Seime – Lietuvos profesinių sąjungų susitikimas su norvegų kolegomis

04 liepos 04:38 2022 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Birželio 30 d. Seime įvyko susitikimas su Norvegijos profesinėmis sąjungomis. Konferencijos darbotvarkė: Efektyvesnis darbo teisės taikymas transporto sektoriuje“. Konferenciją moderavo Valstybinės darbo inspekcijos kancleris Šarūnas Orlavičius.

Konferencijoje dalyvavo Seimo nariai Tomas Tomilinas, Algirdas Sysas, Lietuvos profesinių sąjungų „Aljasas“ pirmininkas Audrius Cuzanauskas, Lietuvos vežėjų profesinių sąjungų pirmininkė Rita Kairienė, Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo pirmininkas  Bronius Bučelis, Vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Jovita Jančiauskienė, Valstybinės darbo inspekcijos Darbo ginčų komisijos vedėja Irina Janukevičienė, Norvegijos darbo inspekcijos vyresnieji patarėjai Minika Monica Knoff, Maten Lien, Europos darbo institucijos ELA kelių transporte pareigūnė Lietuvai Airinė Dobužinskienė, Transporto sektoriaus statistikos Valstybinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos „Sodra“ komunikacijos patarėja Magožta Kozič.

Konferencijos dalyvius pasveikino Seimo narys Tomas Tomilinas, jis kalbėjo apie bendradarbiavimo svarbą su norvegais: „Norvegijos patirtis svarbi derybinių galių stiprinimui, teikiant Seime įstatymų pataisas”. Jis dėkojo už iniciatyvą A. Cuzanauskui ir B. Bučeliui bei pripažino, kad trūksta Valstybės pozicijos bendradarbiaujant su Lietuvos pofesinėmis sąjungomis. Pasak jo, bendradarbiaujant su profesinėmis sąjungomis, Seime priimtas svarbus sprendimas: nuo 2023 m. sausio 1 d. naikinami lauko priedai keleivinio transporto sektoriuje.

Išklausyti A. Cuzanausko ir R. Kairaitienės pranešimai dėl pažeidimų krovininiame transporte. Vien per 2021 metus Ginčų komisijose išnagrinėta 1100 bylų dėl vairuotojams nesumokėtų  atlyginimų. Vairuotojams vis dar mokama už nuvažiuotus kilometrus. Dažnai kreipiasi vairuotojai, dirbantys ES šalyse. Šiuo metu darbo rinkoje dirba apie 85 tūkst. vairuotojų iš trečiųjų šalių. „Gauname informacijos, kad darbdaviai verčia pasirašyti prašymus, kad jiems nebūtų taikoma NPD dydis ir ypač asmenims iš Azijos šalių, kad jie moka 2,5-3 tūkst. eurų už darbo vietą ir jokių darbo sutarčių nebūna pasirašę”, – sakė pranešėjai.

Vyriausybė 2021 m. davė sutikimą atsivežti 11 500 darbuotojų iš trečiųjų šalių, o 2022 m. – jau -16 000 piliečių. Modelis krovininiame transporte nesikeičia, vairuotojai po kadencijos leidžiami nemokamų atostogų ir dėl to praranda socialines garantijas, nors SoDrai turi susimokėti metinį mokestį.

I. Janukevičienė sakė, jog į Darbo ginčų komisiją kreipėsi 90% darbuotojų ir tik 10 % darbdavių dėl turtinės žalos. Dažniausiai Ginčų komisijoje svarstoma dėl neišmokėto atlyginimo, dienpinigių dydžių, tai sudaro 60-85 % kreipimųsi. 21 % ginčų komisijose baigiasi taikos suta Priteista  300 tūkst. eurų nesumokėto darbo užmokesčio.

M. Lien pasakojo, jog Norvegijoje vyksta susitikimai su Darbo ir Transporto ministerijomis, juose aptariamos krovininio transporto  problemos Susitikimuose dalyvauja ir socialiniai partneriai.

B. Bučelis pristatė Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo veiklą. Forumas įkurtas 2002 m. gruodžio 17 d., sujungus Keleivinio, Krovininio transporto, Aviacijos, Geležinkelio, Jūrininkų ir Dokininkų profesines sąjungas. Forumui priklauso apie 10 000 narių. Forumo tarybos posėdžiuose, kurie vyksta kas 3 mėnesiai, aptariamos aktualios problemos

Nuo  2007 m. spalio mėnesio kiekvienais metais vyksta Baltijos šalių transporto susitikimai skirtinguose šalyse, kur aptariamos krovininio ir keleivinio transporto problemos. Juose dalyvauja Europos profesinių sąjungų vadovai.

Rugpjūčio 11-12 d. numatytas susitikimas Estijoje, Tartu mieste. „2020 m., vykdydami socialinį dialogą, bandėme  susitarti su asociacija „Linava“, kad būtų pasirašyta šakinė kolektyvinė sutartis, bet derybos nutrūko. Tada Forumo vardu kreipėmės į Vyriausybę, ir krovininio transporto vairuotojams nustatytas koeficiento dydis nuo minimalaus atlyginimo dydžio 1,65, kuris šiuo metu yra taikomas”, – priminė B. Bučelis.

Vėliau vyko diskusijos, konferencijos dalyviai atsakė į pateiktus klausimus.

Bronius Bučelis