Seimo Neįgaliųjų teisių komisija spalio 5 d. posėdyje išklausė informaciją dėl viešojo sektoriaus programos „Kurk Lietuvai“ parengtų universalaus dizaino gairių.
„Kurk Lietuvai“ atstovės dr. Monika Belhaj ir Rūta Marija Slavinskaitė pristatė savo atlikto tyrimo rezultatus. Pasak jų, universalus dizainas naudingas ne tik asmenims su negalia, bet tėvams su mažais vaikais, senyvo amžiaus žmonėms, asmenims patyrusiems traumas ir pan. Universalus dizainas yra labai platus todėl dažniausiai skirstomas į 4 dideles grupes: paslaugos, produktai, fizinė aplinka ir informacinė aplinka.
Šiuo metu Lietuvoje apie 55 proc. gyvenamųjų būstų, 35 proc. viešojo transporto priemonių ir tik mažiau nei 20 proc. visų sveikatos priežiūros, kultūros ir mokymų įstaigų yra pritaikyta individualiems poreikiams.
Kaip pažymėjo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė Monika Ošmianskienė, Lietuvoje labai trūksta lyderystės siekiant įgyvendinti universalaus dizaino principus. Universalaus dizaino sistemą reikėtų unifikuoti, išplėsti ir įtvirtinti įstatyme. Dėl šio tikslo reikia susivienyti valstybės institucijoms, asmenų su negalia nevyriausybinėms organizacijoms ir kitoms suinteresuotoms šalims. Komisija šiuo klausimu planuoja aktyviai bendradarbiauti su Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisija, Neįgaliųjų reikalų departamentu ir kt., kad universalus dizainas Lietuvoje taptų norma.
LR Seimo informacija
Linos Jakubauskienės nuotrauka