Vievyje esantis Kelių muziejus skelbia apie pradėtus naujinimo darbus, kuriais siekiama paversti jį moderniu techniniu ir edukaciniu centru. Unikali muziejaus erdvė lankytojus kviečia leistis į kelionę per šimtmečius ir sužinoti, kaip Lietuvos infrastruktūra keitėsi nuo pirmykščių kelių iki šiuolaikinių greitkelių. Muziejaus atnaujinimą planuojamas pradėti jau šiais metais. Šiuo metu jau svarstomi įvairūs įveiklinimo scenarijai, konsultuojamasi su suinteresuotomis šalimis, gyventojais.
Vievyje esančio Kelių muziejaus ekspozicijos atskleidžia, kaip pirmykštės infrastruktūros kūrimas ir paprasti įrankiai tapo modernioms technologijoms, kurios pakeitė kelių tiesimo procesus ir prisidėjo prie susisiekimo sektoriaus pažangos. Pavyzdžiui, muziejuje galima išvysti vieną seniausių eksponatų – 1854 metais pagamintą bitumo katilą. Apie šiuolaikinius saugumo sprendimus byloja eksponuojamas avarijos metu apgadintas smūgio slopintuvas, naudojamas magistralėse ir greitkeliuose.
Be to, muziejuje laukia ir interaktyvios veiklos, tokios kaip kelių priežiūros darbų simuliatorius, leisiantis išbandyti kelininko profesiją vairuojant sunkvežimį, kitos užduotys, įdomūs faktai ir įdomybės. Lankytojų dėmesiui atskleidžiamos ne tik istorijos apie technologinę pažangą ir išradimus, bet ir apie kelininkų kasdienybę bei jų darbo reikšmę visuomenės raidai.
Ateities planai – modernus kelių muziejus atskleidžiantis kelių inžinerijos praeitį, dabartį ir ateitį
Muziejaus kolekcija buvo įvertinta specialios Kultūros ministerijos komisijos, kuri pažymėjo istorinę, edukacinę ir pažintinę vertybių svarbą. Buvo akcentuota, kad Kelių muziejus turi didžiulį potencialą tapti techniniu ir edukaciniu centru, kuris reprezentuotų Lietuvos kelių sistemos raidą bei šalies inžinerijos pasiekimus. Muziejaus atstovų teigimu, siekiama sukurti pažangiausią kelių muziejų Šiaurės ir Rytų Europoje, į kurį norėtų sugrįžti kiekvienas lankytojas.
Kaip teigia AB „Kelių priežiūra“ generalinis direktorius dr. Audrius Vaitkus, Kelių muziejus – tai erdvė, kurioje susijungia praeitis ir ateitis, atskleidžiant Lietuvos kelių sistemos raidą ir inžinerijos pasiekimus. „Tikime, kad muziejus ateityje taps ne tik svarbiu edukaciniu centru, kuris skatins visuomenės dialogą apie strateginę kelių tinklo reikšmę, bet ir erdve, kurioje lankytojai galės tiesiogiai pažinti kelių sektoriaus evoliuciją ir inovacijas, prisidedančias prie visuomenės kasdienio patogumo ir gerovės,“ – teigia dr. A. Vaitkus.
Artimiausiais metais planuojama atnaujinti muziejaus erdves, sukurti edukacines vidaus ir lauko ekspozicijas bei parengti naują veiklos programą, kurioje bus įtrauktos interaktyvios parodos, edukacinės veiklos ir teminiai renginiai. Tikimasi, kad atnaujintas muziejus taps erdve, kurioje lankytojai galės ne tik sužinoti apie Lietuvos ir pasaulio kelių istoriją, bet ir dalyvauti kūrybiškose veiklose bei diskusijose, skatinančiose suprasti kelių infrastruktūros svarbą.
Kviečiama apsilankyti
Kelių muziejus lankytojus kviečia pažinti, kaip keliai sujungia žmones, miestus ir valstybes, tapdami neatsiejama žmonių kasdienio gyvenimo dalimi. Tai vieta, kur praeitis susitinka su dabartimi, o lankytojai gali atrasti kelių istoriją, kuri formavo šios dienos pasaulį.
Muziejuje saugomi eksponatai, kurių dalis – labai reti arba vienetiniai. Didelę dalį eksponatų padovanojo patys kelininkai, lankytojams atskleisdami ne tik kelio darbų, bet ir jų pačių istorijas.
Lietuvos kelių muziejus įkurtas 1995 metais, siekiant sukurti erdvę, kurioje lankytojai susipažintų su kelių istorija ir daug metų saugotais kelių priežiūros eksponatais. Šis muziejus priklauso AB „Kelių priežiūra“ ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai.
Pranešimas spaudai
Linos Jakubauskienės nuotrauka