„Automobilininko“ nariai dalyvavo meno parodos atidaryme

15 gegužės 03:26 2024 Spausdinti straipsnį Lankytojai Veteranų kampelis

Klubo „Automobilininkas“ prezidentas Gintaras Nakutis ir viceprezidentas Juozapas Grabys apsilankė klubo nario, profesoriaus ir menininko Jono Butkevičiaus tėvo Prano Butkevičiaus tapybos darbų parodos atidaryme.

Ta proga sostinės Pylimo galerijoje susirinko nemažai meno gerbėjų.

Klubo narys J. Butkevičius trumpai papasakojo savo tėvelio gyvenimo istoriją. Pranas Butkevičius gimė 1920 m. vasario 23 d. Angirių kaime, Kėdainių apskrityje, bajorų šeimoje. Piešti pradėjo jaunystėje, ant gimtosios Šušvės krantų. 1940 m. įstojo į Kauno meno mokyklą, bet dėl lėšų stygiaus studijų tęsti negalėjo. Nuo to laiko iki pensijos dirbo geležinkelyje, karo metais – budėtoju, vėliau – inžinieriumi – dispečeriu (iki 1947 m. Kaune, vėliau – Vilniuje). Tačiau kurti jis niekada nesiliovė ir tapė paveikslus visą gyvenimą.

Menininkas mokėsi iš P.Sezano, A.Matiso, A.Gudaičio ir kitų dailininkų, jam daug padėjo draugystė su V.Karatajumi. 1975 m. Pranas Butkevičius išėjo į pensiją ir su žmona Janina išvyko gyventi į savo sodybą Dumsių kaime Jonavos rajone, Šveicarijos seniūnijoje. Čia, gamtos prieglobstyje, atsidėjo menui, tapybą derindamas su drožyba. Dumsiuose nutapė gražiausius savo paveikslus, čia drožė kryžius, koplytstulpius, medžio skulptūras. Palaipsniui aplinką pavertė parku, o sodybą – muziejumi. Pranas Butkevičius nutapė apie 300 paveikslų, kurių dalis yra privačiose kolekcijose Lietuvoje, Lenkijoje, Suomijoje, Švedijoje, Armėnijoje, Latvijoje, Estijoje.

„Žavėjo menininko raidos pokyčiai – nuo natiurmorto iki impresionizmo ir kitų tapybos srovių. Paroda paliko puikų įspūdį“, – komentavo G. Nakutis.

„Automobilininko” informacija ir nuotraukos