Pradedamas įgyvendinti projektas „Vieninga elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistema Alytaus regiono savivaldybėse“

26 vasario 04:54 2025 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai Patirtis

Druskininkų savivaldybė kartu su Alytaus miesto, Varėnos rajono, Lazdijų rajono, Alytaus rajono savivaldybėmis pradeda įgyvendinti projektą Nr. 02-110-P-0004 (PĮP)  „Vieninga elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistema Alytaus regiono savivaldybėse“, kuriam Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2025 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. 4-15 „Dėl finansavimo skyrimo“ skirta 2021‒2027 metų Europos Sąjungos (toliau – ES) fondų ir (arba) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (toliau – EGADP) lėšų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.

Projektu sprendžiama problema. Socialinė ir ekonominė atskirtis tarp regionų ir savivaldybių regionų viduje reikalauja individualių, vietos sąlygas bei iššūkius atspindinčių kompleksinių veiksmų, siekiant mažinti netolygumus ir stiprinti ekonominę, socialinę ir teritorinę sanglaudą šalyje. Alytaus regiono ekonomines problemas daugiausiai lemia objektyvios regiono geografinės savybės ir mažiau prieinamos tvariam ekonominiam augimui būtinos viešosios paslaugos, tokios kaip viešasis transportas. Dėl šios priežasties inicijuojamas projektas dėl vieningos elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistemos, kurio tikslas – sudaryti sąlygas Alytaus regiono gyventojams saugiai ir patogiai naudotis viešojo transporto paslauga. Šio projekto pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria projekto partneriai ir projekto tikslinės grupės:

Ribotas viešosios keleivių vežimo paslaugos Alytaus regione prieinamumas bei gerintina paslaugos kokybė. Viešojo transporto prieinamumo problema buvo akcentuota ir 2022–2030 metų regionų plėtros programoje, kurioje pažymima, jog viešojo transporto sistemos fragmentacija mažina gyventojų mobilumą ir apsunkina kokybiškų viešųjų paslaugų prieinamumą ir patrauklesnių darbo vietų pasiekiamumą, kartu netiesiogiai stiprindama priklausomybę nuo individualaus transporto ir taip prisidėdama prie oro taršos ir eismo saugos problemų. Tuo tarpu viešosios paslaugos kokybės gerinimo poreikis ir svarba atliepiamas Valstybės pažangos strategijoje „Lietuva 2030”. Atsižvelgiant į atliktų apklausų rezultatus Alytaus regione, viešojo transporto kokybė yra gerintina, gyventojai vertina, jog viešasis transportas būna perpildytas, kursuoja ne pagal tvarkaraštį, ar pervežėjai suteikia ne visą informaciją, susijusią su kelionėmis viešuoju transportu. 2023–2029 m. Alytaus regiono funkcinės zonos strategijoje kaip viena iš egzistuojančių problemų įvardinta viešųjų paslaugų integralumo trūkumas susisiekimo srityje. Vidutiniškai vienam gyventojui tenkančių kelionių autobusais skaičius Alytaus regione 2019 m. buvo lygus 23,15 arba 5,6 karto mažesnis nei šalies vidurkis. Pagrindinėmis problemos priežastimis įvardinamas neužtikrinamas sistemingas viešojo transporto valdymas tarp savivaldybių, saugios ir informatyvios infrastruktūros trūkumas.

Šiuo metu viešosios keleivių vežimo paslaugos Alytaus regione teikiamos ribotai naudojant informacines technologijas. Atitinkamai nesant vieningos elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistemos Alytaus regione, savivaldybės susiduria su įvairiomis problemomis, kurios tiesiogiai veikia viešųjų keleivių vežimo užtikrinimo paslaugų prieinamumą, patogumą, efektyvumą:

  • Nepatenkintas viešųjų paslaugų skaitmenizavimo poreikis.
  • Augantys naudotojų lūkesčiai paslaugoms ir jų kokybei.
  • Poreikis didinti viešojo valdymo veiksmingumą.

Projekto metu bus sukurtas keleivio paskyra paremtas skaitmeninis sprendimas, kuriuo naudojantis keleivis galės naudotis elektroniniu bilietu tiek kortelės, tiek mobiliosios programėlės forma. Planuojama integruoti elektroninius moksleivių pažymėjimus į elektroninio bilieto sistemą, panaudojant moksleivio pažymėjimą kaip lygiavertę elektroninio bilieto kortelę. Kadangi bus kuriamas ir įdiegiamas skaitmeninis sprendimas, kurį naudojant bus galimas atsiskaitymas ir banko mokėjimo kortelėmis, visa tai įgalins sumažinti grynųjų pinigų viešajame Skaitmeninis sprendimas įgalins stebėti ir analizuoti viešojo transporto reguliarumą, įgyvendinant autobusų grafikų laikymosi stebėseną, taip pat apskaityti ir analizuoti keleivių srautus, pajamas, lengvatas, o įvedus kelių savivaldybių bendrus bilietus ar maršrutus, ir tinkamai paskirstyti sąnaudas bei pajamas savivaldybėms.

Projekto tikslas – kelti Alytaus regiono teikiamų viešųjų keleivių vežimo paslaugų brandos lygį, skaitmenizuojant procesus ir taip sudarant sąlygas visiems Alytaus regiono gyventojams saugiai ir patogiai naudotis viešosiomis keleivių vežimo paslaugomis.

Projekto tikslinė grupė:

Nors skaitmeninis sprendimas yra skirtas visiems Alytaus regiono savivaldybių gyventojams, nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties, užimtumo, specialiųjų poreikių ar kitų aspektų, tačiau išskiriamos pagrindinės gyventojų grupės, kuriems ypač aktualios skaitmenizuotos paslaugos, įgalinančios sutaupyti įprastam kelionės planavimui skirtas laiko sąnaudas, gauti transporto judėjimo ir kitą aktualią informaciją realiu laiku bei potencialiai pradėti naudotis viešosiomis keleivių vežimo paslaugomis: moksleiviai, dirbantys asmenys, senyvo amžiaus žmonės, žmonės neturintys automobilių, turistai, žmonės su negalia, ekologiškai sąmoningi žmonės. Dar viena tikslinė grupė – visi Lietuvos (ne tik Alytaus regiono) ir kitų šalių gyventojai, atvykstantys į Alytaus regioną turizmo tikslais bei regiono savivaldybių administracijų darbuotojai (skaitmeninis sprendimas leis pagerinti teikiamų viešųjų paslaugų kokybę, įgalins vykdyti stebėseną, prognozavimą, poreikių įvertinimą, planavimą ir realizavimą).

Suplanuotos projekto veiklos (poveiklės) rūšys:

Projekto apimtyje numatyta sukurti vieningą elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistemą Alytaus regiono savivaldybėse, sudarytą iš: (1) elektroninio bilieto sistemos klientų aptarnavimui; (2) tvarkaraščių administravimo sistemos; (3) autobusų eismo stebėjimo, fiksavimo ir prognozavimo sistemos; (4) keleivių savitarnos svetainės; (5) mobiliosios programėlės.

Projekto rezultatai: projektu siekiama 159 568 naujų ir patobulintų viešųjų skaitmeninių paslaugų, produktų ir procesų naudotojų per metus.

Bendra projekto vertė 1 548 919,10 Eur, iš jų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšos iki 1 286 610,00 Eur bei Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos iki 262 309,10 Eur. Taip pat numatoma vidutinė metinė bendra Alytaus regiono savivaldybių 314 456,75 Eur lėšų suma sukurtiems skaitmeniniams sprendiniams palaikyti.

Varėnos rajono savivaldybės informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka