Penktadienį Aplinkos projektų valdymo agentūra skelbs kvietimą teikti paraiškas valstybės ar savivaldybių institucijoms, įstaigoms ir organizacijoms, tradicinėms religinėms bendruomenėms, norinčioms įsirengti saulės ar vėjo elektrines ar įsigyti saulės elektrinės dalį iš saulės elektrinių parko.
Šiemet šių organizacijų skatinimui pereiti prie atsinaujinančių energijos išteklių diegiant saulės, vėjo elektrines ar jas įsigyjant iš saulės parkų skirta 25 mln. eurų investicijų.
„Dėl geopolitinių įtampų energijos kainoms kylant visame pasaulyje, didelio ploto pastatuose įsikūrusios valstybės ar savivaldybių įstaigos, įvairios organizacijos bei religinės bendruomenės patiria sunkumų dėl išaugusių sąskaitų už suvartojamą elektrą. Nuosava saulės elektrinė yra ilgalaikis sprendimas, kuris užtikrina ženkliai mažesnes sąskaitas“, – sako Aplinkos projektų valdymo agentūros Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.
Reaguodama į energijos išteklių kainų augimą tarptautinėse dujų ir elektros rinkose, Vyriausybė dar rudenį pateikė energijos kainų stabilizavimo paketą, kuriame buvo numatytos kompensacinės, kainų šoko suvaldymo, energijos švaistymo mažinimo ir energetinio savarankiškumo didinimo priemonės. Subsidijos investicijoms į viešųjų pastatų nuosavas saulės elektrines – viena iš jų.
Šiuo kvietimu valstybė skirs kofinansavimą saulės, vėjo elektrinės įsirengimui ar saulės elektrinės dalies iš saulės elektrinių parkų įsigijimui. Visa pagaminta elektros energija turės būti vartojama savo reikmėms.
Teikti paraiškas galės valstybės ar savivaldybių institucijos ir įstaigos, tradicinės religinės bendruomenės, religinės bendrijos ar centrai, viešosios įstaigos, kurių savininkė arba dalininkė yra valstybė ar savivaldybė.
Subsidijos už 1 kW galios įrengtos ar įsigytos saulės elektrinės sieks 794 Eur/kW su PVM, o 1 kW įrengtosios galios vėjo elektrinės – 1321 Eur/kW su PVM. Maksimalus subsidijos dydis vienai įstaigai sudarys iki 1,45 mln. eurų.
Paraiškos per informacinę sistemą APVIS bus priimamos, kol pakaks lėšų skirtų šiai priemonei. Pasibaigus skirtoms lėšoms, kvietimas bus stabdomas.
Pagal kvietimui skirtą sumą Lietuvoje atsinaujinančių energijos išteklių (saulės elektrinių) galia turėtų padidėti daugiau kaip 30 MW, o kasmet į aplinką mažiau išmetama apie 150 tūkst. tonų CO2.
Per praėjusiais metais vykusį kvietimą, 22 mln. eurų finansavimas buvo skirtas daugiau kaip 220 valstybės ar savivaldybių institucijoms.
Aplinkos ministerijos informacija
Linos Jakubauskienės nuotrauka