Seime – tarptautinė konferencija apie darbo rinkos tendencijas transporto sektoriuje

18 balandžio 08:37 2024 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Balandžio 18–19 d., ketvirtadienį–penktadienį, Seimo 218B salėje (III rūmai) vyks tarptautinė konferencija „Šiuolaikinės darbo rinkos tendencijos transporto sektoriuje: tarp politikos, realybės ir siekio“, skirta aptarti transporto sektoriaus darbuotojų situaciją Lietuvoje ir Norvegijoje. Kas lemia, kad abiejų šalių tikslai tie patys, tačiau rezultatai skirtingi, kokios Norvegijos gerosios praktikos galėtų būti perimtos ir pritaikytos Lietuvoje, kaip aktyvinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, siekiant inovatyvių sprendimų ir proveržio Lietuvos transporto sektoriuje – šiuos ir kitus klausimus numatoma aptarti konferencijoje. Konferencijos globėjas – Seimo narys Tomas Tomilinas.

Suklastoti dokumentai, nemokamų atostogų prašymai be datų, nesumokėtas arba sumažintas darbo užmokestis, jei vežei krovinį asfaltuotu keliu ar šviečiant saulei, psichologinis spaudimas, nesuvokiami sprendimai, kai vieną dieną darbdavys sodina už vilkiko vairo, kitą – išmeta į gatvę Vokietijos vidury… Tokia Lietuvos transporto įmonėse įdarbintų vairuotojų kasdienybė.

Apie problemas transporto sektoriuje kalbama jau daugelį metų, tačiau išaugus atvykstančių darbo migrantų, nuo karo bėgančių ukrainiečių srautams, situacija tapo kaip niekada įtempta: sparčiai daugėja darbo teisės pažeidimų, darbo ginčų bylų ir ikiteisminių tyrimų, plinta socialinis dempingas ir prekyba žmonėmis, Lietuva praranda milijardus nesumokėtų mokesčių, kyla grėsmė nacionaliniam saugumui. Nepaisant to, kasmet vis didinama kvota trečiųjų šalių piliečiams atvykti.

Ši konferencija – tai projekto „Lietuvos ir Norvegijos bendradarbiavimas, siekiant efektyviau vykdyti darbo teisės įstatymus ir stiprinti kovą su nusikalstama veika, susijusia su darbo santykiais transporto sektoriuje“ (Nr. 2020/530717) baigiamasis renginys. Projektą įgyvendina Lietuvos profesinių sąjungų Aljansas kartu su Norvegijos profesine sąjunga „Yrkestrafikkforbundet“, Norvegijos viešųjų kelių administracija, Norvegijos darbo inspekcija, Lietuvos transporto saugos administracija, Lietuvos valstybine darbo inspekcija ir VšĮ „Socialinis architektas“. Projektą finansuoja Norvegijos agentūra „Innovation Norway“ pagal 2014–2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo „Socialinis dialogas – orus darbas“ programą.

LR Seimo informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka