Profesinių sąjungų atstovai kreipėsi į šalies vadovus dėl situacijos bendrovėje „Vilniaus viešasis transportas“

by Lina | gegužės 13, 2022 12:48 pm

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kreipėsi į Lietuvos Prezidentą G. Nausėdą, Seimo pirmininkę V. Čmilytę -Nielsen, Ministrę Pirmininkę I. Šimonytę, Vilniaus merą R. Šimašių, Vilniaus miesto tarybą ir visus vilniečius, ragindama imtis skubių veiksmų, kad nuo gegužės 16 d. viešojo transporto paslaugų teikimas Vilniuje nebūtų paralyžiuotas.

LR Prezidentui J. E. Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei – Nielsen
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei
Vilniaus merui Remigijui Šimašiui
Vilniaus miesto tarybai
Visiems vilniečiams
DĖL NETOLERUOTINOS PADĖTIES SAVIVALDYBĖS ĮMONĖJE UAB „VILNIAUS VIEŠASIS TRANSPORTAS“
Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas“ didelį nerimą kelia padėtis sostinės savivaldybės įmonėje UAB „Vilniaus viešasis transportas“, kurios vadovybės nesugebėjimas spręsti įmonės problemų, gerbiant Lietuvos įstatymus ir savo darbuotojus, sukėlė pavojų, kad nuo 2022 m. gegužės 16 d. trečdalis šios įmonės vairuotų sustabdys darbą ir tūkstančiams vilniečių bus sutrikdytas sklandus susisiekimo paslaugų tiekimas.
Piktnaudžiaudama tuo, kad dėl pandemijos ir nepaprastosios padėties negalima skelbti streiko, UAB „Vilniaus viešasis transportas“ vadovybė, pažeisdama Lietuvos įstatymus ir susitarimus su darbuotojais, nevykdo 2018 m. rugpjūčio 17 d. sudarytos kolektyvinės sutarties ir vilkina derybas dėl naujos sutarties sudarymo, keldama įmonės darbuotojų atstovams nepriimtinas sąlygas, kad kolektyvinė sutartis bus sudaryta tik tuo atveju, jei naujoje kolektyvinėje sutartyje bus pablogintos vairuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygos.
UAB „Vilniaus viešasis transportas“ vadovybė vietoje skaidrios ir aiškios darbo apmokėjimo sistemos siūlo neaiškią ir painią, sistemą, leidžiančią vadovams piktnaudžiauti nesumokant uždirbti atlyginimo. Nepaisant to, kad vairuotojai niekur iš savo savivaldybės ribų dirbti neišvyksta, įmonės vadovybė, laužydama įmonės kolektyvinę sutartį, vienašališkai ir nesuderinusi su profesinėmis sąjungomis, priėmė sprendimą pakeisti įmonės kolektyvinėje sutartyje nustatytą darbo apmokėjimo sistemą ir įvesti neapmokestinamus priedus už „kilnojamojo pobūdžio“ darbą, vietoj darbo užmokesčio padidinimo indeksuojant, kuris yra numatytas kolektyvinėje įmonės sutartyje.
Tokiu būdų įmonės vadovybė nori sumažinti savo darbuotojų ligos ir kitas socialines išmokas, atostoginius ir pensijas. UAB „Vilniaus viešasis transportas“ vadovybė daugiau nei du mėnesius nevykdo 2018 m. rugpjūčio 17 d. sudarytos kolektyvinės įmonės sutartyje nustatyto vairuotojų darbo užmokesčio indeksavimo.
Įmonės vadovybė atsisako vykdyti net tokius daug lėšų nereikalaujančius kolektyvinės sutarties įsipareigojimus skirti darbuotojams vienkartines išmokas 50-ies ir 60-ies metų jubiliejų progomis.
Tokie darbuotojų padėtį bloginantys Vilniaus savivaldybei priklausančios UAB „Vilniaus viešasis transportas“ vadovybės veiksmai labai stebina, nes jau dabar įmonėje trūksta apie 80 vairuotojų, o nepagerinus darbo ir apmokėjimo sąlygų jų dar labiau trūks.

Viešojo transporto darbuotojų darbas yra sunkus. Jiems tenka į darbą vykti 5 val. ryte, jei dirbama pirmoje pamainoje, ir grįžti namo– 2 val. nakties, jei dirbama antroje pamainoje. Dirbant „lanksčiu grafiku“ vairuotojai keliasi anksti ir vėlai eina miegoti, o ilsisi vidurį dienos. Tačiau vidutiniai vairuotojų atlyginimai be viršvalandinio darbo tėra 800-900 eurų „į rankas“. Todėl jaunimas nenori dirbti viešajame transporte ir trumpai padirbęs išeina dirbti kitur, o dauguma įmonės vairuotojų yra vyresni nei penkiasdešimties metų.
Kadangi įmonėje trūksta vairuotojų, o atlyginimas yra mažas (mažesnis nei Kauno viešojo transporto vairuotojų ir daug mažesnis nei vidutinis Vilniaus darbuotojų atlyginimas), vairuotojai dirba viršvalandžius. Tokiu būdu jie rizikuoja savo sveikata, nes pervargsta, ir kelia pavojų keleivių ir eismo saugumu dėl nuovargio keliamų klaidų vairuojant.
Neapsikentę tokios UAB „Vilniaus viešasis transportas“ vadovybės savivalės, nepagarbos savo darbuotojams ir jos veiksmų bloginti darbuotojų sąlygas daugiau nei 600 vairuotojų pareiškė, kad nuo 2022 m. gegužės 16 d. sustabdys savo darbą, taip paralyžiuojant susisiekimo paslaugas didžiausiame Lietuvos mieste.
Todėl raginame Jus imtis skubių veiksmų, kad UAB „Vilniaus viešasis transportas“ įmonėje būtų gerbiami Lietuvos įstatymai ir jos darbuotojai, būtų vykdoma įmonės kolektyvinė sutartis arba būtų sudaryta nauja sutartis, kuri neblogintų darbuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygų, o visos įmonėje kylančios problemos būtų sprendžiamos kartu su darbuotojų atstovais – profesinėmis sąjungomis.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė

Source URL: https://ebus.lt/profesiniu-sajungu-atstovai-kreipesi-i-salies-vadovus-del-situacijos-bendroveje-vilniaus-viesasis-transportas/