Forumo tarybos posėdyje aptarė aktualiausias problemas

03 gegužės 03:33 2023 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Balandžio 28 d. Vilniuje įvyko Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo  tarybos posėdis. Jame dalyvavo Forumo pirmininkas Bronius Bučelis, Lietuvos Jūrininkų sąjungos pirmininkas Aleksandras Kaupas, Lietuvos Dokininkų profsąjungos pirmininkas Romas Liaudanskas, Lietuvos profesinių sąjungų Aljanso pirmininkas Audrius Cuzunauskas, Vairuotojų profsąjungos pirmininkė Jovita Jančiauskienė, UAB ,,Vilniaus viešasis transportas“ darbininkų sąjungos pirmininkas Jonas Petraška, Tarybos narys Liutauras Arnasauskas, Lietuvos vežėjų profesinės sąjungos pirmininkė Rita Kairaitienė, UAB TOKS Darbininkų sąjungos pirmininkas  Viktoras Antanavičius.

Forumo pirmininkas pateikė  veiklos ataskaitą už 3 mėnesių laikotarpį. Taip pat priimtas sprendimas deleguoti  į Lietuvos trišalės tarybos darbo grupę kelių transportu tarptautiniais maršrutais darbuotojų problemoms spręsti pakaitiniu Lietuvos profesinių sąjungų Aljansas pirmininką Audrių Cuzunauską.

A. Cuzanauskas pasakojo apie pagal Norvegų profesinių sąjungų projektą vykusį susitikimą, kuriame dalyvavo Lietuvos vežėjų profesinės sąjungos (LVPS), Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), Valstybinės darbo inspekcijos (VDI), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Generalinės prokuratūros, LR kriminalinės policijos biuro veiklos koordinavimo ir kontrolės valdybos, LR generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento, Valstybinių ligonių kasų, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos, Transporto saugos administracijos atstovai. Labiausiai sukrečianti informacija buvo iš Sodros atstovo. Transporto ir saugojimo darbo sektoriuje nedraudiminių dienų skaičius 2022 m. siekė net 4 484 354 dienas. Iš jų nemokamų atostogų ir neatvykimų administracijos leidimu dienų skaičius siekė net 3 291 719 dienų. ,,Kodėl niekam ši informacija neužkliūva?“ – stebėjosi LPSA pirmininkas. Pasak jo, transporto sektorius pagal darbo ginčų skaičių yra antras po statybų sektoriaus.

Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vadovė Irina Janukevičienė kalbėjo, kad 2022 m. pateikti 796 prašymai, susiję su transporto sektoriumi. 815 319 eurų priteista šio sektoriaus darbuotojams. Į komisiją buvo kreipiamasi dėl darbo užmokesčio 1588 kartus; 132 kartus dėl turtinės žalos atlyginimo; 71 – dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu; 34 -dėl darbo ir poilsio laiko; 132 – dėl turtinės žalos atlyginimo; 71 – dėl atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu; 34 – dėl darbo ir poilsio laiko.

Forumo pirmininkas  priminė, kad  Seime konferencijos salėje  įvyko Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo įkūrimo 20-mečio minėjimas,

B. Bučelis priminė svarbiausius Forumo veiklos momentus: „2006 m. esame pasirašę susitarimą su Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacija ,,Linava“ ir per tą laikotarpį ieškojome socialinio dialogo spręsti krovininio transporto vairuotojų problemas. Vėliau vedėme derybas su „Linava“ dėl šakinės kolektyvinės sutarties pasirašymo. Nesutarus pasitraukime iš kolektyvinių derybų. Forumo sprendimu kreipėmės į Vyriausybę ir nuo 2019 m. patvirtintas 1,65 koeficientas nuo minimalaus atlyginimo dydžio krovininio transporto vairuotojams“.

2007 m. pasirašytas susitarimas su Baltijos šalių  transportininkais ir jau daugiau kaip 15 metų kiekvienais metais vyksta susitikimai skirtinguose šalyse pasidalinant patirtimi transporto sektoriuje.

„2021 m. įsigaliojus Mobilumo paketui, darbdaviai nenoriai jį vykdo ir ieško būdų jo nevykdyti. Forumo siūlymu nuo 2023 m. sausio 1 d. sumažintas lauko priedas ir nuo birželio 23 d. jis nebus taikomas vairuotojams bei kitiems darbuotojams. Taigi Forumas dirbo ieškant sprendimų būdų pagerinant vairuotojų, Jūrininkų, Dokininkų problemas šiose sektoriuose atstovaujant darbuotojų problemas“, – sakė B. Bučelis.

Balandžio 5-6 dienomis Lietuvos transporto darbuotojų profesinės sąjungos Forumas ir UAB ,,Kauno autobusai“ darbuotojų profesinė sąjunga gavo pakvietimą iš Lietuvos Jūrininkų sąjungos dalyvauti šimtmečio įkūrimo minėjime, kuris įvyko Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume.

Forumo pirmininkas pristatė VDI Darbo kodekso pakeitimus kurie artimiausiu laiku bus svarstomi Seime.

Išklausytos dalyvavusiųjų Forumo narių problemos ir kaip jos sprendžiamos.

Forumo dalyviai nusprendė, kad kitas Forumo tarybos posėdis rugsėjo 15 d. įvyks Kaune.

 

Bronius Bučelis