Susisiekimo ministras: „E-tolling“ atneštų naudos ne tik transporto sektoriui

vasario 12 05:08 2020 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Susisiekimo ministerija siekia, kad pažangi ir Europoje naudojama kelių apmokestinimo sistema e-tolling būtų įdiegta ir Lietuvoje. Ši kelių rinkliava vertinama kaip papildomas kelių finansavimo šaltinis.

 

„Siekiame užtikrinti tvarų valstybinės reikšmės kelių priežiūros ir plėtros finansavimą. Atstuminis kelių apmokestinimo modelis atneštų naudą ne tik transporto sektoriui, bet ir paskatintų konkurenciją tarp valstybių, todėl tikimės, kad teisės aktai, kuriais keičiami kelių apmokestinimo principai, bus apsvarstyti“, – sakė susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius.

Pasak ministro, dabartinė kelių apmokestinimo sistema sudaro nevienodas konkurencines sąlygas Lietuvos vežėjams, kurie kitose šalyse sumoka didesnius mokesčius už kelius, nei užsienio šalių vežėjai Lietuvoje.

Atstuminio kelių apmokestinimo modelis, kuomet kelių rinkliava apskaičiuojama ir sumokama už kelių transporto priemonės padaromą proporcingą žalą kelių infrastruktūrai bei aplinkai, padėtų valstybei generuoti nemažai papildomų lėšų, svarbių šalies keliams finansuoti. Skaičiuojama, kad nauja rinkliavos sistema padės surinkti papildomai iki 70 mln. eurų, kurie bus nukreipti į apmokestinamų kelių priežiūrą ir plėtrą, kas padės sumažinti įtampą valstybės biudžete.

Ši sistema turėtų teigiamą poveikį aplinkai, kadangi taršesnių krovininių automobilių vairuotojai turės mokėti didesnę rinkliavą, kas paskatins naudotis mažiau taršiomis transporto priemonėmis ir sumažins aplinkai daromą žalą. Atstuminis kelių apmokestinimo modelis prisidėtų ir prie vairuotojų saugumo – nauja sistema leis stebėti, kaip krovininių transporto priemonių vairuotojai laikosi poilsio režimo ir atsitikus nelaimingam įvykiui kelyje, greitai nustatyti transporto priemonės buvimo vietą.

Reikiami įstatymų projektai, kuriais keičiami kelių apmokestinimo principai 2017 m. spalio 17 d. buvo registruoti Seime. Vyriausybė 2018 m. birželio 20 d. nutarimu pateikė teigiamą išvadą dėl teisės aktų projektų. 2018 m. rugsėjo 12 d. Seimo Ekonomikos komitetas (papildomas komitetas) ir Seimo Aplinkos apsaugos komitetas (papildomas komitetas) pateikė savo išvadas. Paskutinis teisės aktų projektų svarstymas Seimo Biudžeto ir finansų komitete vyko 2018 m. lapkričio mėnesį, tačiau iki šiol išvada nėra pateikta. Susisiekimo ministerija 2019 m. lapkričio 22 d. kreipėsi į Seimo Biudžeto ir finansų komitetą, atkreipdama dėmesį, kad teisės aktai, kuriais keičiami kelių apmokestinimo principai, dar nebuvo apsvarstyti pagrindiniame komitete.

Susisiekimo ministerijos informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka