Dar 10 tūkst. šalies gyventojų atsisakė taršaus transporto

13 birželio 03:44 2023 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Birželio 10 d. baigėsi kvietimas teikti paraiškas kompensacijoms už seno ir taršaus automobilio sunaikinimą, įsigyjant mažiau taršią transporto priemonę, el. paspirtuką, dviratį, viešojo transporto bilietą ar dalijimosi paslaugas. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) sulaukė virš 10 tūkst. paraiškų už daugiau kaip 7,5 mln. eurų kompensacijoms įsigijus el. paspirtuką, dviratį, viešojo transporto bilietą ar dalijimosi paslaugas. Taip pat gauta beveik 2000 paraiškų kompensacijoms už mažiau taršaus transporto įsigijimą.

Iš viso kompensacijoms už įsigytą aplinkai draugiškesnį transportą iš Klimato kaitos programos skirta 12 mln. eurų. Elektriniams paspirtukams, dviračiams ir kitam alternatyviam transportui – 8 mln. eurų, o mažiau taršiems automobiliams įsigyti – 4 mln. eurų.

Daugiausiai, t.y. 6,6 tūkst. vnt., prašoma kompensuoti elektrinių paspirtukų ir dviračių. Daugiau kaip 3,7 tūkst. įsigyta elektrinių dviračių (kvietimo sąlygos leidžia įsigyti po 2 vnt. šių ekologiškų transporto priemonių). Beveik 700 pasirinko dalijimosi paslaugas ir 500 visuomeninio transporto bilietus.

O dar beveik 2000 gyventojų įsigijo mažiau taršius automobilius, kurių išmetamas CO2 kiekis neviršija 130 g/km ir kurie nėra varomi dyzelinu.

„Šie skaičiai tik patvirtina, jog siekiant mažinti neigiamą transporto sektoriaus poveikį aplinkai,  būtinos paramos priemonės, skatinančios gyventojus keisti keliavimo įpročius, atsisakyti kelionių taršiu nuosavu transportu, o esant asmeninio automobilio poreikiui rinktis alternatyviais degalais varomus automobilius,“ – teigia APVA Klimato kaitos skyriaus vedėja Agnė Markauskienė.

Pretenduojantys į kompensacines išmokas gyventojai turėjo būti sunaikinę savo M1 klasės taršų automobilį ir išregistravę jį iš Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro bei įsigiję minėtas mažiau taršias judumo priemones ir/arba paslaugas.

Priklausomai nuo įsigytų transporto priemonių, numatyta maksimali 1000 eurų išmoka vienam pareiškėjui už: viešojo transporto (autobusų, troleibusų, geležinkelio) metinius ar kitus bilietus, išskyrus vienkartinius; už e-piniginės papildymą viešojo transporto paslaugų išlaidoms kompensuoti; už dviračių, elektrinių paspirtukų, lengvųjų automobilių pasidalijimo paslaugų (nuoma, neteikiant vairavimo paslaugos) išlaidas.

Iš viso nuo 2019 m., kuomet buvo pradėtos įgyvendinti šios priemonės, sunaikinta beveik 40 tūkst. taršių automobilių – panašus skaičius lengvųjų automobilių registruotas Klaipėdos rajone.

Aplinkos projektų valdymo agentūros informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka