Lietuvos kelių ir autotransporto darbuotojų profsąjungų Federacijos valdybos posėdyje – apie mokesčių reformą ir kitus svarbius dalykus

gruodžio 10 05:34 2018 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Kaune vykusiame Federacijos valdybos posėdyje dalyvavo pirmininkas Bronius Bučelis, Teisininkė Jovita Jančiauskienė, VĮ „Kelių priežiūra“ Jurbarko regioninis padalinys profsąjungos pirmininkas Saulius Pranckaitis, VĮ „Kelių priežiūra“ Tauragės keliai regioninis padalinio Vakarų regioninės profesinės sąjungos pirmininkas Petras Geryba, UAB „Ukmergės keliai“ profsąjungos pirmininkas Antanas Kriukelis, UAB ,,Naujosios Akmenės autobusų parkas“ profsąjungos pirmininkė Janina Nemekšytė, UAB ,,Utenos autobusų parkas“ profsąjungos pirmininkė Natalija Šakalienė, UAB „Ukmergės keliai“ Antanas Kriukelis, UAB „Ukmergės autobusų parkas“ profsąjungos pirmininkas Andrejus Rakickas, UAB „Kautra“ profesinės sąjungos „Vairas“ pirmininkė Elena Buraja, tarybos narė Rima Vilkelienė, VŠĮ, „Automobilių stovėjimo aikštelės“ profsąjungos pirmininkė Vita Janušauskienė.

 

 

Susirinkusieji išklausė Federacijos pirmininko pranešimą, finansinę ataskaitą, pirminius organizacijų pirmininkų pasisakymus ir svarstė kitus klausimus.

B. Bučelis primena, jog 2018 m. rugsėjo 20 d. Kaune įvykusiame Federacijos valdybos posėdyje dalyviai buvo supažindinti su svarstomu LPSK Valdybos reglamentu, kurį LPSK priėmė spalio mėnesį, taip pat su  Lietuvos ir Tarptautinių komiteto sudėtimi. Federacijos valdybai pateikta informacija dėl poilsio laiko ir dėl renkamų organų atleidimo teisėtumo.

B. Bučelis kalbėjo ir apie 2019 m. sausio 1 d. įsigaliosiančią Mokesčių reformą, kur darbuotojams bus privaloma darbo užmokestį indeksuoti 1,289 koeficientu. Su Verslo konfederacijos pirmininku Valdu Sutkumi aptartas Viešųjų pirkimo įstatymo pakeitimas. Jei Vyriausybė ir Seimas pritars, konkurse dalyvaujančiai įmonei konkurse bus privaloma skelbti darbuotojų vidutinio darbo užmokesčio dydį. Aptarta situacija įmonėse, su kokiomis problemomis susiduria profesinės sąjungos, atstovaudamos darbuotojams.

Pasak B. Bučelio, spalio 12 d. įvykusiame susitikime LPS „Solidarumas“ būstinėje aptartas bendradarbiavimo susitarimas, Koordinacinio centro įkūrimas, Jungtinės profesinių sąjungos atstovybės sudarymas ir kolektyvinių derybų pradžia VĮ ,,Kelių   priežiūra“ įmonėje. „Deja, „Solidarumo“ pirmininko pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas ir teisininkas Vitalijus Jarmantovičius vilkino derybų procesą ir ligi šiol nesame gavę jokio atsakymo. Dėl to, Federacijai sudarius jungtinę profsąjungos atstovybę, pradėsime kolektyvines derybas. Nuo 2019 m. sausio mėnesio Vyriausybė siekia įmonę „Kelių priežiūra“ pertvarkyti į akcinę bendrovę“, – primena B. Bučelis.

2018 m. lapkričio 5 d. Vilniuje pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis dėl pareiginės algos bazės dydžio ir kitų profsąjungų garantijų. Vis dažniau kalbama, kad darbuotojų atlyginimai turi didėti. „Prašau jūsų vadovaujantis DK 140 str. susitvarkyti įmonės darbo apmokėjimo sistemą“, – pabrėžia B. Bučelis.

Jis taip pat primena, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. Vyriausybės nutarimu minimalus atlyginimas sudarys 430 eurų, valandinis atlygis – 3,39 euro. Keičiasi ir nuostatos „Dėl dienpinigių ir kitų tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo“. B. Bučelis siūlo GPM dalį pervesti profsąjungoms ir visuomeninėms organizacijoms, kad jos būtų stiprinamos. „Seime svarstomas projektas, kad nuo 2020 m. profsąjungoms skiriamas GMP bus mažinamas iki 0,6 proc. Siūlymas atsirado LPSK pirmininkės Ingos Ruginienės iniciatyva. Valdybai pritarus, siūlymas, kad Konfederacija pritaria mažinti profsąjungoms skiriamą GPM dalį iki 1 proc., buvo pateiktas Finansų ir biudžeto  komiteto pirmininkui Stasiui Jakeliūnui“, – kalba B. Bučelis.

Jis taip pat pateikė Valstybinės darbo inspekcijos išaiškinimą dėl valdančių organų atleidimo, taip pat dėl pateiktų Tarptautinių ataskaitų ir ratifikuotų konvencijų įgyvendinimo. LPSK siūlymus Darbo kodekso pakeitimams rengė teisininkė Evelina Šilinytė. „Šie siūlymai turėjo būti svarstomi Lietuvos Trišalėje taryboje, bet Seimo nariui Jonui Varkaliui pateikus „Darbdavių socialinių iniciatyvų skatinimo įstatymo“ projektą, DK siūlymai nebuvo svarstomi“, – sako B. Bučelis.

Jis primena, jog dėl ETF nario mokesčio sumažinimo buvo kreiptasi į Generalinį sekretorių Eduardo Čiangą, tikimasi, kad mokestis Federacijai už 2017 m. bus sumažintas nuo 869 iki 448 eurų.

B. Bučelis primena, jog lapkričio 27 d. Šiauliuose įkurta Lietuvos keleivių vežimo asociacija, kurios pirmininku išrinktas Gintaras Nakutis. Pasak jo, kol kas anksti svarstyti, kaip seksis naujajai asociacijai.

Gruodžio 13-14 dienomis vyks LPSK Tarybos posėdis Druskininkuose, nuo Federacijos  jame dalyvaus  pirmininkas Bronius Bučelis ir VŠĮ „Automobilių stovėjimo aikštelės“ pirmininkė Vita Janušauskienė.   Pateikta Federacijos finansinė ataskaita, kuriai pritarė Federacijos valdyba.

Dėl LPSK tikslinio nario mokesčio informuoti Federacijos valdybos nariai, pritarta siūlymui tęsti derybas ir informuoti narius, kai bus parengtas susitarimas.

Federacijos valdyba pritarė siūlymui priimti į Federaciją naują narį – VĮ „Kelių priežiūra“ Jurbarko regioninį padalinį ir sudarius jungtinę profesinių sąjungų atstovybę pradėti kolektyvines derybas su VĮ „Kelių priežiūra“ administracija dėl naujos kolektyvinės sutarties.

Išklausytas UAB „Ukmergės keliai“ profsąjungos pirmininko pranešimas ir pritarta, kad Federacijos teisininkė dalyvautų bendrame susirinkime, kur bus pritarta parengtam  kolektyvinės sutarties projektui. Federacijos valdyba pritarė UAB „Naujosios Akmenės autobusų parkas“ profsąjungos pirmininkei ir nutarė dalyvauti bendrame susirinkime  su darbuotojais, kur bus aptariama situacija bendrovėje.

Išklausyta VŠĮ, „Automobilių stovėjimo aikštelės“ profsąjungos pirmininkės informacija apie tai, kad įmonėje vyksta reorganizacija. Įmonė nuo 2019 m. sausio mėn. reorganizuojam į biudžetinę  įmonę. Planuojamas darbuotojų susirinkimas dėl kolektyvinės sutarties sudarymo.

Kitas Federacijos valdybos posėdis įvyks 2019 m. kovo 15 d. Kaune.

Federacijos valdybos informacija ir nuotrauka