Šalčiai trikdo viešojo transporto darbą

31 sausio 05:58 2012 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika

Į Lietuvą atslinkus arktiniams šalčiams, lauke užtrukti norisi kuo trumpiau. Laukti autobuso ar troleibuso spaudžiant kone dvidešimties laipsnių šaltukui – nedidelis malonumas, o meteorologai jau artimiausiomis dienomis žada dar bent dešimčia laipsnių žemesnę temperatūrą.

Viešojo transporto įmonių vadovai teigia besistengiantys, kad keleiviai per šalčius patirtų kuo mažiau nepatogumų bei nemalonumų. Deja, ne visuomet nenauja technika išlaiko šalį užplūdusį speigą.

„Kol kas nepasitaikė, kad iš ryto bent vieno autobuso užvesti nepavyktų – visi jie į maršrutus išvažiuoja laiku. Kaip ir kasmet, šalčiams ruošėmės iš anksto, todėl su rimtomis problemomis kol kas nesusidūrėme”, – sako bendrovės „Vilniaus viešasis transportas” technikos direktorius Juozas Grabys.

Deja, ne visiems autobusams pavyksta keleivius vežioti visą pamainą – kai kurie iš jų jau po keleto valandų būna priversti grįžti į garažą. „Dažniausia problema – užšąlančios oro sistemos, dėl kurių sutrinka oro lygio reguliavimo sistema. Štai ir vakar dėl šios priežasties į parką „pasišildyti“ grįžo keletas autobusų. Šiek tiek vėliau jie vėl išleisti į miesto maršrutus“, – kalba J. Grabys.

Didelių sutrikimų kol kas nebūta ir troleibusų eisme – vos vienas ar kitas rytais vėluoja išvažiuoti į miesto gatves. Tačiau, pasak J. Grabio, pavažinėjus per šalčius, kai kuriuose taip pat užšąla oro tiekimo sistemos, pradeda nebeužsidarinėti durys, ir troleibusų vairuotojai būna priversti kviestis techninę pagalbą arba, jeigu gedimas rimtesnis, grįžti į parką. „Stengiamės tokius gedimus pašalinti kaip galima greičiau ir grąžinti autobusus bei troleibusus į miesto maršrutus. Suprantame, kad keleiviams ilgai laukti šaltyje transporto priemonės ne tik nepatogu, bet ir kenksminga sveikatai“, – aiškina J. Grabys.

Sostinės vežėjai stengiasi, kad keleiviams autobusuose bei troleibusuose nebūtų pernelyg šalta. J. Grabio teigimu, šiuo metu parke visai nešildomų autobusų jau nebėra. „Šalčiausi – „Karosa“ autobusai, o šilčiausi – varomi suspaustomis gamtinėmis dujomis. Kadangi degimo temperatūra jų varikliuose gerokai aukštesnė, šilumos užtenka ir salonui šildyti“, – aiškina J. Grabys.

Dyzeliniuose autobusuose sostinės vežėjai sumontavo autonominio šildymo krosneles, kurios automatiškai įsijungia esant žemesnei temperatūrai. „Tačiau keleiviai privalo suprasti, kad autobuso ar troleibuso salone niekada nebus taip šilta kaip namuose – jau vien todėl, kad durys varstomos kiekvienoje stotelėje, ir šiluma ilgai neišsilaiko“, – sako J. Grabys.

„Vilniaus viešojo transporto” vadovas atsiprašė keleivių dėl to, kad per šalčius vežėjai neplauna autobusų bei troleibusų. „Esant žemesnęi nei minus dešimt laipsnių temperatūrai, transporto priemonių išorės neplauname. Per šalčius vanduo, patekęs į įvairius mechanizmus, užšąla, taip išvesdamas iš rikiuotės visą transporto priemonę”, – aiškina J. Grabys.

Šalčiai kol kas nepridarė didesnių problemų ir tarpmiesčio ar priemiesčio maršrutais keleivius vežančių įmonių darbuotojams. „Artėjantiems šalčiams visada stengiamės pasirengti iš anksto. Parke ne tik dieną, bet ir naktį dirba mechanikai, kurie prireikus iš anksto pašildo autobusus, prižiūri oro tiekimo sistemas. Daugiausia problemų mums pridaro netinkami degalai – stengiamės per šalčius naudoti tik arktinį kurą, o prireikus į jį maišome dar ir įvairių priedų“, – sako bendrovės TOKS generalinis direktorius Arūnas Indrašius.

Technika iš anksto pasirūpinti stengiasi ir priemiesčio maršrutais keleivius vežančių autobusų parkų darbuotojai. „Labai retas atvejis, kai dėl šalčių autobusas išvažiuoja iš parko pavėlavęs ar kelionėje būna priverstas sustoti. Dažniausia priežastis – sugendantis durų varstymo mechanizmas“, – sako Jonavos autobusų parko direktorius Edmundas Mulokas.

Autobusai per šalčius prižiūrimi kruopščiau nei įprastai. Pasak parko vadovo, kur kas daugiau problemų priemiesčio maršrutais vežančioms įmonėms pridaro prastai valomi keliai – dėl šios priežasties keleiviai autobuso nesulaukia gerokai dažniau nei dėl techninių gedimų.

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotrauka

.

rašyti komentarą

0 komentarų

Komentarų nėra

Jūs galite pradėti diskusiją.

Komentuoti

Jūsų duomenys saugūs! Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Taip pat kiti duomenys nebus platinami trečiosioms šalims.
Visi laukeliai privalomi.