Siūloma pasinaudoti galimybe trumpesnę darbo savaitę turėti visų sektorių darbuotojams

spalio 22 04:22 2021 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Seimo narys Lukas Savickas siūlo keisti Darbo kodeksą ir jame įtraukti sąlygą, kad vaikus iki trejų metų auginantys tėvai, anksčiau nei pasibaigė jų vaiko priežiūros atostogos grįžę į darbą, galėtų pasinaudoti trumpesne darbo savaite. T. y. dirbti keturias dienas per savaitę arba 32 valandų savaitės darbo grafiku gaunant vidutinį savo darbo užmokestį. Parlamentaras įsitikinęs, kad turi būti sudarytos sąlygos šia galimybe pasinaudoti ne tik viešojo sektoriaus darbuotojams, bet ir dirbantiems privačiame sektoriuje.

Įstatymo projektą registravęs parlamentaras L. Savickas įsitikinęs, kad bandymas išskirti tam tikrus sektorius yra akivaizdžios diskriminacijos apraiškos, kurių neturėtume skatinti. O stebint pasaulines tendencijas turime ieškoti būdų, kaip spręsti darbo rinkoje tvyrančią įtampą, sąlygotą ne tik automatizacijos procesų, bet ir pandemijos sukeltų pokyčių.

„Pasaulis keičiasi, daugelyje valstybių jau kuris laikas diskutuojama ir eksperimentuojama dėl keturių dienų darbo savaitės. Lietuva neturi būti išimtini. Turime sudaryti sąlygas savo darbuotojams dirbti saugioje ir jiems palankioje aplinkoje. Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pateiktas siūlymas sutrumpinti darbo savaitę mažus vaikus auginantiems tėvams iš esmės yra geras, bet jis transliuoja žinutę, kad viešojo sektoriaus darbuotojai tampa išskirtiniai, o darbas viešajame sektoriuje – su savotiškais privalumais. Jeigu jau keičiame įstatyminę bazę, manau, turime laikytis sąžiningumo principų ir trumpesnę darbo savaitę taikyti visiems darbuotojams, auginantiems vaikus iki trejų metų, jeigu jie į darbo rinką grįžta anksčiau nei baigiasi vaiko priežiūros atostogos, neskirstant, ar žmogus dirba valstybinėje įstaigoje, ar privačiame versle“, – savo argumentus dėsto parlamentaras L. Savickas.

Seimo narys primena, kad viena trumpiausių darbo savaičių yra taikoma Olandijoje. Čia jau įtvirtinta vidutiniškai 29 valandų darbo savaitės trukmė. Prancūzai jau nuo 2000-ųjų metų taip pat dirba mažiau valandų, o Lietuvoje kol kas galioja standartinis variantas – 40 valandų per savaitę dirbant 5 dienas.

Jeigu būtų pritarta įstatymo projektui, jau nuo kitų metų pradžios vienas iš tėvų, grįžęs į darbo rinką dar nepasibaigus vaiko priežiūros atostogoms, galėtų pasirinkti sutrumpintą 32 valandų laiko normos arba keturių darbo dienų savaitę visiškai nepriklausomai nuo sektoriaus, kuriame dirba. Sutrumpinta savaitė tokiems tėvams galiotų iki vaikui sukaks trys metai.

Specialistų teigimu, trumpesnė darbo savaitė leidžia darbuotojui efektyviau paskirstyti savo atliekamas užduotis ir lengviau subalansuoti darbo ir asmeninio gyvenimo poreikius.

Įstatymo pataisų iniciatorius įsitikinęs, kad visų sektorių darbuotojams sudarius galimybes anksčiau nei pasibaigs vaiko priežiūros atostogos grįžus į darbą turėti palankesnes sąlygas, į darbo rinką integruosis daugiau jaunų tėvų, kurie nepraras kompetencijų ir tuo pačiu turės galimybę lanksčiau derinti tėvystę ir karjerą.

„Inicijuodami įstatymo projektus turime užtikrinti, kad jie nesukels įtampos tarp skirtingų sektorių darbuotojų, o atvirkščiai – visiems leis pagerinti turimas sąlygas ir užtikrins, kad nepaisant skirtingų sektorių visiems bus garantuotos lygios galimybės“, – įsitikinęs L. Savickas.

Darbo kodekso pataisas kartu su parlamentaru Luku Savicku kartu teikia ir Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai A. Stončaitis, T. Tomilinas, S. Skvernelis, R. Miliūtė, V. Bakas, D. Griškevičius, L. Mogenienė, Z. Balčytis, L. Nagienė.

LR Seimo informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka