by Lina | 21 vasario, 2017 5:03 am
Ekologiškų degalų bumas, nuvilnijęs per visą Kalifornijos valstiją, iš JAV sparčiai atkeliauja į Europą. Gamintojai vienas po kito pripažįsta iš atsinaujinančių šaltinių gaminamų degalų tinkamumą automobilių varikliams, o Suomijos degalinėse neseniai pristatytas 100 proc. iš atliekų gaminamas dyzelinas. Tarp ekologija besirūpinančių šalių patenka ir Lietuva – beveik 40 proc. vairuotojų domisi degalų sudėtimi ir jų poveikiu aplinkai.
Ekologiški degalai pirmą kartą vartotoją pasiekė tuomet, kai pažangiausi JAV miestai ėmėsi įgyvendinti tvarumo politiką ir pradėjo naudoti iš atsinaujinančių šaltinių gaminamą dyzeliną. Pirmasis toks miestas buvo rytinėje šalies dalyje esančioje Vermonto valstijoje, netoli sienos su Kanada, įsikūręs Burlingtonas, turintis kiek daugiau nei 42 tūkst. gyventojų. Tačiau tikrasis domino efektas prasidėjo kitoje valstijų pusėje – vakarinėje pakrantėje.
Ekologiškų degalų nauda vienas po kito jau įsitikino didieji Kalifornijos miestai – San Fransiskas, Oaklandas, Karlsbadas, Sakramentas ir San Diegas. Savo transporto priemonių bakus šiais degalais taip pat ėmėsi pildyti tokios kompanijos kaip „Google“ ir UPS. Be to, vien per du paskutiniuosius 2016 metų mėnesius daugiau kaip 50 JAV miestų ir miestelių išreiškė ketinimus papildyti planuojančių pereiti prie atsinaujinančių energijos šaltinių gretas.
Gamintojų ir vairuotojų pripažinimas
Klimato kaita ir aplinkos tarša susirūpina vis daugiau šalių – Kalifornijoje prasidėjęs ekologijos ir tvarumo domino efektas netruko pasiekti Europos. „Peugeot“ ir „Citroën“ kartu su motinine kompanija „PSA Group“ pirmieji regione oficialiai pripažino, kad dyzelinas tik iš atsinaujinančių šaltinių, tinka jų automobilių varikliams. O šių metų pradžioje, Suomijos degalinėse buvo pristatytas 100 proc. iš atliekų pagamintas dyzelinas „Neste MY“, suteikiantis galimybę gyventojams bei verslo klientams prisidėti prie supančios aplinkos saugojimo.
Dyzelinas „Neste MY“ gaminamas pagal Suomijoje užpatentuotą NEXBTL (angl. – Next Generation Biomass to Liquid) technologiją, kuri gali būti naudojama aukščiausios kokybės degalų ir kitų produktų gamybai iš gyvulinės kilmės riebalų ir augalinių aliejų. Šis dyzelinas leidžia 90 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų kiekį, palyginti su tradiciniu (iš naftos gaminamu) dyzelinu. Pagal NEXBTL technologiją pagamintas dyzelinas gali būti pilamas į bet kurio dyzelinu varomo automobilio baką, taip pat gali būti tradicinio dyzelino sudėtinė dalis.
Aplinkos apsaugai neabejingų Lietuvos vairuotojų dalis pastaraisiais metais taip pat auga – net 39 proc. jų, rinkdamiesi degalus savo automobiliui, domisi į automobilio baką pilamo dyzelino sudėtimi ir poveikiu aplinkai. Jie gali rinktis degalus, kurių sudėtyje yra ne mažesnė kaip 15 proc. siekianti dyzelino iš atsinaujinančių šaltinių dalis ir taip prisidėti tausojant aplinką.
Verslo indėlį atspindintis sąrašas
Verslo įmonių indėlį į aplinkos tausojimą atspindi neseniai paskelbtas 100 tvariausių pasaulio kompanijų sąrašas. Suomijos korporacija „Neste“ jame minima 11 kartą iš eilės ir iš 39 vietos pakilo į 23. Taip pat buvo pripažinta kaip sparčiausiai pasaulyje pagal tvarumą progresuojanti energetikos sektoriaus kompanija. „Neste“ taip pat yra ilgiausiai šiame sąraše esanti energetikos sektoriaus bendrovė.
Tokį rezultatą nulėmė tai, kad pastaraisiais metais ekologiškų produktų gamyboje iki 80 proc. buvo padidintas naudojamų visų atsinaujinančių žaliavų – atliekų – kiekis. Be to, klientams pasiūlius gryną dyzeliną iš atsinaujinančių šaltinių, 2015 m. į aplinką nepateko net 6,4 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių kenksmingų dujų. Tiek šiltnamio efektą sukeliančių dujų per metus įprastai į atmosferą išmeta 2,3 mln. automobilių.
Audrius Miežys
„Neste Lietuva“ Mažmeninės prekybos skyriaus vadovas
Source URL: https://ebus.lt/jav-prasidejes-ekologisku-degalu-bumas-atsirito-i-europa/
Copyright ©2025 Ebus.lt unless otherwise noted.