Iš Rygos į Prahą autobusu: vairuotojų patikrinimų akcija

08 lapkričio 04:41 2023 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos Saugus eismas

Spalio 10–13 bei 17–20 dienomis tarpininkaujant Europos darbo institucijai (ELA) Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) inicijavo ir organizavo specialią patikrinimų akciją, siekdama patikrinti, kaip vairuotojai laikosi vairavimo ir poilsio režimo reikalavimų veždami keleivius autobusais reguliariaisiais tarptautiniais maršrutais. Šiame bendrai koordinuotame tarptautiniame patikrinime vienu metu dalyvavo net 4 valstybių, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Čekijos, kontroliuojančios institucijos.

„Galime pasidžiaugti pirmu tokio masto bendru, suderintu tarptautiniu patikrinimu, kai 4 valstybių institucijos dirbo išvien. Akcijos apimtis nebuvo didelė, nes  pareigūnai visą dėmesį sutelkė į detales, stebėdami konkretaus maršruto vežėjo darbą. Tai buvo ir galimybė pamatyti išsamesnį vaizdą, kaip vykdomas tokio tipo tarptautinis keleivių vežimas. Tokio pobūdžio kruopščiai suplanuoti darbai ateityje, tikėtina, bus kartojami, nes matome tokių patikrinimų naudą“, – teigia LTSA Priežiūros departamento patarėjas Remigijus Valatkevičius.

Poreikis suorganizuoti tokio masto patikrinimus kilo po to, kai Panevėžio autobusų stotyje autobuso, vykstančio tarptautiniu reguliariuoju maršrutu Ryga–Praha–Ryga, vairuotojas mirtinai kliudė pėsčiąjį. LTSA tyrimo metu nustatė, kad autobuso vairuotojas vairavo transporto priemonę klastodamas vairavimo ir poilsio režimo duomenis. Todėl akcijos metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas tam, ar  nėra klastojami darbo ir poilsio režimo duomenys (manipuliavimo atvejų nustatymas). Be to, šiuo maršrutu vykstančių autobusų vairuotojų nusižengimai kartojosi, o tai buvo dar vienas postūmis  atlikti patikrinimus.

„Prasminga ir kartu įdomi patirtis, kai jungtinė institucijų pareigūnų komanda sklandžiai galėjo stebėti autobusą, vykstantį per 4 šalis. Daug laiko skyrėme institucijų darbo planavimui, patikrinimo vietų ir laikų suplanavimui, veiksmų koordinavimui. Mums buvo be galo svarbu, kad viso patikrinimo metu pareigūnų veiksmai netrukdytų autobuso vairuotojui laikytis važiavimo tvarkaraščio, kad važiuojantys keleiviai patirtų kuo mažiau nepatogumų. Džiaugiamės, kad galėjome užtikrinti sklandų patikrinimų procesą“, – teigia R. Valatkevičius.

Akcijos rezultatai

Nors akcijos metu nebuvo nustatyta labai sunkių pažeidimų, tačiau nerimą keliančių  situacijų, galinčių turėti tiesioginės įtakos autobuso keleivių saugumui, pareigūnai užfiksavo.  Prieš reisą Čekijos pareigūnams nustačius važiavimą be vairuotojo kortelės buvo taikytos poveikio priemonės, rasta nedidelių autobuso techninės būklės neatitikimų bei kai kuriais Lietuvos kelių ruožais viršytas Kelių eismo taisyklėse nustatytas leistinas maksimalus greitis.

„Tai puiki prevencinė priemonė, kuri, tikimės, paskatins įmonių vadovus susimąstyti ir tinkamai organizuoti vežėjų vairuotojų darbą įmonėse. O vairuotojams tai dar kartą primins, kad jų rankose visų  keleivių saugumas”, – sako R. Valatkevičius.

Atsižvelgdama į patikrinimų rezultatus LTSA ir toliau skirs daugiau dėmesio šioms keleivių vežėjų transporto priemonėms ir nustatę pažeidimus taikys poveikio priemones, o esant poreikiui papildomai pasitelks į pagalbą kitų valstybių narių kontroliuojančias institucijas.

LTSA informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka