Eismo įvykis: kaip elgtis jam nutikus?

08 balandžio 04:21 2022 Spausdinti straipsnį Lankytojai Saugus eismas

Kasdien šalies keliuose įvyksta dešimtys eismo įvykių, kuriuose sužeidžiami arba mirtinai sužalojami žmonės. 2021 m. užfiksuoti 2809 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužeisti žmonės, 146 žmonės žuvo.  

„Kas yra eismo įvykis, žinome visi. Tačiau kaip turėtume elgtis jį pamatę ar į jį patekę, retai susimąstome. Vis dėlto pasiruošti jam naudinga. Ypač dėl to, kad eismo įvykis tiek jį matančiam, tiek į jį pakliuvusiam sukelia stresą, baimę, neretai net paniką“, – sako Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) Priežiūros departamento specialistė Kristina Klasavičienė.

Nesukelkite pavojingos situacijos

Daugelis vairuotojų, išvydę eismo įvykį, sulėtina greitį, pradeda žvalgytis, net fotografuoti ar filmuoti. Taip elgdamiesi patys galite sutrikdyti eismą ar sukelti pavojingą situaciją kitiems eismo dalyviams. Elkitės atsakingai, išlikite budrūs, atidžiai vairuokite ir sekite eismo sąlygas.

„Tirdami eismo įvykius, ne kartą esame susidūrę su situacijomis, kai užsižiūrėję vairuotojai nesuvaldo vairuojamos transporto priemonės, išvažiuoja į priešpriešinio eismo juostą, nuvažiuoja nuo kelio ar, neišlaikę saugaus atstumo bei saugaus greičio, susiduria su kitomis transporto priemonėmis“, – pasakoja tyrėjų komandos specialistė.

Pamatėte eismo įvykį. Kaip elgtis?

Būtina įvertinti situaciją: jei eismo įvykis yra techninis, vairuotojas ir / ar keleiviai sveiki ir pagalbos neprašo, jie susitvarkys patys. Jei eismo įvykio vietoje yra sužeistų ar nukentėjusių žmonių, reikėtų sustoti saugioje vietoje šalikelėje ir padėti. Kaip tai padaryti?

  • Užtikrinkite saugumą. Pažymėkite eismo įvykio vietą. Įjunkite avarinės šviesos signalizaciją, o jei tokios nėra arba ji sugedusi, važiuojamosios dalies pusėje prieš transporto priemonių važiavimo kryptį pastatykite avarinio sustojimo ženklą: gyvenvietėje – ne arčiau kaip 25 m atstumu, o ne gyvenvietėse – ne arčiau kaip 50 m atstumu nuo sustojusios transporto priemonės.
  • Informuokite atsakingas institucijas. Bendruoju pagalbos numeriu 112 praneškite tikslią eismo įvykio vietą, nukentėjusiųjų bei automobilių skaičių.
  • Suteikite medicininę pagalbą. Imkitės visų reikiamų priemonių, kad būtų suteikta pirmoji medicinos pagalba nukentėjusiesiems, iškvieskite greitąją medicinos pagalbą arba nukentėjusiuosius nuvežkite į artimiausią asmens sveikatos priežiūros įstaigą savo transporto priemone. Išskyrus tuos atvejus, kai tai pavojinga nukentėjusiųjų gyvybei ar sveikatai.
  • Fiksuokite detales. Kartais dėl saugumo iš eismo įvykio vietos reikia patraukti automobilį, todėl fotografuodami ar filmuodami užfiksuokite eismo įvykio vietą, detales, automobilių žymes.
  • Pagelbėkite. Eismo įvykio metu sužeistas žmogus gali paprašyti jūsų informuoti jo artimuosius apie eismo įvykį. Kartais užteks malonesnio paguodžiamo žodžio ir patikinimo, kad nepaliksite žmogaus nelaimėje, kol juo nepasirūpins medicinos personalas.
  • Dalykitės informacija. Atvykus atsakingoms institucijoms, policijos ir greitosios medicinos pagalbos ekipažams, suteikite jiems visą informaciją, kuri jums atrodo aktuali. Jokiu būdu nedarykite savo išvadų. Jei matėte tik eismo įvykio pasekmes, bet ne patį eismo įvykį, nespėliokite, dėl ko jis įvyko ir kas kaltas.
  • Bendradarbiaukite. Nepasišalinkite iš eismo įvykio vietos nepalikę savo kontaktinių duomenų. Jei sustojote padėti, esate labai svarbus eismo įvykio liudininkas. Jūsų pasakojimas ir užfiksuotos detalės gali padėti tiriant eismo įvykį. Jeigu automobilyje sumontuotas registratorius ir užfiksuotas eismo įvykis – apie tai būtina informuoti dalyvius ir pareigūnus.

Patekote į eismo įvykį. Kaip elgtis?

„Jei į eismo įvykį patekote pats, pirmiausia, ką turite padaryti – tai nusiraminti ir pasistengti nepanikuoti. Eismo įvykis visuomet yra didelis netikėtumas, stresinė situacija, tačiau suvaldę emocijas į jį reaguosite adekvačiau ir, tikėtina, greičiau priimsite sprendimus bei padėsite kitiems eismo įvykio dalyviams“, – teigia K. Klasavičienė.

Anot specialistės, jeigu eismo dalyviai sutaria dėl eismo įvykio aplinkybių ir nekviečia policijos, tuomet privaloma užpildyti eismo įvykio deklaraciją, joje nubraižyti eismo įvykio schemą, aprašyti eismo įvykio aplinkybes ir duoti visiems su eismo įvykiu susijusiems dalyviams pasirašyti. Jeigu nė vienas dalyvis neturi eismo įvykio deklaracijos, eismo įvykio aplinkybės gali būti aprašomos ir eismo įvykio schema nubraižoma švariame popieriaus lape, kuriame nurodomi su eismo įvykiu susiję eismo dalyviai, transporto priemonės, eismo įvykio liudininkai, pateikiama informacija ir eismo įvykio aplinkybės patvirtinamos eismo dalyvių parašais. Kai dėl eismo įvykio aplinkybių nesutariama, tuomet į eismo įvykio vietą kviečiama policija.

Jei eismo įvykyje yra nukentėjusių žmonių, pirmiausia reikėtų įvertinti jo sudėtingumą ir kaip stipriai sužeisti dalyviai. Vadovaujantis Kelių eismo taisyklėmis, tas žmogus, kuris nukentėjo mažiau, turėtų:

  • Išlipti iš automobilio. Taip galėsite įvertinti, ar esate sužeistas, jei taip, kokio lygio sužeidimas, kas nutiko kitiems į eismo įvykį patekusiems žmonėms, kokia automobilio būklė.
  • Informuoti atsakingas institucijas. Bendruoju pagalbos numeriu 112 praneškite apie eismo įvykį, kvieskite medikus ir policiją, tiksliai įvardykite eismo įvykio vietą, nukentėjusiųjų bei automobilių skaičių.
  • Pažymėti eismo įvykio vietą. Įjunkite avarinės šviesos signalizaciją, o jei tokios nėra arba ji sugedusi, važiuojamosios dalies pusėje prieš transporto priemonių važiavimo kryptį pastatykite avarinio sustojimo ženklą: gyvenvietėje – ne arčiau kaip 25 m atstumu, o ne gyvenvietėse – ne arčiau kaip 50 m atstumu nuo sustojusios transporto priemonės.
  • Fiksuoti eismo įvykio detales. Fotografuokite ar filmuokite eismo įvykio vietą. Tai būtina, jei eismo įvykio vietoje esančias transporto priemones ar žmones reikia iš įvykio vietos patraukti į saugesnę vietą. Svarbesnes detales, kurios pravers tiriant eismo įvykį ir bus reikalingos draudimo bendrovei, pasižymėkite.

„Šiandien minima saugaus eismo diena. O saugiai važiuojantis vairuotojas pirmiausia yra atsakingas vairuotojas. Tas, kuriam rūpi ne tik jo paties, bet ir šalia važiuojančių saugumas. Kelyje visuomet būkime budrūs, dėmesingi ir nelikime abejingi, jei reikia pagalbos į eismo įvykį patekusiems žmonėms“, – linki LTSA tyrėja.

LTSA informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka