Lietuvos kelių ir autotransporto darbuotojų profsąjungų Federacijos valdyba rinkosi Kėdainiuose

gruodžio 09 05:06 2019 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Gruodžio 5-ąją Kėdainiuose įvyko Federacijos valdybos posėdis. Jame posėdyje dalyvavo pirmininkas Bronius Bučelis, Teisininkė Jovita Jančiauskienė, AB „Kelių priežiūra“, AB „Kelių priežiūra“ Tauragės keliai regioninis padalinys Vakarų regioninė profesinė sąjungos pirmininkas Petras Geryba, UAB „Ukmergės keliai“ profsąjungos pirmininkas Antanas Kriukelis, UAB ,,Naujosios Akmenės autobusų parkas“ profsąjungos pirmininkė Janina Nemekšytė, ir UAB „Kėdbusas“ profesinės sąjungos pirmininkas Gražvydas Baltrušis, Tarybos narys Michailas Pušinovas, VŠĮ „Automobilių stovėjimo aikštelės“ profsąjungos pirmininkė Vita Janušauskienė, UAB,,Kautra“ Vairas profsąjungos pirmininkė Elena Buraja ir UAB,,Kėdbusas“ Direktorius Evaldas Cicėnas.

 

Federacijos pirmininkas kalbėjo apie tai, kaip atstovavo darbuotojams sprendžiant Darbo kodekso ir kitus klausimus. Nuo 2020 m. sausio 1 d. krovininio transporto vairuotojams bus taikoma 1,65 koeficientas nuo minimalaus atlyginimo dydžio. Gruodžio 4 d. pakartotiname XXXVI „Linavos“ kongrese priimtas sprendimas kreiptis į Konstitucinį teismą dėl Vyriausybės sprendimų. Vežėjai piktinosi, kad Vyriausybė, priimdama nutarimą dėl atlyginimų koeficiento padidinimo, pažeidė teisės aktų priėmimo tvarkas, todėl ragino paprašyti teisinio įvertinimo. Be to, šis sprendimas buvo priimtas be jokių konsultacijų su socialiniais partneriais, taip pat neatlikus pagrįsto, kvalifikuoto ir autoritetingo poveikio vertinimo Lietuvos ekonomikai, eksportui, investicijoms, viešiesiems finansams ir socialiniams veiksniams“, – rašoma priimtoje rezoliucijoje. Federacijos pirmininkas palinkėjo profesinės sąjungos atstovams ir toliau tinkamai atstovauti darbuotojų interesams.

UAB ,,Kėdbusas“ direktorius Evaldas Cicėnas kalbėjo apie sunkią finansinę situaciją bendrovėje. Autobusų vidutinis amžiaus siekia 15 metų. Pagrindinis bendrovės tikslas – keleivių vežimas keleiviniu kelių transportu mieste ir priemiestyje. „Aptarnaujame 6 miesto ir 23 priemiesčio maršrutus, mieste važinėja 15 autobusų, priemiestyje – 19 autobusų. Bendrovė eksploatuoja 47 autobusus, įsigyti naujų yra sudėtinga. Padidinus minimalų atlyginimą, neturėsime lėšų indeksuoti vairuotojams atlyginimų. Kolektyvinė sutartis baigiasi 2019 m. gruodžio 31 d. Autobusų vairuotojų vidutinis darbo užmokestis šiuo metu 1190 eurų, darbininkų – 917 eurų, aptarnaujančio personalo – 665 eurų. Bendrovėje dirba 74 darbuotojai. Planuojama rekonstruoti remonto dirbtuves,  įrengti plovyklą ir degalinę. Šioms investicijoms planuojama 1 mln. eurų“, – pasakojo E. Cicėnas.

Federacijos teisininkė Jovita Jančiauskienė valdybos narius informavo dėl Darbo kodekso pasikeitimo: darbdavys skelbime privalo nurodyti darbuotojo bruto darbo užmokestį. Taip pat nuo 2020 m. keisis gyventojų pajamų mokestis, kuris bus apskaičiuojamas nuo vidutinio darbuotojo darbo užmokesčio.

Išklausyta UAB „Kėdbusas“ profesinės sąjungos pirmininko Gražvydo Baltrušio ir Tarybos nario Michailo Pušinovo informacija dėl padėties bendrovėje ir darbuotojų socialinių garantijų.

Pirminių organizacijų pirmininkai kalbėjo apie situaciją dėl bendrovėse, apie socialinį dialogą  UAB „Naujosios akmenės autobusų parkas“ Kolektyvinė sutartis nuo 2020 m. sausio 1 d. galios tik profsąjungos nariams, kadangi bendrovės darbuotojai vykusiame susirinkime nepritarė ją išplėsti.

VŠĮ „Automobilių stovėjimo aikštelės“ profsąjungos pirmininkė Vita Janušauskienė informavo, kad vyksta reorganizacija ir planuojama prie įmonės prijungti Dariaus ir Girėno areuostą. Atnaujinama kompiuterinė įranga ir automobilio aikštelėse įrengiamos stebėjimo kameros. Nuo 2020 m. sausio 1 d. darbuotojams vidutinis darbo užmokestis didinamas 5 proc.  Planuojama pradėti kolektyvines derybas dėl naujos kolektyvinės sudarymo ir pasirašymo.

UAB „Kautra“ profsąjungos pirmininkė Elena Buraja informavo, kad kolektyvinės derybos nevyksta. Direktorius nepageidauja turėti bendrovėje kolektyvinę sutartį. Bendrovė perka naujus mikroautobusus. Vairuotojų vidutinis atlygiimas bruto siekia apie 1200 eurų. Vairuotojams mokama tik už vairavimą maršrutuose.

UAB „Ukmergės keliai“ profsąjungos pirmininkas Antanas Kriukelis informavo, kad kolektyvinė sutartis bendrovės darbuotojams galioja 3 metus. Bendrovėje dirba 132 darbuotojai iš jų 70 profsąjungos narių Bendrovės darbuotojai už kolektyvinės sutarties priežiūra moka 0,1% profesinei sąjungai. Bendrovės pelnas stipriai sumažėjo ir neplanuojama kelti jiems darbo užmokeščio.

Kitas Federacijos valdybos posėdis planuojamas 2020 m. kovo mėnesį.

Bronius Bučelis