Plečiamas mokamų kelių tinklas krovininiam ir komerciniam transportui

14 gegužės 11:46 2025 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Vyriausybė pritarė Susisiekimo ministerijos siūlymui išplėsti kelių naudotojo mokesčiu (vinjete) apmokestinamų valstybinės reikšmės kelių tinklą. Jis nuo liepos 1 d. išaugs 1 151 km, įtraukiant 21 krašto kelių ruožą, tad bendras mokamų kelių ilgis šalyje sieks 2 851 km. Tačiau susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis ramina – lengvųjų automobilių vairuotojų mokestis nepalies, o naudą pajus visi. Ministras skaičiuoja, kad dar iki šių metų pabaigos tiesiogiai į kelius sugrįš ne vienas milijonas eurų.

Sprendimas priimtas siekiant kurti tvarų kelių infrastruktūros finansavimą ir labiau subalansuoti krovininio transporto eismo srautus. Į sąrašą įtrauktais kelių ruožais vyksta intensyvus krovininio ir komercinio transporto eismas.

„Mokamų kelių tinklo plėtra padės kurti tvarų kelių finansavimo modelį. Jis leis Lietuvoje geriau prižiūrėti kelius, ilgainiui ne tik juos gerinti, bet ir plėsti tinklą. Mažės sunkiasvorio transporto žala nepritaikytiems rajoniniams keliams. Be to, taip užtikrinsime sąžiningesnes taisykles, nes visiems vežėjams naudojimasis keliais kainuos vienodai“, – sako susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis.

Tačiau ministras ramina – lengvųjų automobilių vairuotojų mokestis nepalies, o naudą pajus visi. E. Sabutis skaičiuoja, kad dar iki šių metų pabaigos dėl šių pokyčių tiesiogiai į kelius sugrįš keli milijonai eurų, mažės vairuotojų išlaidos transporto remontui ir degalams.

„Tikimės, kad vien per antrą šių metų pusmetį papildomai bus surinkta apie 3,5 mln. eurų ir jie bus skirti keliams. Planuojama, kad 2026 m. surinkta suma iš vinječių sieks 77 mln. eurų. Iš sumokėto mokesčio lėšos sugrįš kelių naudotojams ne tik per geresnės kokybės kelius, bet ir per sutaupytą kelionės laiką, sumažėjusias transporto išlaidas automobilio taisymui, degalams, padidėjusį eismo saugumą“, – pakeitimų naudas vardija ministras.

2024 m. pradžioje tik 56,4 proc. krašto ir 57,4 proc. rajoninių kelių atitiko kokybės reikalavimus, o blogos techninės būklės tiltų ir viadukų skaičius išaugo nuo 108 iki 119. Be to, fiksuojami augantys transporto srautai: lengvųjų automobilių skaičius didėja apie 3–4 proc., o krovininių – apie 4–6 proc. kasmet. Šie rodikliai signalizuoja apie augantį kelių infrastruktūros naudojimą, kuris lemia blogėjančią kelių būklę, o tai patvirtina būtinybę ieškoti papildomų finansinių išteklių kelių infrastruktūrai gerinti.

Dabar komercinio transporto priemonių valdytojai moka kelių naudotojo mokestį už naudojimąsi 19 magistralinių kelių, kurių bendras ilgis – 1 700 km. Iš šio mokesčio per metus surenkama apie 70 mln. eurų.

LR Vyriausybės informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka