Geresnė viešojo transporto paslauga Šiaulių akliesiems ir silpnaregiams

14 lapkričio 05:41 2018 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai Patirtis

Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, daugėja žmonių, kurie skundžiasi įvairiais regėjimo sutrikimais, bet silpnaregių ir aklųjų skaičius yra gerokai mažesnis nei prieš kelis dešimtmečius dėl medicinos srities pažangos. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos duomenimis (2017), šalyje yra apie 21 tūkst. regėjimo sutrikimus ir aklumą turinčiųjų asmenų. Lietuvos Higienos institutas skaičiuoja ir pagal regionus bei miestus: Šiauliuose šiai grupei priklauso 523 asmenys (iš jų 349 yra vaikai). Svarbu pažymėti, kad skaičiuojami tik tie asmenys, kurie konkrečiais metais lankėsi sveikatos įstaigoje ir buvo ten užregistruoti su tokio pobūdžio sutrikimais, tačiau jei gydymo nereikia, žmogus gali tais metais nesikreipti ir jis nebus „suskaičiuotas“, todėl natūralu, kad tokių asmenų yra gerokai daugiau.

 

Aklumas yra viena iš sunkiausių negalių, todėl viešasis transportas atlieka svarbų vaidmenį, kad žmonės su regėjimo sutrikimais ir aklumu galėtų gyventi savarankiškai. Silpnaregiams yra gerokai sunkiau gauti informacijos apie transporto stoteles, transporto priemones, kryptis, tvarkaraščius. Globaliniu mastu yra sukurta keletas programų ir sistemų siekiant padėti silpnaregiams ir akliesiems naudoti viešąjį transportą. Nuo ganėtinai visuminių, tokių kaip pvz., nemokama viešojo transporto programa „Moovit“, kurią naudoja daugiau nei 170 milijonų žmonių 80-tyje pasaulio šalių. Programėlės kūrėjas „Moovit App Global Ltd.” teigia, jog tai platforma, skirta individualiai suplanuoti kelionę „nuo durų iki durų“, įskaitant ir viešąjį transportą. Iki mažesnio masto programėlių, tokių kaip „StopInfo”, kuri yra integruota į populiarią programą „OneBusAway”. Pastaroji pateikia realaus laiko informaciją apie miesto autobusų vietą, o „StopInfo“ prideda informaciją, kuri padeda akliesiems rasti autobuso stotelę. Ši informacija gali būti garsiai nuskaityta akliesiems telefono naudotojams pasitelkiant „VoiceOver” režimą.

Kokia situacija Lietuvoje šiuo klausimu? Pavyzdžiui, Kaune dar 2016 gruodį buvo pristatyta programėle „KVT Balsas“, kurią galima rasti „Google Play“ parduotuvėje. Nuo tada visi Kauno miesto silpnaregiai ir aklieji keleiviai, atvykę į viešojo transporto stotelę, gali sužinoti, o jei tiksliau – išgirsti, atvykstančios transporto priemonės maršrutą ir kryptį. Tam reikia turėti išmanųjį telefoną ir nemokamai atsisiuntus pasileisti programėlę. Šios mobilios aplikacijos kūrėjas – „Kauno autobusai“. Jie sukūrė programinę bei techninę įrangą, kuri leidžia identifikuoti realiu laiku atvykstantį autobusą ir pateikti informaciją apie jį. UAB „Busturas“ savo miesto silpnaregiams pritaikė būtent šį inovatyvų projektą. Visuose UAB „Busturas“ autobusuose yra įmontuotos aktyvios žymos (angl. beacon), kurios „bluetooth“ ryšiu siunčia informaciją tiek į keleivio telefoną, tiek į autobusų stoteles. Bendradarbiaujant su Šaulių miesto Aklųjų ir silpnaregių draugija, buvo atrinkta 100 miesto stotelių, į kurias įmontuotos reikalingos žymos. Tokios stotelės yra pažymėtos naujuose žemėlapiuose specialiuoju ženkleliu – žmogaus siluetas su lazdele (žemėlapį galite parsisiųsti iš čia), pastarieji popieriniai žemėlapiai yra miesto stotelėse. Beje, kadangi programėlė nuo šiol bus skirta naudotis ne tik Kauno miesto silpnaregiams gyventojams, bet ir Šiaulių, ji gavo ir naująjį pavadinimą, dabar jos pavadinimas – „Transporto balsas“. Nors kauniečiai šitą programėlę kitiems miestams siūlo nemokamai, tačiau, kad ji pradėtų veikti, reikalinga įranga ir tam tikri įdiegimo darbai, todėl UAB „Busturui“ šio projekto įgyvendinimas atsieis daugiau nei 35 tūkst. Eurų.

Programėlė dar yra tobulinama, bet jau pilnai funkcionali, todėl nuo lapkričio 13 d. kviesime visus Šiaulių miesto keleivius ja naudotis.

Programėlę galima parsisiųsti iš „Google Play“ interneto parduotuvės ir naudotis be jokių papildomų mokesčių. Keleiviui reikės ne tik išmanaus telefono, bet ir interneto jame. Programėlė veikia tik Android operacinėje sistemoje. Nors mobili aplikacija tiesiogiai skirta akliesiems ir silpnaregiams, tačiau ja naudotis nemokamai gali visi norintys keleiviai. Prieš naudojimąsi reikia įjungti „BLUETOOTH“ funkciją, suteikiančią galimybę be laidų perduoti duomenis iš vieno skaitmeninio įrenginio į kitą, kuri veikia maždaug 10 metrų diapazone. Programėle veikia stotelėse, kuriose yra įtvirtintos žymos. Taip pat turi būti aktyvuota geografinės vietos nustatymo funkcija telefone arba reikia tiesiog leisti (sutikti) tai padaryti Jūsų telefono Android programinei įrangai.

Kviečiame aktyviai jungtis prie besinaudojančiųjų rato! Primename, jog šiuo metu galioja bandomoji programėlės versija, todėl laukiame pasiūlymų ir komentarų, kurie bus perduoti „Transporto balso“ gamintojams.

UAB „Busturas“ informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka