Šimtametė automobilizmo era: nuo primityvaus triračio iki elektra varomo automobilio

by Lina | 16 gegužės, 2016 4:00 am

aut-senov[1]„Prieš daugiau nei šimtmetį stebuklu laikyti automobiliai dabar jau nieko nebestebina. Šiuo metu pasaulyje sukurta daug įspūdingų automobilių. Vieni jų žavi išskirtinėmis valdymo savybėmis, kiti galia, treti išvaizda. Tačiau kokie primityvūs mums beatrodytų pirmieji automobiliai, jų reikšmė transporto istorijai išties didelė. Juk taip buvo atverta nauja – automobilizmo – era“, – pirmojo pasaulyje automobilio 130-ojo gimtadienio šventėje Ukmergėje šiandien sakė susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.

Ministro teigimu, nėra abejonių, kad įprastais degalais varomi automobiliai yra patogūs – apsilankymai degalinėse gana reti ir trumpi. Visgi technologijos sparčiai juda į priekį, ir šiais laikais vis dažniau dairomės į ateities kelių transportą – elektromobilius.

Susisiekimo ministerija viena pirmųjų šalyje įsigijo tarnybinį elektromobilį ir jau įvertino šio pasirinkimo privalumus – gerokai mažesnes eksploatacijos sąnaudas ir nulinę oro taršą. Automobiliu su dyzeliniu varikliu nuvažiuoti 100 km ministerijai kainuoja maždaug 11 eurų, elektromobiliu – vos apie 2 eurus, t. y. išlaidos daugiau nei 4,5 karto mažesnės.

Ministerija rengia Elektromobilių įkrovos infrastruktūros plėtros koncepciją, kurioje bus numatyta galimybė plėsti įkrovos stotelių tinklą panaudojant ir ES paramą. Planuojama iki 2020 m. sukurti ir išplėtoti elektromobilių įkrovos infrastruktūrą didžiuosiuose Lietuvos miestuose ir kurortuose, taip pat pagrindiniame šalies kelių tinkle – tarptautinėse automagistralėse.

Iki 2017 m. tarptautinėse magistralėse numatoma įrengti ne mažiau kaip 19 viešųjų didelės galios elektromobilių įkrovos prieigų, o iki 2022 m. – 28.

Automobilio tėvyne laikoma Vokietija. Pirmąjį pasaulyje automobilį 1886 m. Berlyne užpatentavo vokiečių inžinierius Karlas Benzas. Ši transporto priemonė buvo panaši į karietą, turėjo 3 ratus. Galiniai automobilio ratai buvo pasiskolinti iš arklių tempiamų vežimų, gale sumontuotas 0,95 l darbinio tūrio vidaus degimo variklis, generavęs 0,6 AG ir leidęs „Patent-Motorwagen“ vardu pavadintai transporto priemonei įsibėgėti vos iki 16 km/val.

Lietuvoje pirmasis automobilis užregistruotas prieš 120 metų – 1896-aisiais. Daugiau jų imta importuoti nuo 1920 metų.

Sparčiausiai automobilio išvaizda kito praėjusio amžiaus pabaigoje. Šiose kelių transporto priemonėse atsirado reguliuojamo įtempimo saugos diržai, oro pagalvės, magnetofonai, kompiuteriai benzino įpurškimui į automobilio variklį valdyti, galimybė naudotis palydoviniu ryšiu.

 

Susisiekimo ministerijos informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka

Endnotes:
  1. [Image]: http://ebus.lt/wp-content/uploads/2016/05/aut-senov.jpg

Source URL: https://ebus.lt/simtamete-automobilizmo-era-nuo-primityvaus-triracio-iki-elektra-varomo-automobilio/