Pabuvojo neįgaliųjų kailyje

spalio 03 13:22 2012 Spausdinti straipsnį Patirtis

Šiandien, spalio 3-iąją, asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“ Vilniuje surengė ugdomąjį renginį „Tolerancijos maratonas“.

Renginio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį, su kokiais sunkumais neįgalieji susiduria kasdieniame gyvenime, ugdyti toleranciją ir pagarbą jiems.

Ta proga Susisiekimo ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės bei Vilniaus viešojo transporto vadovų paprašyta patiems išbandyti neįgaliųjų dalią – atstumą nuo sostinės savivaldybės iki Kudirkos aikštės įveikti sėdint neįgaliojo vežimėlyje.

„Nors vis dažniau kalbama apie neįgaliųjų teises ir integraciją, tačiau retas įsivaizduoja, su kokiomis kliūtimis jie kasdien susiduria“, – sako Henrika Varnienė, Lietuvos neįgaliųjų forumo Administracijos direktorė. Šįkart valdininkų grupelei buvo suteikta tokia galimybė.

Drąsuoliai, pasiryžę atlikti neįprastą užduotį, su pirmąja kliūtimi susidūrė vos pradėję kelionę: liftas ties „Europos“ prekybos centru, kuriuo neįgalieji galėtų nusileisti į požeminę pėsčiųjų perėją, neveikė. Grupelei, lydimai dviejų judėjimo negalę turinčių moterų, teko apsisukti ir įveikti kelią ties pėsčiųjų perėja.

Važiuodami šaligatviu, „neįgalieji“ susidūrė su sunkiai įveikiama problema – įvairiais bortais bei borteliais. Akivaizdu, jog kelius tiesiančios įmonės dažnai nepagalvoja apie tai, kad nuo šaligatvio ant gatvės ir atgal teks nuvažiuoti neįgaliajam; daug kur šiokie tokie nuolydžiai sumontuoti tik vienoje gatvės pusėje – pasiekęs kitą, norėdamas užvažiuoti ant šaligatvio neįgalusis turi prašytis aplinkinių pagalbos.
Vos valandai tapę neįgaliaisiais žmonės galėjo įsitikinti ir tuo, kaip tikram neįgaliajam trukdo ne vietoje paliktas automobilis, kaip sudėtinga gali būti jį apvažiuoti sėdint neįgaliojo vežimėlyje.

Šiaip ne taip nusigavę iki viešojo transporto stotelės, žmonės neįgaliųjų vežimėliuose pabandė dalį trasos įveikti autobusu ar troleibusu. Tuo pačiu pasitaikė proga įsitikinti, ar vairuotojai linkę pagelbėti neįgaliajam, ar jie žino, kaip žmogui, sėdinčiam vežimėlyje, dera padėti įlipti į transporto priemonės saloną.

Transporto priemonių vairuotojai buvo linkę padėti neįgaliesiems, tačiau ne visi žinojo, kaip tai padaryti. „Būtinai surengsime specialius mokymus savo darbuotojams, kad jie išmoktų pagelbėti neįgaliajam patekti į transporto priemonės saloną. Akivaizdu, kad tokių žinių jiems trūksta“, – sakė savo kailiu neįgaliojo „duoną“ išbandęs bendrovės „Vilniaus viešasis transportas“ generalinis direktorius Gintaras Nakutis.

Didžiojoje dalyje sostinės autobusų bei troleibusų – vos po vieną vietą, skirtą neįgaliojo vežimėliui pritvirtinti. Tad vieną žmogų įkeldinę į troleibusą, likusieji toliau patraukė link Kudirkos aikštės važiuoti vežimėliuose.

Užduočiai atlikti grupelei žmonių neįgaliųjų vežimėliuose buvo skirta valanda. Tiek laiko vos ne vos pakako, kad „neįgalieji“ pasiektų Kudirkos aikštę.

„Važiuoti neįgaliojo vežimėliu – sunkus darbas. Tačiau tik pabandęs tai padaryti gali suprasti, kokios problemos mieste, gatvėse ar keliuose iš tiesų tyko neįgaliųjų. Stengsimės viešajame transporte jiems skirti dar daugiau dėmesio“, – sakė visą trasą sėkmingai įveikęs G. Nakutis.

Neįgaliųjų kailyje pasijusti šįkart galėjo ne tik valdininkai ir įmonių vadovai. Renginio, vykusio V. Kudirkos aikštėje, dalyviai galėjo trumpam tapti neįgaliaisiais ir išbandyti įvairius užsiėmimus – įveikti kliūčių ruožą užrištomis akimis, išmokti rašyti Brailio raštu, bendrauti gestų kalba ir kt.

„Tolerancijos maratonas“ organizuojamas įgyvendinant projektą „C.A.F.E.: keisk požiūrį – siek lygybės“, kurį finansuoja Europos Komisija pagal Europos Bendrijos bendrojo užimtumo ir socialinio solidarumo programą PROGRESS (2007–2013) ir LR valstybė. Projektą įgyvendina Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba su Nacionaliniu lygybės ir įvairovės forumu.

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotraukos