Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo susirinkime svarstyti darbuotojams svarbūs klausimai

29 birželio 03:59 2020 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Susirinkime dalyvavo Forumo pirmininkas Bronius Bučelis,  Vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Jovita Jančiauskienė, Lietuvos Jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža, Lietuvos dokininkų sąjungos pirmininkas Romas Liaudanskis, UAB „Kauno autobusai“  darbuotojų profesinės sąjungos vicepirmininkas narys Dainius Kizis, UAB, „Vilniaus viešasis transportas“ profesinė sąjunga Solidarumas pirmininkas Jonas Petraška, UAB TOKS Darbininkų sąjungos pirmininkas Viktoras Antanavičius, Lietuvos profesinių sąjungų aljansas pirmininkas Audrius Cuzauskas, Kauno transporto įmonių pirmininkė Lina Jankauskienė.

 

 

Forumo pirmininkas priminė, kad Europos komisijai pritarus, birželio 17-19 d. mobilumo paketas toliau skinasi kelią į Europos parlamentą. Europos parlamentas tikisi priimti mobilumo paketą liepos 7-8 d. Mobilumo paketą palaiko senosios ES narės iš Europos vakarų šalių. Priėmus mobilumo paketą, bus įtvirtintos nuostatos dėl vairavimo laiko ir vairuotojų poilsio taisyklių, dėl komandiravimo ir apmokėjimo vairuotojams dirbant toje šalyje ir įpareigojimas vežėjams  vilkikus grąžinti į jų registracijos šalį.

Pasisakė Lietuvos profesinių sąjungų aljansas pirmininkas Audrius Cuzauskas. Jo teigimu, Lietuvos vežėjai neužtikrina tinkamų sąlygų, vairuotojai priversti miegoti kabinose. Dažniausiai darbdaviai dirbančiuosius iš trečiųjų šalių verčia pasirašyti prašymus nemokamų atostogų ir juos atleidžia iš darbo, vadovaudamiesi Darbo kodekso 58 str. Europos parlamentui priėmus mobilumo paketą, Lietuvai reikės keisti Teisės aktus, kad būtų užtikrinamos tinkamos sąlygos vairuotojams. Forumas priėmė sprendimus ir kreipėsi į Europos komisijos pirmininkę bei Europos parlamento narius pritardami Mobilumo paketui.

Aptarta situacija dėl Covid 19 įtakos darbuotojams. Vyriausybei priėmus nutarimą ir paskelbus karatiną, labiausiai nukentėjo darbuotojai, jie buvo išleidžiami į prastovas, o Užimtumo tarnyba už tai mokėjo minimalų atlyginimą. Pavyzdžiui, TOKS bendrovė dirbo 15 proc. pajegumu, o kitiems darbuotojams buvo mokamos prastovos. Vilniaus viešajame transporte per karantiną gerokai sumažėjo maršrutų, daugelis vairuotojų išėjo apmokamų atostogų, kitiems sumažėjo atlyginimas.

Teisininkė pristatė įstatymo projektą dėl profesinių sąjungų reprezentatyvumo, kurį įregistravo Seimo narė Aušra Papirtienė. Taip pat supažindimo Forumo tarybos narius su primtais Darbo kodekso pakeitimais, kurie įsigalios nuo rugpjūčio 1 dienos.

Forumo tarybos nariai pritarė sprendimui dėl krovininio transporto vairuotojų rerngimo kursų, nutarė kreiptis į Vyriausybę, kad vairuotojų rengimo prerogatyva liktų ministerijos funkcija, o ne privačių bendrovių.

Forumo tarybos nariai aptarė iškeltus kandidatus į Seimo narius, palaikė jų kandidatūras. Seimo rinkimai vyks spalio 11 d.

Kitas Forumo susirinkimas numatytas Vilniuje rugsėjo 4 d.

Bronius Bučelis