Susisiekimo sektoriuje ES žaliojo kurso tikslų Lietuva sieks panaudodama Švedijos patirtį

12 balandžio 04:11 2021 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Lietuvos ir Švedijos ministerijų, atsakingų už transportą, ekspertai šiandien nuotoliniu būdu susitiko pasidalinti patirtimi įgyvendinant ES žaliojo kurso tikslus susisiekimo sektoriuje. Tai pirmasis iš numatomų reguliarių susitikimų, kuriuos sutarė inicijuoti abiejų šalių ministrai.

„Stipri žalioji ekonomikos transformacija yra vienas prioritetinių mūsų Vyriausybės siekių, o transporto sektoriuje šiuo aspektu keliame sau itin ambicingus tikslus. Švedijos patirtis mažinant poveikį klimato kaitai ir siekiant Žaliojo kurso tikslų mums svarbi nuolatos ir ypač dabar, formuojant ilgalaikę Lietuvos susisiekimo sektoriaus viziją iki 2050 metų“, – sakė susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė.

Švedijos infrastruktūros ministerijos ekspertai pasidalino savo patirtimi siekiant žalesnės transporto sistemos, mažinant iškastinio kuro degalų naudojimą ir transporto keliamą taršą, skatinant ekologiškų transporto priemonių naudojimą.

Savo klimato politika Švedija ketina iki 2045 m. pasiekti nulinę šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisiją į atmosferą. Kas ketverius metus šalis peržiūri klimato kaitos mažinimo veiksmų planą. Su klimatu susiję siekiai yra kiekvieno valstybės sektoriaus politikos dalis.

Transporto sektoriuje Švedija numato vietoj kelių ir oro transporto daugiau naudotis geležinkelių ir vandens transportu, infrastruktūrą planuoti taip, kad ji prisidėtų prie klimato kaitos mažinimo, mažinti ŠESD emisijas miestuose, daugiau investuoti į geležinkelius, skatinti inovacijas ir skaitmenizavimą.

Lietuvos susisiekimo plėtros strategijoje iki 2050 m. taip pat numatoma daug dėmesio skirti Žaliojo kurso iniciatyvoms, transporto inovacijoms ir skaitmenizavimui, alternatyvių degalų naudojimo skatinimui, darniam judumui. Švedijos patirtis formuojant šią strategiją laikoma vienu svarbiausių pavyzdžių.

Abiejų šalių susisiekimo ekspertų pasitarimus numatoma rengti reguliariai, dėl jų buvo sutarta š. m. sausio mėn. vykusiame Lietuvos susisiekimo ministro Mariaus Skuodžio ir Švedijos infrastruktūros ministro Tomo Enerotho nuotoliniame susitikime.

Susisiekimo ministerijos informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka