Kauniečių išvyka į Lenkijos Tatrų kalnus ir Zakopanę.

19 rugsėjo 04:15 2023 Spausdinti straipsnį Kelionės Lankytojai

Vadovaujantis darbuotojų profesinės sąjungos programa, rugsėjo 14-17 dienomis organizuota bemdrovės „Kauno autobusai“ 4-ių dienų kelionė į  Lenkiją, Zakopanę, ir sidabro kasyklas. Išvykoje dalyvavo 42 darbuotojai ir jų šeimos nariai.

Rugsėjo 14 d. išvykome iš bendrovės ir atvykome į Ogrodzieneco pilį, tai viena  iš galingiausių ir įspūdingiausių gynybinių, erelių lizdų pilių – pastatyta 1350 – 1370 m., Karaliaus Kazimiero įsakymu. Ji įsikūrusi ant kalkakmenio uolos viršūnės, strategiškai patogioje vietoje, iš trijų pusių ją supo aukštos uolos, iš ketvirtosios pusės buvo pastatyta aukšta akmeninė siena. Pilis pastatyta 515 metrų virš jūros lygio, joje  susimaišę renesanso ir gotikos stiliai, ji buvo smarkiai sugriauta švedų karo metu, bet iki šiol išlikę pilies griuvėsiai nustebins lankytojus savo didybe ir galybe. Atvykome į Tatrų papėdėje įsikūrusį Zakopanės miestelį. Nakvynė viešbutyje Zakopanės apylinkėse.

Rugsėjo 15 d. atvykome  į Tatrų nacionalinį parką. Tatrai  – aukščiausi kalnai Karpatų kalnų grandinėje ir natūrali siena, skirianti Lenkiją nuo Slovakijos. Keltuvu  keliamės į Kasprowy Wierch (1987 m) viršūnę, čia atsivėrė nuostabūs vaizdai į Tatrus, taip pat čia eina Lenkijos – Slovakijos siena, Kalno viršūnėje praleidome apie 1,5 valandos, grožėjomės vaizdais ir išvykome  į Tatrų papėdėje įsikūrusį Zakopanės miestelį. Atvykę pasivaikščiojome seniausia kurorto gatve Koscieliska, kuri puikiai perteikia vietinių gyventojų folklorą ir tradicijas. Po ekskursijos Zakopanėje ragavome lenkiškų patiekalų degustacija.

Rugsėjo 16 d.  Vykome į Tatrų nacionalinį parką, kur  laukė dviejų lygių žygiai – lengvesnis ir  sunkesnis. Tatrai – aukščiausi kalnai Karpatų kalnų grandinėje ir natūrali siena, skirianti Lenkiją nuo Slovakijos. Tatruose yra ir aukščiausia Lenkijos viršukalnė – Rysai (2499 m). Atvykstame į Bialka upės slėnį, kur pradėsime žygį, abiejų grupių galutinis taškas bus ežeras Czarny Staw pod Rysami. Abi grupės žygį pradėjo toje pačioje vietoje, jų keliai išsiskirs pusiaukelėje einant link Morskie Oko ežero. Grupė, kuri pasirinks lengvesnį žygį eis taku, kuris puikiai pritaikytas įvairaus fizinio pasirengimo keliautojams. Eidami taku, nutiestu upės slėnyje tarp įspūdingų kalnų, palaipsniui kilome į viršų. Turistai, kurie eis sunkesniu taku turės šiek tiek daugiau iššūkių, jų laukia nelygus, mažais ir dideliais akmenimis grįstas kelias. Abi grupės susitiko tame pačiame taške prie Morskie Oko – didžiausio ežero Tatrų kalnuose. Ežero pavadinimas kildinamas iš senos legendos, pasak kurios, šis ežeras po žeminiu kanalu sujungtas su jūra. Ežeras yra 1395 m.  virš jūros lygio aukštyje, o jį supantys kalnai nuo ežero paviršiaus kyla dar kilometrą. Trumpas poilsis prie ežero ir tęsiame žygį toliau prie Czarny Staw pod Rysami ežero, esančio 1583 m virš jūros lygio aukštyje. Tai prie pat Rysų kalno esantis ežeras, nuo kurio atsiveria ir žemiau esančio Morskie Oko ežero panorama. Vakare vyksime į termininius baseinus, kur darbuotojai galėjo atsipalaiduoti ir atgauti jėgas po žygių kalnuose..

Rugsėjo 17 d. vykome į pietų Lenkijoje įsikūrusį Tarnovske Gurai miestą, kur apsilankome vienose  didžiausių pasaulyje sidabro kasyklose*. Nuo 2017 metų jos yra įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Turistinis maršrutas kasyklose siekia apie 1,7 km ilgį. Ekskursiją pradėjome muziejuje, kuriame išvydome specialią instaliaciją iliustruojančią pirmojo garo variklio, atvežto į regioną XVII a. pabaigoje, veikimą. Sužinojome apie kalnakasyboje naudojamus įrankius, lempas ir net nešiojamąjį tualetą. Po apsilankymo muziejuje užsidėję šalmus liftais „Angelo šachta“ nusileidome į 40,5 metrų gylį. Čia prasidėjo nepaprasta kelionė po žeme, eisime žemiausiu kasyklų koridoriumi, kurio aukštis tik 1,40 m. Čia vyraujanti žema temperatūra ir itin didelė drėgmė leis pajausti, kokiomis sunkiomis sąlygomis dirbdavo kalnakasiai. Siekiant sustiprinti pojūčius muziejuje įmontuotos garso sistemos, kurių dėka išgirdome daugybę garso efektų, tokių kaip sprogimas, griūtis ar bėgiais važiuojantis vežimėlis. O  pati įdomiausia ekskursijos dalis – plaukimas valtimis senuoju tuneliu.

Po apsilankymo sidabro kasyklose  išvykstame namų link.  Vėlai vakare grįžome į Lietuvą.

Bronius Bučelis

  • 1