Energetikos ir technikos muziejuje – Dakaro ralyje startavę automobiliai

13 kovo 05:40 2015 Spausdinti straipsnį Patirtis

Kovo 12-ąją Energetikos ir technikos muziejuje vilniečiams pristatyta paroda „Dakaro ralis 2015 iš arti“. Į atidarymą pakviesti Dakaro lenktynių dalyviai, komandų vadovai.

25-osioms Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metinėms skirto renginio dalyvius pasveikino pirmasis į Everesto viršukalnę Lietuvos trispalvę nunešęs alpinistas Vladas Vitkauskas. Įspūdžiais iš Dakaro lenktynių pasidalijo lenktynininkai Romualdas Beresnevičius, Benediktas Vanagas, Antanas Juknevičius, Edvardas Duoba, Aurelijus Petraitis.

Pirmą kartą lietuviai Dakaro ralyje dalyvavo 1995-aisiais. Tuomet motociklu važiavęs Romualdas Beresnevičius finišo nepasiekė, tačiau tapo pirmuoju dalyviu, startavusiu su Lietuvos vėliava. „Įrodėme pasauliui, kad lietuviai gali viską, jei užsispiria ir galvoja apie savo šalį ir lietuvybę. Kuomet pareiškiau norą dalyvauti Dakaro ralyje, manęs pirmiausia paklausė – ar turi milijoną? Tačiau pavyko rasti rėmėjų ir tapti pirmuoju prestižiškiausio ralio dalyviu. Džiaugiuosi sulaukęs tokio gausaus būrio pasekėjų, linkiu visiems būsimiesiems Dakaro ralio dalyviams kuo aukštesnių vietų“, – kalbėjo R. Beresnevičius.

Daugiausia kartų Dakaro ralyje dalyvavo Antanas Juknevičius – ir kaip komandos vadovas, ir kaip vairuotojas, ir kaip šturmanas. „Pirmą kartą drauge su Aurelijum Petraičiu nusprendę išbandyti Dakaro ralį 2003-iaisiais nežinojome, kur važiuojame, į kokią avantiūrą veliamės. Į didžiausias ir sunkiausias pasaulyje automobilių lenktynes išvykome be palaikymo komandos, visus daiktus susikrovę į vienintelį automobilį. Mums visi sakė – pirmą kartą dalyvaujant įveikti Dakaro lenktynių neįmanoma. Tačiau mums pavyko pasiekti finišą. Džiaugiuosi, kad lenktynių „užkratas“ paveikia vis daugiau ir daugiau žmonių. Šis virusas – nepagydomas, tai – tarsi progresuojanti liga, traukianti patirti Dakaro išbandymus vėl ir vėl“, – sakė A. Juknevičius.

Pasak A. Petraičio, Dakaro trasą išbandžiusio du kartus, palyginti varžybų Afrikoje ir Pietų Amerikoje neįmanoma – jos skiriasi iš esmės. „Tikrasis Dakaras – Afrikoje. Pietų Amerikoje jo nėra. Tačiau bet kuriuo atveju dalyvavimas prestižiškiausiose lenktynėse buvo puikus gyvenimo nuotykis“, – kalbėjo A. Petraitis.

Pasak komandos vadovo Romo Austinsko, pasirengimas raliui trunka maždaug devynis mėnesius. „Visada Dakaro lenktynėse ypač džiugina mūsų mažos valstybės atstovų solidarumas. Čia geriausiai pamatome, kad mus jungia vienas kraujas, viena tautybė“, – sakė R. Austinskas.

Apie Dakaro ralio šturmano darbo ypatumus pasakojo drauge su Antanu Juknevičiumi važiavęs Edvardas Duoba. „Iš esmės šturmano darbas Dakaro ralyje nesiskiria nuo kitų automobilių lenktynių. Privalai nuolat pateikti reikiamą informaciją vairuotojui laiku. Tiesa, Dakaro ralyje navigaciniai prietaisai rodo kryptį, kuria reikia važiuoti. Tai ir yra vienintelis skirtumas. Važiuojant tenka kalbėti tiek daug, kad po to keletą valandų nesinori tarti nė žodžio“, – pasakojo E. Duoba.

2015-aisiais Dakaro ralyje, vykusiame Pietų Amerikoje, važiavo du lietuvių ekipažai – Benedikto Vanago ir Antano Juknevičiaus. B. Vanagas pasiekė geriausią lietuvių rezultatą Dakaro lenktynėse per dvi dešimtis metų – jis finišavo 24-as.

„Tai buvo jau trečiasis mano Dakaro ralis. Prieš pasiryždamas dalyvauti lenktynėse maniau, kad pakaks penkių kartų. Tačiau dabar manau, kad likusių dviejų nepakaks – Dakaras „susargdino“ ilgam“, – sakė B. Vanagas.

Jo teigimu, Dakaro ralis – labai sudėtingas projektas, kuriame labai svarbus yra ir komandos, ir visos Lietuvos palaikymas. „Jei ambicijos būtų tik sportinės, galbūt įveikti Dakarą būtų per sunku. Tačiau jaučiuosi atsakingas už tai, ką darau, kadangi į varžybas būna įsitraukusi ir visa tauta. Į priekį veda ir nusiteikimas pasiekti finišą su kuo geresniu rezultatu“, – pasakojo B. Vanagas.

Renginio organizatorius, Energetikos ir technikos muziejaus Transporto ekspozicijos kuratorius Ričardas Žičkus įteikė visiems Dakaro ralio dalyviams atminimo dovanėles.

Parodoje kartu su dykumų lenktynėse dalyvavusiais automobiliais eksponuojami sportininkų parsivežti apdovanojimai ir suvenyrai. Žinomo Lietuvos fotografo Tomo Tumalovičiaus nuotraukų parodoje užfiksuotos šių metų lenktynių akimirkos. Vienas iš lenktynių automobilių papildys muziejaus Transporto ekspoziciją. Dakaro ralyje važiavusius automobilius lankytojai galės apžiūrėti iki kovo 28 d.

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotraukos

rašyti komentarą

0 komentarų

Komentarų nėra

Jūs galite pradėti diskusiją.

Komentuoti

Jūsų duomenys saugūs! Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Taip pat kiti duomenys nebus platinami trečiosioms šalims.
Visi laukeliai privalomi.