidonienė.

Vaikams reikia formuoti neigiamą alkoholio įvaizdį, pristatyti kaip blogį, kaip nuodą.  „Mūsų mažieji, stebėdami linksmai prie stalo švenčiančius suaugusius, pradeda galvoti, kad toks gyvenimo būdas yra norma, nejučia tokį elgesį pradeda mėgdžioti. Nenuostabu, kad alkoholikais tampama vis jaunesniame amžiuje“, – kalba gydytoja.

Praktika rodo, jog į alkoholizmo liūną daug greičiau įklimpsta mergaitės, moterys. „Nieku gyvu negalima vartoti alkoholio nėščiosioms. Kartais tenka girdėti – „Nieko tie medikai neišmano – gąsdino gąsdino mane, kad negerčiau, gėriau visą nėštumą, o vaikas gimė sveikas“. Tačiau tas vaikas dažniausiai tik atrodo sveikas. Iš tiesų jo vystymasis būna sulėtėjęs, geriančios motinos vaikas gimsta su pogimdyviniu alkoholiniu sindromu. Pasekmės pasireiškia vėliau. Tikėtina, kad toks vaikas turės polinkį į alkoholizmą“, – pasakoja O. Davidonienė.

Jos teigimu, lietuvaičiams atėjo metas išmokti švęsti be alkoholio. „Norėtųsi paraginti visus – prieš sėsdami prie stalo, susimąstykite, pasišnekėkite patys su savimi. Artėjant šventėms galvokite ne tik apie tai, ką apsirengsite, ką nusinešite į svečius ar ką dėsite ant stalo, bet ir apie tai, kaip elgsitės, kad šventės praeitų linksmai, be liūdnų pasekmių. Laikykite savo protą įjungtą, neleiskite jam nuskęsti taurės dugne“, – ragina gydytoja.

 

Lina Jakubauskienė

 

Endnotes:
  1. [Image]: http://ebus.lt/wp-content/uploads/2015/12/alkoholis1.jpg

Source URL: https://ebus.lt/geriau-geriau-pameciau-galvele/