Šalies regionuose populiarėja nemokamas viešasis transportas

09 vasario 05:05 2022 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Galimybę nemokamai naudotis keleiviniu transportu šalies regionuose įgyja vis daugiau Lietuvos gyventojų. Nemokamai keliauti vietinio susisiekimo autobusų maršrutais nuo vasario jau gali Varėnos rajono savivaldybės gyventojai, o pirmąjį šių metų ketvirtį tokia galimybė atsiras ir gyvenantiems Trakų rajono savivaldybėje. Prognozuojama, kad prie šių socialiai atsakingų iniciatyvų jungsis vis daugiau regionų, o persėdus į nemokamą viešąjį transportą bus galima prisidėti ir prie aplinkos taršos mažinimo.

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas tvirtina, jog nemokamos kelionės regionuose keleiviniu transporto – pagreitį įgaunanti tendencija ir socialiai atsakinga iniciatyva.

„Vis daugiau mūsų asociacijos narių kartu su savivaldybėmis jungiasi prie socialiai atsakingos iniciatyvos ir sudarys galimybę regionų gyventojams viešuoju transportu nemokamai keliauti po rajoną. Tikimės, kad pradedami įgyvendinti socialinės atsakomybės projektai paskatins šiuo pavyzdžiu pasekti ir daugiau mūsų asociacijos narių bei savivaldybių. Viliuosi, kad greitu metu liks vis mažiau regionų, kuriuose nebus galimybės vietiniams gyventojams važiuoti nemokamai“, – sako Z. Buivydas.

Pasak jo, ši naujovė ypač palengvins sunkiau besiverčiančių šeimų, senjorų, negalią turinčių žmonių gyvenimą, nes galimybė keliauti savivaldybės ribose nemokamai padės sutaupyti pinigų kitoms būtinosioms išlaidoms.

Pavyzdžiui, Tauragės rajono savivaldybėje gyventojai nemokamai gali keliauti jau nuo 2020 m. rugpjūčio. Atsiradus šiai galimybei, keleivių srautai per du mėnesius mieste išaugo 60 proc, o priemiestyje 40 proc.

Asociacijos „Linava“ viceprezidentas, bendrovės „Tauragės autobusų parkas“ vadovas Rimantas Martinavičius džiaugiasi, kad Tauragės regione iniciatyva pasiteisino, todėl šiemet planuojama šią paslaugą plėsti ir gyventojams pasiūlyti Tauragės regiono kortelę, kuri leis nemokamai keliauti ne tik po Tauragės rajono savivaldybę, bet ir po Jurbarko bei Šilalės rajonus bei Pagėgių savivaldybę.

„Džiugina, kad žaliojo kurso idėja artima ir kolegoms Trakuose. Sveikinu kolegų Trakuose sprendimą jau pirmąjį šių metų ketvirtį sudaryti galimybę Trakų rajono savivaldybės gyventojams nemokamai keliauti šio rajono ribose. Sudarius galimybę gyventojams nemokamai naudotis viešuoju transportu, neabejoju, kad daugiau žmonių iškeis automobilius į modernėjantį, ekologiškesnį viešąjį transportą. Taip veikdami išvien prisidėsime prie aplinkos tausojimo ir švaresnės Lietuvos kūrimo“, – įsitikinęs R. Martinavičius.

2019 m. Trakų rajono savivaldybės taryba patvirtino Trakų miesto darnaus judumo planą. Pasak bendrovės „Trakų autobusai“ direktoriaus Rolando Lenkausko, 2022 m. pirmame ketvirtyje planuojama Trakų rajono gyventojams pasiūlyti įsigyti vadinamą ,,Trakiečio kortelę“, leisiančią rajono gyventojams nemokamai keliauti po visą Trakų rajoną.

,,Trakiečio kortelė“ turės ir daugiau privalumų – ji leis pasinaudoti specialiais kultūriniais, turistiniais pasiūlymais, pavyzdžiui, lankyti koncertus, parodas, ekspozicijas ir turiningai leisti laisvalaikį Trakų rajone. Tikimės, kad tai paskatins ir vietinį turizmą, vietiniai gyventojai ir patys atras daugiau galimybių savo krašte“, – sako R. Lenkauskas.

Nuo šių metų vasario ir Varėnos rajono savivaldybėje žmonės gali važiuoti  reguliaraus vietinio (priemiestinio) susisiekimo autobusų maršrutais nesumokėdami nei cento.

„Džiaugiuosi, kad mūsų rajono gyventojai gali nemokamai keliauti autobusais savivaldybės ribose. Kalbantis su vairuotojais, pastebime, kad žmonės yra patenkinti, o pirmosiomis dienomis ženkliai padaugėjo keliaujančių šiuo viešuoju transportu. Vadinasi, dalis mašinų liks namie, keliavimas šia aplinkai draugiška transporto rūšimi – autobusais – taps patrauklesnis vis daugiau varėniškių“, – sako Varėnos autobusų parko direktorius Juozas Jaskonis.

Nemokamam viešajam transportui yra pritarusios Mažeikių, Šilalės, Rokiškio, Naujosios Akmenės ir kitos savivaldybės.

„Linavos” informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka