Tarp papildomų naudų darbuotojams populiarėja nemokamos kelionės į darbą viešuoju transportu

02 balandžio 03:15 2025 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Kelionės į darbą ir po darbo į namus yra viena dažniausių judėjimo ir eismo priežasčių miestuose, kartu ir vienas didžiausių taršą sukeliančių veiksnių. Pastaraisiais metais darbdaviai vis dažniau domisi darbuotojų kelionėmis į darbą, tiek ieškodami vertingų naudų, riboto parkingo problemos sprendimų, tiek stiprindami įmonės socialinę atsakomybę. Viena iš sparčiai populiarėjančių tendencijų – viešojo transporto bilietų kompensavimas darbuotojams. Šis sprendimas ne tik sukuria naudą darbuotojams, bet ir prisideda prie tvaresnės miesto plėtros, sumažina taršos poveikį aplinkai bei transporto spūstis.

Vilniaus mieste šią tendenciją palaiko vis daugiau įmonių. JUDU duomenimis, vien 2024 metais daugiau kaip 800 įmonių ir daugiau kaip 33 tūkstančių darbuotojų rinkosi viešojo transporto bilietus kelionėms į darbą. Tai net tik tiesioginė nauda darbuotojams, bet ir reali įmonės socialinė atsakomybė bei tvarumo praktika, kai formuojami įpročiai ir suteikiamos naudos mažina žalą aplinkai ir taršą mieste.

„Viešojo transporto bilietų kompensavimas yra investicija ne tik į darbuotojų gerovę, bet ir į miestą, kuriame gyvename. Vilniuje transporto srautai yra vienas iš pagrindinių iššūkių, o darbdavių sprendimai skatinti darbuotojus naudotis viešuoju transportu – žingsnis tvaresnio miesto link. Tikimės, kad tendencija ateityje taps vyraujančia, o viešojo transporto bilieto kompensavimas darbuotojams toks pat dažnas kaip ir sveikatos draudimas naudų pakete“, – komentuoja JUDU komunikacijos ir rinkodaros vadovė Vitalija Ročė.

Per keturis mėnesius – tūkstantis bilietų

Darbuotojų gerovės platforma MELP nuo praėjusių metų spalio suteikia galimybę darbuotojams, gavusiems darbdavio naudų krepšelį, šioje platformoje įsigyti viešojo transporto bilietus. Per keturis mėnesius šalies įmonių darbuotojai įsigijo daugiau nei tūkstantį įvairių tipų bilietų – mėnesinių, metinių ir vienkartinių.

Viešojo transporto bilietų kompensavimas – ne tik ekologiškas, bet ir finansiškai dvigubai naudingas sprendimas darbuotojams. Pirmiausia, darbuotojai gali nemokamai atvykti į darbą ir grįžti iš darbo viešuoju transportu, o antra, retesnis nuosavo automobilio eksploatavimas padeda dar labiau sumažinti išlaidas. Netiesioginė finansinė nauda – tai mažesnis automobilių parkingo poreikis šalia verslo centro ar pastato, kuriame veikia įmonė.

Dažniausiai įmonės darbuotojams renkasi ilgalaikius metinius sostinės viešojo transporto  bilietus, kuriuos perka centralizuotai, tiesiogiai kreipiasi į  JUDU. Dalis įmonių, kuriose darbuotojų kaita didesnė renkasi ir mėnesinius 30 dienų viešojo transporto bilietus savo darbuotojams. Perkant didesnį negu 50 vienetų ilgalaikių bilietų kiekį, įmonės naudojasi ir  taikoma nuolaida.

„Tai ne tik darbuotojams naudinga iniciatyva, prisidedanti prie finansinės naštos mažinimo, bet ir stiprus darbdavio įvaizdžio formavimo įrankis. Socialiai atsakingos įmonės, kurios rūpinasi savo darbuotojų kasdieniais poreikiais, yra labiau vertinamos tiek esamų, tiek potencialių darbuotojų. Be to, ši priemonė gali padėti pritraukti jaunus talentus, kurie vis dažniau ieško darbdavių, kuriems rūpi ne tik pelnas, bet ir socialinė atsakomybė“, – pabrėžia JUDU atstovė.

Būdas pritraukti darbuotojus į biurus

Tarp įmonių, kurios savo darbuotojams kaip papildomą naudą jau siūlo viešojo transporto bilietus, yra „Pakmarkas“, „Vilniaus šilumos tinklai“, „Adtech LT“, „MEDIATECH“, „Oxylabs“, „VIA Lietuva“, „Nasdaq“, „Ainava“ ir daugelis kitų gerai žinomų bendrovių. Šios įmonės prisideda prie tvaraus judumo Vilniuje skatinimo bei sudaro papildomą motyvaciją darbuotojams sugrįžti į biurus.

„Mūsų, kaip darbdavio, tikslas – savo darbuotojams suteikti įvairiapusiškų ir aktualių naudų paketą, padedantį palaikyti balansą tarp darbo ir gyvenimo. Įmonės darbuotojai aktyviai naudojasi mūsų teikiama viešojo transporto kompensacija, tad džiaugiamės galėdami palengvinti jų kelionę į darbą, tuo pačiu skatindami rinktis gamtai ir miestui draugiškesni transportą“, – sako Urtė Karklienė, „Oxylabs” tvarumo vadovė.

Taip pat rinktis tvaresnius kelionės būdus siūlo ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, kuri šiemet kompensacijoms už seno taršaus automobilio atsisakymą skyrė 8 mln. eurų. Gyventojams, pasirinkusiems sunaikinti savo seną transporto priemonę, siūloma 1000 eurų kompensacija, kuri gali būti skirta viešojo transporto bilietams.

JUDU duomenimis, per 2024 metus daugiau nei 100 žmonių, atsisakiusių taršaus automobilio, už gautą kompensaciją įsigijo sostinės viešojo transporto bilietus.

JUDU.lt

Linos Jakubauskienės nuotrauka