Rajonų autobusų parkai norėtų autobusus už ES lėšas rinktis savarankiškai

25 sausio 06:29 2016 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai

karsan3Artėja metas, kuomet šalies savivaldybėms bei keleivinio transporto įmonėms teks pasidalinti 2014-2020 metų ES fondų lėšas ekologiškoms transporto priemonėms pirkti. Penkių didžiųjų šalies miestų vežėjai norėtų skelbti atskirus viešųjų pirkimų konkursus, kad galėtų pasirinkti tinkamiausias keleivinio transporto priemones. Mažųjų miestų autobusų parkų vadovai taip pat pasisako už teisę rinktis.

Priminsime, jog didiesiems Lietuvos miestams iš ES fondų skirta 28,96 mln. eurų, o likusiems – 14,48 mln. eurų. Iš ES fondų bus finansuojama 85 proc. reikalingų lėšų, 15 proc. privalės pridėti autobusus įsigyjančio miesto savivaldybė ar patys vežėjai.

Remiantis programa, bus galima įsigyti suspaustomis gamtinėmis ar suskystintomis dujomis, vandeniliu, biokuru varomų autobusų ar elektrinių transporto priemonių.

Kol kas neaišku, kiek mažesniųjų miestų savivaldybių ketina dalyvauti programoje naujoms, ekologiškoms transporto priemonėms pirkti. Tačiau jau dabar svarstoma, kad visoms joms autobusai turėtų būti perkami paskelbus vieną, centralizuotą, viešųjų pirkimų konkursą.

„Nemanau, kad vežėjams pavyktų susitarti dėl vienos rūšies transporto priemonių. Autobusų parkai, kurie eksploatuoja suspaustas gamtines dujas naudojančius autobusus, galbūt norės papildyti savo parkus tokiomis transporto priemonėmis. Tauragės autobusų parkas, pavyzdžiui, svarsto apie galimybę įsigyti nedidelių elektra varomų autobusų. Net ir perkant transporto priemones centralizuotai, reikėtų maždaug trijų rūšių transporto priemonių“, – sako asociacijos „Linava“ viceprezidentas, Tauragės autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius.

Jo teigimu, jau būta konkursų, kuomet visiems vežėjams autobusai buvo perkami centralizuotai. Tokia praktika nepasiteisino.

„Manau, kad autobusai galėtų būti perkami bent jau suskirsčius autobusų parkus regionais, kur panaši keleivių vežimo specifika. Nors problemų nekiltų ir tuo atveju, jei kiekvienai savivaldybei tektų rengti atskirą viešųjų pirkimų konkursą“, – sako R. Martinavičius.

Tvarka, remiantis kuria bus skelbiami viešųjų pirkimų konkursai, dar nenustatyta. Kol kas nepaskirstytos ir lėšos, kurios bus skiriamos miestų ar rajonų savivaldybėms.

 

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotrauka