„Kauno autobusų“ darbuotojų išvyka po Lietuvą

by Lina | 18 birželio, 2018 2:36 pm

Vadovaujantis darbuotojų profesinės sąjungos veiklos programos 7.2 punktu, birželio 16 d. organizuota vienos dienos kelionė į Naisius, Joniškėlį, Pakruojo dvarą. Į kelionę vyko 66 darbuotojai ir jų šeimos nariai. Anksti ryte išvykome iš bendrovės ir jau 11 val buvome Naisiuose. Mus pasitiko gidė savanorė Irma, kuri parodė mums Naisių įžymybes. Pirmoji ekspozicija – senovės Baltų dievų ir deivių skulptūrų parkas. Pribloškė sumanymo idėja, aukštas skulptūrų meninis lygis, Saulės aikštės išplanavimas. Netoliese esantis Inkilų muziejus po atviru dangumi taip pat nustebino, sužinojome visokių įdomybių. Iškasto vandens telkinio pašonėje, kaip skulptūrų parko tęsinys, puikavosi skulptūros, o ant supilto Alkos kalno – akmenų kompozicija, kurios viduryje – energetinis centras, apsuptas galingųjų Baltų dievų – Perkūno ir kitų skulptūromis. 

 

Apžiūrėjome pastatus, kurie filmuoti garsiajame seriale „Naisių vasara“. Ekskursijos bendrakeleiviai sakė buvę sužavėti ekskursijos, daugelis prašė kaip nors perduoti nuoširdžiausią padėką Naisių bendruomenei, „Agrokoncerno“ kolektyvui ir ypač jo vadovui.

Po to išvykome į Joniškelį.  Ekskursiją pradėjome nuo švento Joniškėlio akmens, kuris remiantis vietos gyventojų pasakojimu, išgydys visas ligas ir padės ištekėti vienišoms moterims ir merginoms. Apžiūrėtos ir senosios Joniškėlio kapinės: Karpių šeimos koplyčia, tarpukario žemės ūkio viceministro F. Grigaliūno kapas, garsaus skulptoriaus B. Bučo darytas paminklas, legendomis apipinta kalvio Holmo poilsio vieta, karininko A. Stapulionio paminklas. Jūs, be abejonės, žinote apie Perlojos Respubliką. Bet ar esate ką nors girdėję apie unikalią Joniškėlio Respubliką, įkurtą 1918-1919 m.?

Dar vienas apžiūrėtas objektas – XVIII a. pab.  – XIX a. pr. Joniškėlio bažnyčios, mokyklos ir ligoninės ansamblis. Apžiūrėjome vienintelę Lietuvoje bažnyčią, pastatytą visų parapijiečių rankomis. Sužinojome apie vieną garsiausių Europoje Igno Karpio testamentą ir apsilankėme seniausioje Lietuvoje universitetinėje kaimo ligoninėje, įsteigtoje XIX a. pr., joje dirbo ir gyveno gydytojas Jonas Leonas Petkevičius ir jo dukra Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Tai vienintelė vieta pasaulyje, kurioje jau prieš du šimtus metų nemokamai buvo gydomi valstiečiai, o jų vaikai už dyka lankė universiteto kuruotą mokyklą.

Didingi XIX a. pabaigoje Narteikių kaime Igno Karpio įkurtos žemės ūkio mokyklos rūmai, išskirtinės elegancijos technikos paminklas – siaurojo geležinkelio tiltas per Mūšą, paslaptinga XVIII a. statyta Švobiškio evangelikų reformatų bažnyčia ir pagonybės laikus menantis Švobiškio senkapis sulaukė didelio mūsų susidomėjimo. Nedidelis Pontakonių kaimas (pavadinimą kilęs iš dviejų žodžių „ponų takai“, sako, čia kažkada buvusios maudyklos, kuriose maudėsi patys Karpiai) pasakoja turtingą iš čia kilusių Bačkių, diplomatų ir dvasininkų, dinastijos istoriją. Baigėme eskursiją aplankę didingus XIX a. pabaigoje Narteikių kaime Igno Karpio įkurtos žemės ūkio mokyklos rūmus ir išgirdę unikalią istorijas  apie Igną Karpį valdžiusį šią šalį.

Vėliau vykome į Pakruojo dvarą , garsėjantį dolomito kasyklomis, giliomis  aludarystės tradicijomis,  didikų ir bajorų virtuvės valgiais bei savitomis istorijomis,  garsėjančiame savo klasicistiniu stiliumi. Tai didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas Lietuvoje (užimantis apie 49 ha plotą), įtrauktas į Lietuvos kultūros paveldo objektų registrą bei įrašytas į Lietuvos rekordų knygą, kaip didžiausia dvaro sodyba. Užsukome į didikų kostiuminę, oranžerijoje pasigrožėjome kalvio skulptūromis, ginklų kolekcija; pakilsime į palėpę, pamatėme retus Lietuvoje arkinius kaminus, o nusileidus į rūsius.

Susipažinusius su dvaru ir jo aplinka, dosnusis Žaldokas su Pačia pakvietė į dvaro bravorą, kurioje darbuotojų laukė svetingos, linksmos sutiktuvės su armoška ir programa „Alaus kelio pažinimas”. Čia ne tik susipažinome su senoviniu alaus gamybos procesu, bet ir degustuosime tikro „pirmoko”, „antroko”, „trečioko” alaus, su dainomis ir linksmais Žaldoko pamokymais, ragavome gardžios užkandos. Vėlai vakare su gera nuotaika grįžome namo. Kolektyvo vardu profsąjungos pirmininkas padėkojo eskursijos vadovei Rasai už nuostabią kelionę ir patirtus įspūdžius.

Bronius Bučelis

 

 

 

 

Source URL: https://ebus.lt/kauno-autobusu-darbuotoju-isvyka-po-lietuva/