Kodėl autobusai Klaipėdoje kartais važiuoja „traukinuku”?

12 rugsėjo 03:39 2022 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Sulaukiame pastebėjimų dėl neritmingo autobusų kursavimo dažnio. Kokioje nors Bibliotekos stotelėje kartais autobuso reikia laukti kelias minutes, o kartais jie atvažiuoja „traukinuku“, vienas po kito. Kodėl taip yra?

Labai trumpai tariant, taip yra dėl dviejų priežasčių. Pagrindinė – Klaipėdoje svarbiausia magistralė yra Taikos prospektas – Tiltų g. – Herkaus Manto gatvė. Ja vežame didžiąją dalį keleivių (šia ašimi iš dalies ar visa ja važiuojantys maršrutai surenka 73 proc. visų kelionių mieste). Netgi tie maršrutai, kurie nutiesti kitomis gatvėmis, paprastai bent trumpą atkarpą važiuoja pagrindine ašimi, kad esant reikalui keleivis galėtų persėsti. Taigi čia tiesiog daugiausia autobusų ir yra. Turgaus stotelėje stoja 20-ies  maršrutų autobusai.

Antroji priežastis – skirtingos kiekvieno maršruto reisų trukmės ir skirtingas atskirais maršrutais riedantis autobusų skaičius – nuo vieno iki keliolikos. Tasai vienintelis paprastai būna tiksliai susietas su darbo pamainos LEZ arba uoste pradžia ar pabaiga, taigi nejudinamas. O pajudinus populiaraus maršruto vieno ar kelių iš keliolikos autobusų išvykimo laikus, išsiderins kursavimo dažnis pradinėje stotelėje. Bet net ir tai nepadėtų: viename rate taip išvengus sangrūdos konkrečioje stotelėje, ji atsirastų kitame reise ar kitoje stotelėje.

Taigi, nieko čia negalima padaryti, viskas liks kaip yra? – Iš esmės taip, tačiau turime šiokių tokių priemonių padėčiai švelninti.

Kai yra racionalus pagrindas, tiesiame maršrutą taip, kad jis kuo trumpesnę atkarpą važiuotų centrine miesto ašimi. Per 20 metų miesto maršrutų skaičius padvigubėjo. Prieš keliolika metų taip nutiesėme 9 ir 15 maršrutus, kurių nebuvo ankstesnėje keleivinio transporto schemoje, kai Klaipėdoje gyveno net daugiau nei dabar gyventojų; kita istorija – patrumpinome 14-ojo trasą, kad nedubliuotų puikiai transportu jau aprūpintos Taikos prospekto atkarpos. Kai kurių kitų maršrutų trasos irgi nutiestos atsižvelgiant į tokią logiką – kad kuo mažiau būtų dubliuojama kitų maršrutų trasa centrinėje ašyje ir būtų išvengta važiavimo „traukinuku“. Tačiau tokie sprendimai nukreipti trasas nuo centrinės ašies galimi tik esant ten pakankamiems keleivių srautams.

Kitas galimas sprendimas – įrengti antrą stotelę. Tokios yra Arenos bei Naujojo turgaus. Dubliuojančiose stotelėse stoja mūsų priemiestiniai autobusai. Dar kitu atveju vieną stotelę autobusas praleidžia – tokia yra Aula Magna stotelė, kurioje nestoja 4,6,24 maršrutų autobusai, nes visai šalia jiems yra P.Lideikio stotelė.

Kaip ten bebūtų, vairuotojams nustatyta taisyklė trečiuoju autobusu privažiavus stotelę keleivių nelaipinti, o palaukti, kol iš jos išvažiuos priekiniai autobusai. Keleivius laipinti jie gali tik jau įvažiavę į stotelę pirmu ar antru numeriu.

klaipedatransport.lt

Linos Jakubauskienės nuotrauka